Dünya’dan HaberlerRastgele Konular Hakkında Bilgiler

Kendi Düşen Ağlamaz Kitap Özeti

Ayşegül Çiçekoğlu’nun kaleme aldığı Kendi Düşen Ağlamaz eseri, 2017 yılında yayınlanmıştır. Yayınlandığı günden bu yana adından sıklıkla söz ettiren kitap, spesifik bir içeriğe ve alışılmış dışı bir kurguya sahip değil. Filmlerde de görmeye alışkın olduğumuz olayları içerse de sürükleyici ve akıcı bir anlatıma sahip olduğunu ifade edebiliriz. İçeriğimizde, Kendi Düşen Ağlamaz kitap özeti ve karakterleri hakkında bilgileri derledik.

Kendi Düşen Ağlamaz Kitap Konusu

Kendi Düşen Ağlamaz kitap konusu; dram, intikam ve bolca aşk içerir. Baş kahraman Alize, zengin ve bir o kadar da şımarık bir kızdır. Bir yaşındayken annesini kaybeder ve bu kayıptan dolayı babası, ona hayatı boyunca çok özenli davranır, bir dediğini iki etmez. Baba ile kız arasında, sağlam bir bağ vardır. Fakat baba Nureddin Bey’in, komşuları olan Sinem Hanım ile evlenme kararı alması, Alize’nin dünyasını başına yıkar.

Babasını tek bir sözüyle evlenmekten vazgeçireceğine inanan Alize, onunla konuşur fakat babasını ikna edemez. Nureddin Bey kararlıdır ve bu evliliği yapacaktır. Alize, bu durum karşısında; hem babasını evlenmekten vazgeçirecek hem de onu pişman edecek bir çözüm arayışına girer.

Kendisi de babasının onay vermeyeceği bir evlilik yapacak, aileye yakışmayan, insan içine çıkmaya dahi utanılacak bir genç ile sahte nikah kıyarak babasına ders verecektir. Arabasının bozulduğu bir gün karşılaştığı tamirci çırağı Serkan’ı gören Alize, aradığı kişiyi bulduğunu düşünür. Serkan, sahte nikah için uygundur çünkü hem dış görünüşü ile Alize’yi oldukça etkilemiştir hem de kaba saba halleri ve yersiz tavırlarıyla babasının keyfini kaçıracaktır. Kısa sürede niyetini Serkan’a açar ve onu da ikna ederek sahte nikahı kıyarlar.

Kendi Düşen Ağlamaz Kitabının Sonunda Ne Oluyor?

“Kendi düşen Ağlamaz kitabının sonunda ne oluyor?” diye merak edenler için yanıt vereceğiz fakat bilgilerin spoiler içerdiğini belirtmeliyiz.

Alize’nin Serkan’la kıydığı nikah ne kadar sahteyse zamanla sevgisi de bir o kadar gerçeğe döner. Alize terkedip gittiği yalısından, lüks hayatından sıyrılıp Serkan’ın mahallesinde yaşamaya başladığı ilk zamanlarda çok zorlanır. Serkan’ın yaşam koşulları, ailesi, mahallesi Alize’nin sınırlarını zorlar. Fakat hikayenin sonunda kendini, Serkan’a tutkulu bir aşk beslerken bulur. Ne şatafatlı hayatını bırakması ne de taşındığı dar sokaklı yıkık dökük mahalle gözüne batmaz ve intikam için çıktığı bu yolda, gerçek sevgiye rastlar. Kendi kazdığı kuyuya kendi düşmüştür.

Kendi Düşen Ağlamaz Kitap Yorumu

Kendi Düşen Ağlamaz kitap yorumları, okuyucuların farklı görüşlerini içeriyor. Ortak görüş ise kitabın sonunun acele yazılmış hissiyatı verdiği yönünde. Olayları birbirine bağlamak konusunda, beklentiyi karşılamadığını düşünenler var. Bir kesim, daha vurucu bir kapanış beklerken, hızlı ve aceleyle yazılmış bir sonu beklemediklerini belirtiyor. Diğer kesim ise hikayenin tam da olması gerektiği gibi, sıcacık bittiğini düşünüyor.

Zira kitap 2023 yılında TRT 1 kanalında diziye uyarlandı ve yaza damgasını vuran yapımlar arasında yer aldı bile. Adından sıklıkla söz ettiren dizinin oyuncuları arasında; Hakan Yılmaz ve Selen Soyder gibi ünlü isimlerin yanı sıra genç yetenekler de var. Kitabını okuyup ardından diziye nasıl uyarlandığını görmek isteyenler için Kendi Düşen Ağlamaz her perşembe saat 20.00’da TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor.

Kitabın künyesinden de bahsetmeden önce yazar Ayşegül Çiçekoğlu’nun 20’ye yakın kitabı olduğunu belirtmek isteriz. İstanbul’da doğan Çiçekoğlu tam bir yazı makinası. Öyle ki 2017 senesinde tam 4 kitabı birden basılmış. Kendisinin yazdığı kitaplardan bazıları şunlar:

 • Pembe Begonvilli Ev
 • Tutkunun Savaşı
 • Affet
 • Bırakma Ellerimi
 • Sen Benim Kaderimsin
 • Benim Hayatım
 • 15 Vapuru
 • Sensiz Geçen Yıllarım – Yankı
 • Sensiz Geçen Yıllarım – Ada
 • Bir Duygudan Fazlası
 • Sen Benim Nefesimsin
 • Hayat İncitir Herkesi

Kitap isimlerinden de anlaşılacağı üzere romantik ve dram türlerinde yazmayı seven Ayşegül Çiçekoğlu’nun, hiç atlamadan tüm kitaplarını edinip okuduğunu belirten hatrı sayılır bir kitlesi var.

Düşüş Film Konusu, Oyuncuları ve Analizini yaptığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kendi Düşen Ağlamaz kitabı ise Ocak 2017 yılında Müptela yayınlarından çıktı. 360 sayfa olan kitabın okuyucuları genelde 25-34 yaş arası kadınlar. Okuyucu dönütlerine bakıldığında, büyük oranda beğenildiğini görüyoruz fakat görüş belirtmeyen ve yarım bıraktığını belirten bir kesimin de olduğunu da söylemeden geçemeyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu