Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Cillian Murphy Kimdir?

Özellikle 2013 senesinde oynadığı Peaky Blinders adlı dizide Tommy Shelby karakteriyle kendini tanıtan ve popülerleşen Cillian Murphy kimdir? İşte sizin için bu sorunun cevabını aradık.

Cillian Murphy, 25 Mayıs 1976’da dünyaya geldi. 1996 yılından itibaren kariyerine başlayan Murphy’nin hayatını değiştiren şey, Otomatik Portakal prodüksiyonu oldu. İrlandalı oyuncunun eski hukuk fakültesi öğrencisi olmasının yanında aslında başarılı bir müzik kariyerine sahip olduğu da söylenebilir. Öyle ki oyuncu olmadan önce, öğrenciyken albüm teklifi alan bir gruba sahipti. Oldukça renkli ve hareketli bir yaşama sahip olan Murphy’nin kariyer öncesi ve sonrasını kronolojik olarak açıklıyoruz.

Ünlü Olmadan Önceki Cillian Murphy Kimdi?

Annesi bir Fransızca öğretmeni ve babası da eğitimle ilgili olan Murphy’nin küçük yaşta etrafı amcaları da olmak üzere öğretmenlerle kaplıydı. Bu sayede kendini eğitmeyi öğrenen Murphy’nin haylazlıklarla dolu da olsa bir başarılı bir akademik kariyeri oldu. Okulda aradığını bulamayan Murphy, ilk sahnesini küçük çaplı bir tiyatro etkinliğinde gerçekleştiren Cillian, İngilizce öğretmeninin desteği ile sanata yönelme fikrini benimsemeye başladı. Gençlik döneminin başında olan Cillian içinse hayat Rock’n Roll’da saklıydı.

Murphy’nin Müzik Geçmişi

Cillian, kardeşi ile birlikte farklı müzik türlerine ev sahipliği yapan gruplarla birlikte çalıştı. Daha çok piyanoyu temsilen yapılan müzikler zaman içerisinde evrilse de plak şirketi ile anlaşamamaları sonucu kesildi ve Murphy üniversite okumaya başladı. Hukuk fakültesi seçen ve ilk senesinde kendini bu bölüm için uygun görmeyen oyuncu, oyunculuk kariyerini başlatan seçimi aynı üniversitede tiyatro topluluğunun sergilediği bir oyuna katılarak başlattı.

Oyunculuk Kariyerinde İlk Adımlar

Profesyonel olarak ilk oyunculuk denemesini katıldığı tiyatro topluluğundan önce gerçekleştiren Cillian Murphy, Disco Pigs adlı bir filmde oynadı. Film turneleri için okulu terk eden Murphy, 2 senenin sonunda kendini aynı yerde buldu. Birçok tiyatro yapımında yer alan oyuncunun yıldızının gerçek anlamda ilk parladığı zaman, homoseksüel bir bireyi canlandırdığı Breakfast on Pluto’da oldu.

Altın Palmiye Ödülünü Kazandıran Film

Breakfast on Pluto filmi, ünlü oyuncuya Altın Palmiye ödülünü kazandı. Filmin konusu ise şöyle: Yine İrlanda’lı olan Patrick, sempatik ve cesur bir karakterdir. Diğer yandan homoseksüel bir öznedir ve bunun bilincindedir. Kendini keşif ve dünyayı algılama biçimlerini ön plana çıkartan filmde yetişkinliğe adım atarken kim olduğunu kaybetmemeyi ve şartlara uyum sağlarken o şartlara benliğini de uydurmamayı öğütleyen ve bunu espritüel, yer yer de duygusal bir şekilde yapan filmde, başrol olan Cillian Murphy oyunculuğu ile ödül kazanıştır ve kariyerinde zirveye tırmanmıştır.

Oyuncunun Yer Aldığı Diğer Filmler

Cillian Murphy, kariyeri boyunca onlarca filmde yer aldı diyebiliriz. İçlerinden en popüler olanları arasında Inception, Red Eye ve Sessiz Bir Yer 2 de yer alıyor. Oyuncunun oynadığı diğer filmlerden birkaçı ise şöyle:

  • Batman Begins (2005)
  • İnci Küpeli Kız (2003)
  • The Way We Live Now (2001)
  • 28 Gün Sonra (2002)
  • How Harry Became A Tree (2001)
  • Kara Şovalye Yükseliyor (2012)
  • The Tale of Sweety Barrett (1998)
  • The Wind That Shakes The Barley (2006)
  • At Death’s Door (1999)

Murphy’nin Adından Söz Ettiren Tarzı

2015 yılında GQ’nun en iyi giyinen 50 erkek listesinde yer alan Murphy, inançlarını da dış dünya ile paylaşmıştır. Bir ateist olan Murphy, apolitik tutumu sebebi ile de uzun süre sistem eleştirisi yapmak adına vejetaryen beslenmeyi savunmuştur. Peaky Blinders dizisi ise Murphy için bir dönüm noktası oldu. Popüler kültürün ana temsilcilerinden medyada bu dizide yer aldığı rol sayesinde tanınan Murphy’nin dizideki karakteri, hayranlarının artmasında çok büyük bir etken oldu. Bu sebeple Cillian Murphy’den bahsederken Peaky Blinders’ı yüzeysel olarak geçmiyoruz.

Uzun Paltosu ve Silah Olarak Kullandığı Şapkasıyla Tommy Shelby

Diziyle ilgili söyleyebileceğimiz ilk şey rol için ilk düşünülen kişisinin Cillian Murphy olmadığı. Hatta rolü son anda kaptığını da söyleyebiliriz. Cillian Murphy, dizinin yaratıcısı olan Steven Knight’a rol için seçilmediğini fark edince “Unutma, ben bir aktörüm” yazan bir mesaj göndermiş ve bu sayede rolü kapmış. Bir çetenin konu edildiği dizi 5. sezonunu tamamladı ve 6. sezonun da çekileceği yapılan açıklamalarla onaylandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu