Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Bilim Kurgu Filmleri 2021

Merakla beklenen bilim kurgu filmleri 2021 konusu hakkında; 2020 yılından bu yana küresel olarak dünyayı bir krize sürükleyen pandemi, sinema sektörüne de büyük bir darbe vurdu. Sinema salonlarının kapalı olması ve hali hazırdaki filmlerin çekimlerinin durması, merakla beklenen filmleri rafa kaldırdı. Ancak pandemi öncesinde birçok çekimi tamamlanmış film vardı. Bu filmlerin gösterim tarihi ise mecburen 2021’e ertelendi. 2020 yılında Christopher Nolan, büyük bir risk aldı ve Tenet filmini vizyona sokarak kâr etmeyi başardı. Ancak bilim kurgu alanında başka filmlere hasret kalmıştık.

2020 yılı sonunda ise Warner Bros herkesi heyecanlandıran (zaman zaman tartışılan) bir açıklama yaptı. HBO Max ile anlaşan Warner Bros, Dune, Matrix 4 ve Godzilla vs. Kong’un vizyona gireceği gün dijital platformdan da yayımlanacağını açıkladı. Bu durum, çoğu sinemacı tarafından hoş karşılanmıyor olsa da birçok büyük sinemacının filmini evlerimizden izleyeceğiz gibi gözüküyor. Gelin, hep beraber son çıkan bilim kurgu filmlerini inceleyelim.

2021 Yılının Bilim Kurgu Filmleri

Tüm aksaklıklara rağmen 2021 yılı bilim kurgu açısından zengin bir yıl olacak. Geçtiğimiz yıllarda gösterime giremeyen filmlerin de bu yıla sarkması, adeta bir bilim kurgu cennetine sebep olacak diyebiliriz. Ancak COVID-19 sürecine bağlı olarak bu yılda gösterime giremeyen filmleri, yine sanal platformlardan izleyebiliriz. Uzun süredir sinema salonlarından uzak kalmak oldukça bizleri hüzünlendirse de pandemi umut verici bir yönde ilerliyor. Sözü fazla uzatmadan, hemen filmlerimizden bahsetmeye başlayalım.

  • Matrix 4

Matrix, her bilim kurgu severinin kesinlikle izlediği ya da izlemesi gerektiği bir film serisidir. Seri:

  • The Matrix (1999)
  • The Matrix Reloaded (2003)
  • Matrix Revolutions (2003)

Adında bir üçlemeydi. Uzun bir aranın ardından Wachowski Kardeşler’in yönetiminde The Matrix 4 adı ile devam edecek. Senaryosu adeta sır gibi saklansa da Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss ve Daniel Bernhardt gibi isimler geri dönüyor. Ancak önceki filmlerde önemli roller üstlenen Laurence Fishburne ve Hugo Waeving’i yeni filmde göremeyeceğiz.

Keanu Reeves, Lana Wachowskinin kaleminden çıkan senaryoyu oldukça beğendiğini açıkladı. Yeni bir yüz olan Yahya Abdul Mateen’in, genç Morpheus’u canlandıracağının söylentisi dönmekte. Ancak henüz net bir bilgi yok. Hikâye hakkında hiçbir bilgi bulunmadığı için film hakkında konuşmak pek mümkün değil. Ancak bir erteleme olmazsa 2021’in son ayında The Matrix 4’ü izleyebileceğiz.

  • Reminiscence

Lisa Joy yapımında gösterime çıkacak olan Reminiscence merakla beklenen filmlerden biridir. Kadrosunda Rebecca Ferguson, Hugh Jackman ve Thandie Newton gibi isimler olması bu merakı arttırıyor. Filmin beklenen tarihi 18 Ağustos 2021 olarak belirtilmiş. Yakın gelecekte Miami’yi mesken eden bu yapım, karanlık bir aşk hikâyesini anlatacak. Bir bilim insanı olan Nicolas Bannister (Hugh Jackman), müşterilerine eski anılarını yeniden yaşama fırsatı tanır. Bu sırada Mae (Rebecca Ferguson) ile tanışan Bannister, kendisini bir aşkın içinde bulur. Ancak Mae, karanlık bir geçmişe sahiptir. Mae’nin sevgilisi kaybolmuştur ve bir dizi suça karıştığı keşfedilir. Bannister gerçeklere ulaşmak adına, sahip olduğu teknoloji ile o karanlık günleri tekrar yaşamak zorundadır.

  • Black Adam

Jaume Collet-Serra, Shazam!’ın spin-off’u olacak Black Adam için kolları sıvadı. Daha önce Orphan (2009), Unknown (2011) ve Non-Stop (2014) filmleri ile kendini kanıtlamış olan Collet-Serra, yeni bir yapıta imza atacak. Bir anti-kahraman olan Black Adam, Dwayne Jhonson tarafından canlandırılacak. Sarar Shahi, Aldıs Hodge ve Noah Centieno gibi ünlü isimler de filmde rol alacaklar. Filmin gösterim tarihi kesin olmamakla beraber, 29 Temmuz 2021 tarihinde seyirciler ile buluşacağı öngörülüyor.

Mısır tanrıları tarafından insanüstü güçlere kavuşan Black Adam, Shazam tarafından seçilmiştir. Güç tarafından aklı ele geçirilen Adam, zamanla Shazam’a karşı kin güder. Tek çare olarak yaratıcısı tarafından evrenin uzak bir köşesine sürgün edilir. Dünyaya dönmenin yollarını yıllarca arayan Adam, sonunda Shazam ile karşı karşıya gelir. Orijinali bir çizgi roman olsa da hikâyenin orijinal çizgi romana ne kadar bağlı kalacağı belirsiz. Yeni yılın gişe şampiyonu adayı olan yapımlardan biridir.

  •  Voyagers

Neil Burger yönetiminde karşımıza çıkacak olan Voyagers, yakın gelecekte uzak olmayan bir gezegende koloni kurmak için yola çıkan bir mürettebatı konu alacak. Zaman içinde paranoya ve deliliğin sınırları ile karşı karşıya gelecek olan ekip, 30 erkek ve kadından oluşuyor. Ancak bu süreçte gerçeklikten kopan ekip, yavaş yavaş görevlerinden uzaklaşıyor.

Colin Farrel ve Tye Sheridan yapımda göze çarpan isimler arasında bulunuyor. Yönetmenlik yanında Neil Burger, yapımın senaryosuna da el atmış durumda. Bu merakla beklenen yapım, 9 Nisan 2021’de izleyicilere sunuldu

  • Aurora

Lazar Bodraza’nın ikinci bilimkurgu denemesi olan Aurora, A.I.Rising filminden sonra pek beklentiyi yükseltmiyor. Yine de karar vermek için oldukça erken. Başrolde Megan Fox’un bulunduğu bu yapımda, uzay istasyonunda yıldız fırtınaları izlemekle görevli olan Aurora (Fox) bir keşfe imza atar. Güneş fırtınalarından gelen şok dalgalarının zamanı büktüğünü keşfeder. Dünyayı kurtarmak adına gerçekleştirdiği uzay görevi, çok farklı bir duruma dönüşecektir. Geçmişin değişebileceğini konu alan bu yapımda, zaman yolculuğuna farklı bir açıdan yaklaşmakta. Filmin gösterim tarihi 5 Ekim 2014 olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu