Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı, her ay periyodik olarak regl olan kadınların yaşadığı bir durumdur. Adet sancısı genellikle kasık bölgelerinde ve alt karın kısmında meydana gelir. Kramp girmesi ve saplanma hissi gibi belirtileri olan adet sancısı kadınların günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu ağrıların şiddeti ve bölgeleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Regl olmaya başladıktan sonra her kadının başına gelebilecek bu ağrılar oldukça doğaldır. Adet sancısının evde uygulanabilecek yöntemler ile hafifletebileceğini biliyor muydunuz? Cevap veriyorum olarak adet sancısını bitirmemiz mümkün olmasa da bildiğimiz değerli ipuçlarını sizler ile paylaşmak istedik. İşte “Adet sancısına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı…

Sakin Kal, Güzel Görün, Bu Sadece Bir Adet Sancısı

Sayın okuyucu her ayın belirli günlerinde meydana gelen adet kanaması ile tanıştın. Kadın olmanın başlıca getirilerinden olan bu döngü sağlık sorunları yaşamadığın takdirde her ay seni ziyaret edecek. Adet öncesi sendrom yani premenstrüel sendrom (PMS), adet gününün yaklaştığının kırmızı alarmlarını çalmaya başladı.

Rahim, kas dokularından oluşur ve bu dönemde, sürece hazırlık için kasılmalar meydana getirir. Vücudunda adet sancısını hissettiğin kasık bölgelerin, belin ve bacakların başta olmak üzere her bölgen için aşırı hassas günler seni bekliyor. Ağrılarını tanır ve onların huyuna gitmeyi öğrenirsen adet sancın senin için daha hafif atlatılabilir.

Adet sancısı, günlerini bir miktar çekilmez hale getirebilir. Cevap veriyorum ekibi olarak yanındayız ve bunun kısa bir süre sonra sonlanacağına söz veriyoruz. Sakin kal ipuçlarımızı uygula ve güzel görün.

Adet Sancını Hafifletmek için Adım At

Adet sancısı çektiğin dönemlerde hareket etmeden battaniyeye sarılarak çikolata yemeye devam etmek istediğini biliyoruz. Fakat konfor alanından çıkmak her ne kadar zorlu olsa da yürüyüş yapmak adet sancılarının hafiflemesine iyi gelebilir. Yürüyüş yapmak ister bir yaz akşamı sahil kenarında olsun ister yağmur sonrası caddelerde olsun iyi bir fikirdir. Adet sancısı çektiğin dönemlerde kısa yürüyüşler için kendine olanak tanı. Zihninin boşaldığını ve yenilendiğini hissedeceksin.

Adet dönemlerinde çok yoğun antrenmanlar yerine hafif tempoda yürüyüşler ve ufak egzersizler bedenine iyi gelecektir. Yürüyüşü alışkanlık haline getirdiğinde ise mental ve fiziksel olarak rahatladığını fark edeceksin.

Sıcak Çaylar ve Hafif Yemekler

İştahın inanılmaz kabarık. Özellikle çikolata denince düşünmeden pakete yöneldiğini görüyor gibiyiz. Adet döneminde çikolata kadar diğer yemeklerinde iştahını açtığının farkındayız. Seçeceğin yemekler adet sancılarının şiddetini arttırabilir. Vücudunun bu dönemde rahatlamaya ihtiyacı vardır, çektiğin ağrılara mide kramplarını da eklemek istemezsin.

İşte tamda bu yüzden, hafif geçireceğin akşam yemekleri senin için idealdir. Karbonhidrat oranı yüksek ve kızarmış yemeklerden birkaç günlüğüne uzak kalmak adet sancını hafifletir. Regl dönemlerinde vücudunu sıcak tutmak kaslarını rahatlatır. Sıcak su torbanın yanında kendine demleyeceğin sıcak çaylar sinirlerini yatıştırırken adet sancının azalmasına yardımcı olur. Adet sancısına iyi geleceğini düşündüğümüz alternatif bitki çayları ise şu şekilde:

Papatya Çayı:

 • Gerilen sinirlerini yatıştırır.
 • Kaslarının gevşemesine yardım eder.
 • Hormonlarını düzenler.
 • Mide kramplarını hafifletir.
 • Uykusuzluğunu düzenler.

Civanperçemi Çayı:

 • Adet dönemlerindeki mide bulantılarını azaltır.
 • Regl gecikmelerinin önüne geçer.
 • Bağırsaklarının düzenli çalışmasını destekler.

Zencefil Çayı:

 • Adet söktürücü özelliği ile sürecini hızlandırır.
 • Hazımsızlığı engeller.
 • Bağırsaklarında meydana gelen gazı azaltır.
 • Adet dönemindeki eklem ağrılarını hafifletir.

Stres, Sigara ve Alkolden Uzak Dur

Stres hayatımızdan çıkaramayacağımız onunla mücadele etmeyi öğrenmemiz gereken bir faktördür. Stres yaparak adet döngünü erteleyebilir ya da öne çekebilirsin. Vücudun alışık olduğu düzenin bozulmasından hoşlanmaz. Özellikle adet dönemlerinde kendine ayırdığın zamanları arttırarak stresinin azalmasına yardımcı olabilirsin.

Sigara, başta ciğerlerin ve üst solunum yolların olmak üzere tüm vücudunun sistemini bozan bir maddedir. Nikotin, rahimde bulunan enzimlerin işleyiş düzenini bozarak adet gecikmelerine sebep olur. Adet dönemlerinde sigara kullanımını azaltmalı, mümkünse terk etmelisin.

Alkol, sindirim sisteminin çalışma düzenini bozarak hazımsızlık sorunları yaşatır. Vücudunun ödem tutmasına sebep olur. Yaşattığı duygu durum değişiklikleri ise adet sancısının getirdiği sinirlilik hali ile birleşerek seni rahatsız edebilir. Özellikle adet dönemlerinde yukarıda bahsettiklerimize ara vermek sürecinin daha pozitif geçmesi için önemli bir adımdır.

Masajlar ve Takviyeler

Adet sancısı yaşadığın dönemlerde alt karın bölgene uygulayacağın hafif dokunuşlu masajlar kaslarını rahatlatır. Bedenin onunla ilgilenilmesini sever ve ona sunduklarını geri verir. Ufak masajlar ve kendini sıcak tutman vücuduna iyi gelecektir. Adet dönemlerinde takviye almaktan korkma. Doktoruna sorarak ya da eczaneye danışarak alacağın takviyeler sindirim sistemini destekler. Özellikle E vitamini ve magnezyum takviyesi bu dönem için seçeneklerin arasında en iyisidir.

E vitaminini yeşil yapraklı bitkiler başta olmak üzere muz badem ay çekirdeği gibi pek çok besinde bulabilirsin. Bu döneme özel seçeceğin takviye besin ve doktor kontrollü takviyeler adet sancına iyi gelecektir.

Dilerseniz Adet gecikmesi neden olur? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Adet sancısı evde önlenebilmektedir fakat geçmeyen ve şiddeti yüksek ağrılarda doktora başvurulmalıdır. Adet sancısı, doğal olduğu kadar başka hastalıkların habercisi de olabilir. Erken tanı ve teşhis için doktorunuza başvurun. Adet sancısına ne iyi gelir? sorusunu bu şekilde cevaplamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu