Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarının tek ve en kötü yanı arı sokmaları olsa gerek. Arı sokmasına ne iyi gelir? kimi insanlar arı sokmalarını pek dert etmese ve önemsemeseler de kimi insanlar için kabusa dönüşebilmektedir. Daha alerjik bir bünyeye sahip olan insanlar için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Arı sokmalarında risk durumun, birkaç faktöre göre değişebilmektedir. Bu faktörler şu şekilde açıklanabilir:

  • Arının türüne göre risk değişmektedir. Eşek arasının sokması oldukça riskliyken diğer arıların sokması daha az riskli olabilmektedir.
  • Kişinin bünyesine, alerjik durumuna göre risk değişebilmektedir.
  • Arının vücudumuzun neresinden soktuğu yine riski değiştiren faktörlerdendir.

Peki bazı durumlarda hayati risk bile bulunan arı sokmalarını dikkate almak gerekir. Bu durumda “Arı sokmasına ne iyi gelir? Arı soktuğunda ne yapmalıyız?” sorularını beraber inceleyelim.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapmalıyız?

“Arı sokması durumunda ne yapmalıyız?” sorusu yaz aylarının gelmesiyle beraber oldukça sık sorulmaktadır. Siz veya çevrenizden biri arı tarafından sokulduğunda yapmanız gereken en önemli ve ilk şey sakin kalmaktır. Daha sonra yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yapmanız gereken ilk şey arının soktuğu iğneyi bölgeden çıkarmak olacaktır. Fakat bu işlemi çıplak elle yapmamalısınız. Bunun için cımbız kullanmak uygun olacaktır.
  • Arının bıraktığı iğnedeki zehir yaklaşık olarak 2-3 dakika içinde kişinin kanına karışacaktır. Bundan dolayı işlemi ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyi.
  • Oluşan ağrıyı ve şişkinliği gidermek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres ağrının ve şişkinliğin azalmasına büyük ölçüde yardım edecektir. Bir bez yardımıyla bu işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Bu aşamalar en önemli aşamalardır. Daha sonrasında ise ağrı, şişkinlik ve kaşıntı için doğal besinleri kullanabilirsiniz.
  • Ancak herhangi bir alerjiniz varsa direkt doktora başvurmakta fayda vardır.

Arı sokulduğunda ne yapmalıyız sorusunu yanıtladık. Şimdi arı sokmasına iyi gelen besinlere bakalım.

Arı Sokmasına İyi Gelen Doğal Besinler

Arı sokmasına iyi gelen doğal besinler adlı yazımız tamamen evde uygulayabileceğiniz yöntemleri içermektedir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, lütfen derhal doktora başvurunuz. Bu yöntemler, evde işe yaradığı kanıtlanmış ürünlerdir ve tıbbi olarak bir geçerlilikleri yoktur.

Evde uygulayabileceğiniz arı sokmasına iyi gelen doğal besinler şunlardır:

Soğan

Bilindiği gibi soğan doğal bir antibiyotiktir. İltihaplı yaralarda da sık sık kullanılan soğan arı sokmasına oldukça iyi gelmektedir. Her evde bulunması ve erişiminin kolay olması soğanı, arı sokmalarında en sık kullanılan ürün haline getirmiştir. Arı sokmalarında soğan kullanmak için soğanı ikiye bölün ve iç kısmını yaraya tutun. Böylelikle zehri vücudunuzdan atmanız kolaylaşacaktır.

Sarımsak

Sarımsak birçok hastalığı tedavi etmesiyle bilinmektedir. Tıpkı soğan gibi doğal antiseptik özelliğe sahiptir. İyice ezdiğiniz sarımsağı arının soktuğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar sokulan alanın üzerinde bu karışımı bekletebilirsiniz. Başta yanma hissinin artması normaldir. Ancak dakikalar içinde bu his azalacaktır. Yerini rahatlama hissine bırakacak ve sonrasında uyguladığınız bölge, hızlı bir şekilde iyileşecektir.

Karbonat

Karbonatın yüzyıllardır bilinen en büyük etkisi, iltihap kurutucu olmasıdır. Kullanım alanı oldukça geniş doğal ürünlerden olan karbonat arı sokmalarına da oldukça iyi gelmektedir. Arı sokmalarında karbonat, kaşıntı ve yanma hissinin azalmasına yardımcı olacaktır. Karbonatı kullanmak için bir tatlı kaşığı karbonatı, bir bardak suyun içinde karıştırın ve yarayı temizleyin. Böylece hızlı bir şekilde rahatlayabilirsiniz.

Yoğurt

Soğuk yoğurdu arının soktuğu bölgeye sürmek yanma hissinin ve ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Yoğurt yanıklarda, şişmelerde ve böcek ısırıklarında oldukça sık kullanılan doğal bir üründür. Arı sokmalarında da oldukça hızlı bir şekilde rahatlattığı, birçok insan tarafından deneyimlenmiştir. Özellikle yaz aylarında evlerimizde bulunuyor olması, arı sokmalarında yoğurda başvurma oranını artırmaktadır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, evde tedavi için oldukça geniş kullanıma sahiptir. Arı zehrini nötralize edebilen bir ürün olarak da karşımıza çıkar. Elma sirkesi, kaşıntıyı ve ağrıyı büyük oranda giderecek doğal bir üründür. Bir pamuğa döktüğünüz elma sirkesini yaraya hafif hafif uygulayabilirsiniz. Siz de arı sokmasına bağlı olan zehrin etkisinin azalmasını istiyorsanız, elma sirkesini deneyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı eşek arısı dahil arı sokmalarında mucizeler yaratan bir doğal üründür. İçerdiği anti-bakteriyel özelliği ile kullanım alanı da oldukça geniştir. Lavanta yağı, arı sokmalarında oluşan zehri anında almaktadır. Hemen rahatlatacak bir çözüm isteyenler, arının soktuğu bölgeye pamuk yardımıyla lavanta yağı uygulayabilirler.

Arı sokması ciddi problemlere yol açabilir. Yukarıdaki işlemler sonucu halen ağrınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu