Dünya’dan Haberler

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama, çalışma ve benzeri haklar birçok kişinin hayalini kurduğu bir düzendir. Green Card bu hayali gerçekleştirmek isteyen milyonlarca kişiye umut olan bir uygulamadır. Her yıl binlerce kişinin başvurduğu Green Card çekilişi, ABD sınırları içinde oturum hakkı elde etmenizi sağlamaktadır. Başvuru koşullarını sağlayan kişiler arasında bir çekiliş yapılmakta, bu çekiliş sonucunda şanslı kişiler Green Card sahibi olmaktadır. Çekilişe katılmak için bir ücret ödemeniz gerekmemekte, herhangi bir yabancı dil bilmeniz beklenmemektedir.

Yeşil kart olarak dilimize çevrilen uygulama, her yıl belirli bir süre ile başvuru kabul etmektedir. Gerekli detaylara dikkat ederek uygun bir başvuru yapan kişiler, oturum iznine ulaşma konusunda eşit değerlendirilmektedir. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan çok sayıda insan, Green Card başvurularını heyecanla beklemektedir. Peki Green Card nedir?, ne işe yarar ve kimler başvurabilir?

Green Card Ne İşe Yarar?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerin ve göçmen statüsünde bulunanların başvurabildiği bir belgedir. Bu belgeye sahip olan kişiler, süresiz bir şekilde Amerika’da oturum izni kazanırlar. Oturum izninin yanı sıra çalışma izni de veren uygulama, tabiri caizse Amerika sınırları içinde yeni bir hayat kurmayı mümkün kılar. Çeşitli nedenler doğrultusunda Amerika’ya yerleşmek isteyenler için en mantıklı fırsatlardan biri Green Card’dır. Green Card, size ABD vatandaşlığı sağlamasa bile, vatandaşların yararlanabildiği pek çok haktan yararlanmanızı sağlamaktadır.

Yeşil kart almayı başaran kişiler; yeşil kart sahibi ya da daha farklı bir adlandırma ile “Yasal Daimî İkamet Sahibi” olma statüsünü elde etmektedir. Amerika içinde bu belge sahipleri orijinal ismi ile Lawful Permanent Residents olarak da bilinmektedir. Geçtiğimiz yılın verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri içerisinde oturum hakkı kazanmış 13 milyon civarı Green Card sahibi bulunmaktadır.  Verilerden de anlaşılabildiği üzere Green Card belgesi ile ABD’ye yerleşme yöntemi oldukça popülerdir. Green Card sahibi statüsü ile ABD’de bir süre yaşadıktan sonra vatandaşlık sahibi olmak oldukça rahattır. Bu durum, Green Card’a yönelik talebi artırmaktadır.

Green Card Kimler Başvurabilir?

Green Card başvurularına yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Öte yandan gerek başvuru sürecinde yapılan hatalar gerek eksik başvurular nedeni ile yeşil kart sahibi olmak zorlaşmaktadır. Buna ek olarak, başvuran herkesin kolayca kabul edilemeyeceği aşikardır. Green Card sisteminin hedeflerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri kapsamında kültürel çeşitliliği korumaktır. Bu nedenle, belirli ülke vatandaşları yeşil karta rahatlıkla başvurabilirken bazı ülkeler ise uygun bulunmamaktadır. Uygun bulunmayan ülkeler her yıl değişebilmektedir. ABD’ye son yıllarda çok fazla göç veren ülkeler, belirli yıllarda programın kapsamı dışında bırakılmaktadır. DV-2022 kapsamında Green Card’a başvuramayan ülkeler:

 • Kanada
 • Kolombiya
 • Çin
 • Brezilya
 • Bangladeş
 • Dominik Cumhuriyeti
 • El Salvador
 • Hindistan
 • Pakistan
 • Nijerya
 • Meksika
 • Güney Kore
 • Birleşik Krallık ülkelerinin vatandaşları

DV-2022 Green Card başvuruları için bu ülkelerin kapsam dışı olmasının nedeni, son 5 yıl içerisinde 50.000’den fazla vatandaşının ABD’ye göç etmiş olmasıdır. Bu doğrultuda Türkiye güncel şekilde başvuru için uygun ülkeler arasında yer almaktadır.

Green Card Çekilişi

Green Card sahibi olmanın birden çok yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler arasında pek çok ülkede mevzuatında olduğu gibi, ABD sınırları içinde yatırım yapmak seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca ABD merkezli bir şirket tarafından istihdam edilmek, ABD vatandaşı bir kişiyle evlenmek gibi seçenekler de Green Card sahibi olmanın birer yoludur. Öte yandan bu seçenekler her zaman kolayca sağlanamamaktadır. Bu noktada, Green Card çekilişi olarak da bilinen, DV Lottery devreye girmektedir.

Her yıl milyonlarca kişinin başvurusu arasında bir çekiliş yapılmaktadır. Bu çekilişte 110.000 kişinin başvurusu seçilmektedir. Sonrasında ise bu seçilen başvurular arasında süreç yürütülmektedir. Seçilen başvurular, yapay zekâ aracılığı ile seçilmekte ve şeffaf bir biçimde yürütülmektedir. Konsolosluk ile mülakat sürecinin sonunda, 55.000 kişi Green Card sahibi olmaktadır. DV ile Green Card başvurusu tamamen şans işi gibi görünse de denemeye değer bir yöntemdir. Başvurular arasında bölgesel dağılıma göre seçilme şansınız artabilmektedir.

Dilerseniz Influencer Ne Demek? sorusunu cevapladığımız içeriğimize bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Green Card Şartları

DV Lottery web sitesi üzerinden her yıl Green Card başvuruları alınmaktadır. Başvurabilmek için gereken az sayıda yeterlilik bulunmaktadır. Green Card başvuru şartları:

 • Uygun bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olmak
 • 18 yaş üstü olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Eğer lise mezunu değilseniz; uzmanlık gerektiren bir meslekte 2 yıl ya da daha fazla süre ile çalışmış olmak.
 • Başvuruyu resmî web sitesi üzerinden yapmak

Green Card başvurusu yapmak için gerekli oldukça az sayıda unsur bulunmakta. Öte yandan, başvurunuz sırasında dikkat etmeniz tavsiye edilen birkaç detay mevcut. Öncelikle, web sitesinde belirtilen fotoğraf ölçülerine birebir uymanız beklenmekte. Siteye yükleyeceğiniz fotoğraf ölçülerinin uyumlu olmaması durumunda başvurunuz geçersiz sayılabilmekte. Ek olarak, başvuru formunu yükledikten sonra size bir onay numarası verilecektir. Bu numarayı özenle saklamanız gerekmekte. Çekilişin sonuçlarını öğrenebilmek ve süreci devam ettirmek adına onay numaranızı bilmeniz şarttır. Green card nedir? Ne işe yarar? sorusunun cevabını bu şekilde vermiş olduk, güncel içerikler için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu