Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Chrıstopher Nolan’ın Yeni Filmi Oppenheimer

Çok sayıda başarılı filme imza atmış ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yeni filmi Oppenheimer sinema dünyasında gündem olmuş durumda. Proje gerçekleşeceği duyurulduğu günden beri sinema severler tarafından yakından takip ediliyor. Film kadrosuna katılan her oyuncu büyük dikkat çekiyor ve kadronun tamamlanması heyecanla bekleniyor. Film hakkındaki son gelişmeleri ve belirlenen kadroyu yazımızda bir araya getirdik.

Oppenheimer’in Çekimleri Başladı: İlk Görsel Yayınlandı

Son filmi “Tenet” ile sinema dünyasında uzun süre gündemde kalan Christopher Nolan, yeni projesi Oppenheimer ile de gündemi şimdiden meşgul etmeye başladı. Ünlü yönetmen, yeni filminde daha önce “Dunkirk” filminde olduğu gibi bir kez daha II. Dünya Savaşı’nı konu alacak. Film, Martin J. Sherwin ve Kai Bird’ün Pulitzer ödüllü kitabı “American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer”’dan uyarlanacak. Filmin konusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasının geliştirilmesi sürecinde Julius Robert Oppenheimer’ın rolüne dayanıyor.

Geçen sonbaharda duyurulan filmden ilk görsel geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Afişte, filmde atom bombasının geliştirildiği Manhattan Projesi’nin başındaki Robert Oppenheimer’i canlandıracak olan Cillian Murphy yer alıyor.

İlgiyle beklenen ve prodüksiyon hazırlıkları süren filmin bütçesinin 100 milyon dolar olacağı açıklandı. Filmin vizyona girme tarihi 21 Temmuz 2023 olarak belirlenmiş durumda.

Oppenheimer’in Kadrosuna Yeni İsimler Dahil Oldu

Hazırlıkları yoğun bir şekilde süren filmin kadrosuna yeni isimler dahil olmaya devam ediyor. Film yıldızlardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Daha önce filmin oyuncu kadrosunda yer alacak bazı isimler açıklanmıştı. Açıklanan ilk isimler;

  • Robert Downey Jr.,
  • Matt Damon,
  • Cillian Murphy,
  • Emily Blunt olmuştu.

Christopher Nolan daha önce, Cillian Murphy ile Inception, Dark Knight ve Dark Knight Rises’de çalışmıştı.  Matt Damon ile ise Interstellar’da birlikte çalışmıştı. Robert Downey Jr. ve Emily Blunt ile Nolan’ın birlikte çalıştığı ilk proje olacak Oppenheimer. Emily Blunt filmde Oppenheimer’ın eşi Katherine Oppenheimer’ı canlandıracak. Robert Downey Jr. Ise Atom Enerjisi Komisyonu’nda yetkili olan Lewis Strauss’a hayat verecek.

Film açıklanan kadrosuyla bile büyük ilgi çekerken filme yeni yıldız isimler dahil oldu. Filme dahil olan isimlerden Florence Pugh’ı, Little Women ve Midsommar gibi filmlerde izlemiştik. Bir diğer isimse, Bohemian Rhapsody filminde canlandırdığı Freddie Mercury rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı alan Rami Malek. En son Licorice Pizza filminde rol alan Benny Safdie de filmin kadrosundaki isimlerden. Filmin oyuncu kadrosunda bu isimlerin yanı sıra birçok başarılı isim yer alıyor. Bu oyuncular; Josh Hartnett, Dane Dehaan, Michael Angarano, Jack Quaid, Alden Ehrenreich ve Matthew Modine.

Christoper Nolan yönetmenliğindeki filmin kadrosuna son olarak Kenneth Branagh da dahil oldu. Kenneth Branagh öncesinde Christopher Nolan ile “Dunkirk” ve “Tenet” filmlerinde de birlikte çalışmıştı.

Christopher Nolan Oppenheimer için Universal ile Anlaştı

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, yıllardır birlikte çalıştığı Warner Bros’u bırakarak son filmi olan Oppenheimer için Universal Pictures stüdyoları ile anlaştı.

Nolan’ın 2002 yapımı “Insomnia” filminden beri neredeyse tüm filmlerinin dağıtımı Warner Bros tarafından yapılmıştı. Ancak, Nolan son filmi için yaptığı görüşmeler sonrası Unıversal’ı tercih etti. Filmin yapımcılığını Nolan, eşi Emma Thomas ile birlikte üstlenecek. Emma Thomas’ın filmin senaryosunda da imzası bulunuyor.

Filmin görüntü yönetmenliğini Hoyte Van Hoytema üstlenecek, Jennifer Lame ise filmin kurgusunda yer alacak. Oppenheimer’ın müziklerini daha önce Tenet’in müziklerini de yapan Ludwig Göransson besteleyecek.

Dünyaca Ünlü Yönetmen Christoper Nolan Kimdir?

İngiliz film yönetmeni Christopher Edward Nolan’ın yönettiği filmler dünya çapında 5 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.  Dünyaca ünlü yönetmen aldığı 36 Oscar adaylığı ve 10 ödül ile çok fazla başarılı projeye imza attı.

İlk yönetmenlik denemesini 1998 yılındaki “Takip” filmi ile yaptı. Çektiği ikinci filmi olan “Akıl Defteri” ile bütün dikkatleri üzerine çekti. Bu film ile En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülüne aday gösterildi. Buradan elde ettiği başarı sayesinde “Uykusuz” ve “Prestij” gibi büyük bütçeli filmleri çekmeye olanak buldu. Daha sonra çektiği “Kara Şövalye Üçlemesi” ve “Başlangıç” filmleri ile başarılarını katladı ve ikinci En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü adaylığını elde etti. Christopher Nolan’ın Oppenheimer filmine değindiğimiz içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu