Teknoloji'ye Dair Haberler

Telegram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan uygulamalar arasında mesajlaşma uygulamaları geliyor. Yıllardır bu alanda zirvede olan WhatsApp, son dönemde açıkladığı bir güncelleme kararı ile birçok kişinin farklı mesajlaşma uygulamalarına geçmesine sebep oldu. Bu uygulamaların başında ise Telegram geliyor. Ancak, daha sonradan fikirlerini değiştiren kullanıcılar veya Telegram’ı kullanmak istemeyen birçok kişi, Telegram hesap silme hakkında araştırma yapıyor. Telegram hesap silme işlemleri ise oldukça basit birkaç işlemden ibaret.

2013 yılında piyasaya sürülen ve 500 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunan Telegram, bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır. İlk çıktığı andan beri ilgi gören Telegram, kullanıcılarını da sürekli olarak arttırmaya devam ettirdi. WhatsApp’ın açıkladığı güncelleme kararının ardından birçok kullanıcı Telegram’ın daha güvenilir olduğunu düşünerek uygulama değiştirdi. Ancak, bu yılın başlarında uygulamanın varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullanmadığı ve sadece Telegram’da bulunun gizli sohbetler için güvenlik sağladığı fark edildi. Bu durum da kullanıcıların “Telegram güvenli mi?” sorusunu sormasına neden oldu.

Telegram Hesap Nasıl Silinir?

Telegram hesap silme işlemleri basit birkaç adımdan oluşuyor. Ancak, öncellikle belirtmemiz gerekiyor ki Telegram, Android kullanıcılarının hesaplarını doğrudan silmeleri için bir işlem sunmuyor. Eğer Android kullanıcıysanız, öncelikle hesabınızın devre dışı bırakma süresinden geçmesi gerekiyor. Telegram hesabınızı silmek için ise aşağıdaki adımları takip edin.

 • Telefonunuzda Telegram uygulamasını açarak ayarlara girin.
 • Gizlilik ve güvenlik butonuna tıklayın.
 • Aşağı doğru inerek “bu kadar süre uzaktaysam hesabımı sil” butonuna tıklayarak hesabınızın otomatik olarak silinmesini sağlayın.
 • Son adımda seçeceğiniz zaman süresince hesabınıza girmemeniz gerekmektedir. Eğer hiçbir süre seçmezseniz, otomatik olarak 6 ay seçeneği seçilecektir. Bu işlemler ile birlikte hem Android hem de Iphone cihazlardan hesabınızı silebilirsiniz. Hesabınızın silinmesi durumunda, kişiler ve mesajlarınız da kaybolacaktır.

Bilgisayardan Telegram Hesabı Silme

Eğer hesabınızın kalıcı olarak silinmesi için birkaç ay beklemek istemiyorsanız o zaman bilgisayardan Telegram hesabınızı silmeniz gerekiyor. Bu noktada Telegram, kullanıcılarına bilgisayarlardan da hesaplarını silme seçeneği sağlıyor.

 • Herhangi bir internet tarayıcısından Telegram devre dışı bırakma sayfasına gidin.
 • Telegram hesabınızın ait olduğu cep telefonu numarasını girin. Numaranın başına ülke kodu eklediğinizden emin olun ve “next” butonuna tıklayın.
 • Cep telefonunuza Telegram tarafından bir mesaj gelecek. Telegram hesabınıza bağlanmak için gelen kodu ekrana girin.
 • “Telegram Core” kısmına tıklayarak, “delete account” butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra hesabınızı neden silmek istediğiniz sorulacaktır. Burayı isterseniz boş bırakabilirsiniz.
 • Son olarak, hesabınızı silmek için tekrar telefonunuzdan silme işlemini onaylamanız gerekecek. Karşınıza gelen ekrandan “evet, hesabımı silmek istiyorum” butonuna tıklayarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

 

Telegram Nedir?

2013 yılında piyasaya sürülen Telegram, kullanıcılara çoklu platform desteği sunan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Sahip olduğu birçok eşsiz özellik nedeni ile 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Aynı zamanda hem telefondan hem de bilgisayardan hesabınıza girebilirsiniz. Telegram’da yapabilecekleriniz ise şunlardır:

 • Metin mesajı
 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Sticker
 • 2 GB’a kadar dosya paylaşımı

Yukarıda yer alan özellikler Telegram’ın dünya çapında oldukça fazla kullanıcısı olmasını sağlamaktadır. Ancak, son zamanlarda WhatsApp tarafından açıklanan güncellemeden sonra milyonlarca kullanıcı Telegram’a akın etti. Bunun nedeni ise uygulamanın sohbetleri güvenli bir şekilde sağladığının zannedilmesiydi. Daha sonra ise bu güvenliğin sadece bazı gizli sohbetler arasında gerçekleştiği öğrenildi. Bu durumun ardından, birçok kişi Telegram hesabını silmek istedi.

Telegram Güvenli mi?

Son zamanlarda kullanıcıların çok kez araştırdığı bir sorgu olan Telegram güvenli mi sorgusu cevabını hala bulabilmiş değil. Telegram uçtan uca şifreleme özelliğine sahip. Ancak, bu hesap sadece gizli sohbetlerde etkin. Hepimizin kullandığı normal sohbetlerde hala uçtan uca şifreleme yok.

Dilerseniz Snapchat hesap silme işlemini anlattığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Telegram’da yer alan sohbetler şifre ve PIN kodu ile korunabiliyor. Uygulamada yer alan özel sohbetler, gizli mod klavyesi ve isteğe bağlı güvenlik katmanının dışında kendisini yok eden mesajlar ve ekran görüntüleri kullanıcıların Telegram’a yönelmesine neden oluyor. Ancak, tüm bunlar da Telegram’ın gönül rahatlığı ile kullanılmasını sağlamıyor. Bu noktada, güvenlik endişesi duyan kullanıcılar, Telegram hesaplarını silmeye çalışıyor. Telegram hesabınızı silmek ise uğraştırıcı olmayan birkaç adımdan oluşmakta. Telegram hesap silme işlemini bu şekilde açıklamış olduk, güncel birçok teknoloji haberi için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu