Dünya’dan Haberler

Influencer Ne Demek?

Influencer kelime anlamı olarak etki bırakan kişi, şey veya etkileyen olarak açıklanabilir. Yakın zamanda hayatımıza giren ve meslek kolu olarak hızla yayılan Influencer kavramı, pazarlama işlemlerinin internet üzerinden yapılma şeklidir. Ayrıca Influencer marketing (pazarlama) olarak da bilinmektedir.

Son zamanlarda salgının da etkisiyle en çok merak edilip araştırılan meslekler arasında Influencer’lik geliyor. Kısacası Influencer; sosyal medyayı etkin şekilde kullanan ve paylaşımlar yapan, marka iş birlikleri yaparak serbest zamanlı çalışılan bir meslek dalıdır. Çoğu kişi tarafından meslek olarak benimsenmese de çok fazla gelir elde edilen meslekler arasında yer alır.

Sonuç olarak “Influencer ne demek?” sorusunun en net cevabı, sosyal medya ağlarında yüksek takipçi kitlesine sahip olan kişilerdir olacaktır. Son zamanlarda Influencer’lik yapanlar markaların gözdesi olmuşlardır.

Instagram Influencer Ne Demek?

Son yıllardaki sosyal medya kullanım istatistiklerine göre dünyadaki insanların %45 i bir sosyal medya platformunu kullanıyor. Son 10 yılda da sosyal medya kullanımı çok fazla artış göstermiş durumdadır. Bu artış nedeni ile Influencer olarak çalışanların sayısı da aynı oranda yükselmektedir.

Gençlerin ve orta yaş grubunun en çok kullandığı Instagram’da Influencer olanlar videolarında, hikâyelerinde ve gönderilerinde markaların reklamını yapmaktadır. Bu şekilde çalışma yapan kişilere Instagram Influencer ismi verilmektedir. Takipçileri, bu kişilerin paylaşımlarına güvenip tanıtımı yapılan ürünleri satın almaktadır. Bu durumun da Influencer’e en önemli katkısı markalarla yapılan iş birlikleridir.

Trendyol Influencer Ne Demek?

Tiktok, Instagram ve Twiiter’da Trendyol koleksiyonlarını paylaşarak gelir elde eden kişiler için Trendyol Influencer tanımlamasını yapmak doğru olabilir. Trendyol Influencer’lar ürünlerin satışını sosyal medyada paylaşarak yapan kişilerdir.

Sosyal Medyada Influencer İş Birliği

Eğer sosyal medya Influencer olan kişi markaların ürünlerini paylaşırken #işbirliği etiketini yazdı ise marka ile iş birliği yapıyor demektir. Yaptığı tanıtımlar ya da öneriler karşılığında, ilgili markadan ücret alıyordur. Trendyol, Gittigidiyor gibi siteler için koleksiyon oluşturup paylaşan Influencer’ların #işbirliği etiketini kullanmaları gereklidir.

Influencer Nasıl Olunur?

Öncelikle Influencer olmanız için sosyal medya ağlarından herhangi birinde hesabınız olması gerekiyor. Ayrıca en önemlisi takipçilerinizin yüksek ve etkileşim oranının fazla olması şarttır. Düzenli ve etkili paylaşımlarla hedef kitlenizi büyütebilirsiniz. Sosyal medya hesabınız ve kitleniz büyüdüğü zaman markalar size ulaşacaktır.

Influencer Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayılarına göre Influencer’lar 3 farklı türde açıklanabilir. Bunlar; mega, makro ve mikro olarak incelenir. Peki bu terimlerin anlamları nelerdir? İşte Influencer çeşitleri anlamları;

Mega Influencer

Mega Influencer, sosyal medya hesabındaki takipçi sayısı en yüksek olan fenomenler olarak bilinir. Yani sosyal medyada en az 1 milyon takipçi sınırını aşan kişilerdir. Aynı şekilde bu çeşide ünlü olan kişilerde dahildir diyebiliriz.

Makro Influencer

Bu çeşit içerisindeki kişilerin özellikle pazarlama işlerini en çok yapan kişilerdir. Ayrıca 50 bin-1 milyon takipçi arasında hedef kitlesi olan kişilerdir. Bu kişiler herhangi bir dizi, film içerisinde yer almamış sosyal medya üzerinde uzun sürede büyüyen kişilerdir. Sosyal medya marketing işleri içerisinde en etkili olan kişi makro Influencer olanlardır. Ayrıca ünlü markalar genellikle makro çeşit içerisindeki Influencer’lara ulaşır.

Mikro Influencer

En az takipçi sayısında olan Influencer olan kişilere verilen isimdir. Kısacası 1 bin ile 40 bin kişilik hedef kitlesine sahip olanlardır. Mikro Influencer olanlar çokça tercih edilmektedir. Çünkü takipçileri arasındaki etkileşimleri oldukça fazladır.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, işletmelerin sosyal medya kullanıcıları ve blog yazarları ile ortak olarak hizmetlerini daha iyi tanıtmak için kullanılan bir stratejidir. Özellikle Influencer olanlar markaların güvenilirlik oluşmasına ve satışlarının artmasına yardımcı olan geniş kitlelere sahiptir. Bu yüzden çoğu marka Influencer marketing yaparak ürünlerini daha iyi tanıtmaktadırlar. Influencer marketing için Influencer pazarlama ismi de kullanılmaktadır.

Influencer Pazarlamadan Nasıl Yararlanılır?

Influencer marketing işleminden faydalanmanın ve hizmetleri, ürünleri tanıtmanın en kolay yolu gönderileriniz için Influencer olanlara direk ödeme yapmaktır.

Bu işlem için büyük bir marka olmanıza da gerek yoktur. Tüm E-Ticaret sitenizde ürünlerinizi satıyorsanız makro ve mikro Influencer ile pazarlama iş birliği yapabilirsiniz. Eğer burada verdiğiniz ücret satışlarınızı artıyorsa işbirliğine devam edebilirsiniz.

Hangi Influencer’larla Çalışmalıyım?

Kısaca bir örnek verelim; bir Influencer Instagram hesabında bir gönderi paylaştı. Gönderiye binlerce beğeni ve yorum geliyor. Kısacası etkileşim oranı oldukça yüksek olduğunu anlarız. Bu size ne ifade ediyor.  Cevabı oldukça basit! Bu Influencer ile iş birliği yapabilirsiniz anlamına gelir.

Eğer bir sosyal medya paylaşımda beğeni sayısı çok az ve etkileşim oranı oldukça az ise işbirliği yapmamalısınız. Çünkü sizin hizmetlerinizin veya ürünlerinizin satışlarına hiçbir etkisi olmayacaktır.  Burada etkileşim oranı yüksek olan Influencer’lar ile çalışmanız önemli etkiye sahiptir.  Influencer olanın takipçi sayısına değil etkileşim oranına odaklanmalısınız. Çünkü bot ile takipçi atan sahte hesaplarla olabiliyor. Bu durumda kurtulmanın en kolay yolu beğeni, yorum ve etkileşim oranına bakmaktır. Influencer ne demek? sorusunun cevabını içeriğimizde vermiş olduk içeriklerimizden faydalanmak için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu