Oyunlar'a Dair Merak Edilenler

Raft Sistem Gereksinimleri

Raft, survival modda yani hayatta kalma üzerine kurulu bir oyundur. 2018 yılında piyasaya sürülen ürünün çok takip edilmesinin sebeplerinden biri de fiyatının ucuz olmasıdır. Birçok farklı anı ve oyun alanını sunana oyunu, bireysel olarak oynayabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla da oynayabileceğiniz oyun ile daha sıkı ve eğlenceli dostluklar kurmanız mümkündür. Bu yazımızda sizlere gerekli Raft sistem gereksinimlerinden bahsedeceğiz.

Raft Oynamak için Ne Gereklidir?

Oyuna şimdilik kısıtlı platformlar üzerinden ulaşılmakta. Diğer yandan kullanıcıları tarafından hızla popülerleşti ve sevilerek oynanıyor. Oyunu şu platformlar aracılığıyla oynayabilirsiniz:

 • Linux işlemci
 • Windows işlemci
 • Microsoft platformları

Her oyunda olduğu gibi bu oyunun oynanabilmesi için belli gereksinimler mevcut. Bu gereksinimler, bilgisayarınızın oyunu kaldırabilmesi için gereklidir. Öncelikle, en az Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemi bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Sahip olduğunuz işlemci 2,6 GHz çift çekirdekli veya eş değerinde olmalıdır. Bellek ihtiyacı 4GB RAM ve ekran kartı da biraz yüksek denebilir. Minimum NVIDIA GeForce GTX 500 serisi ekran kartı ve muadili gerekmektedir. Depolama alan ihtiyacı ise minimum 3 GB boş alan ihtiyacı taşımaktadır.

Raft Oynayabilmek için Önerilen İşlemci

Raft sistem gereksinimleri Her ne kadar minimum değerleri sunmuş olsak da oyunu hızla ve daha keyifli oynayabilirsiniz. Bunu sağlamak için daha iyi bir işletim sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz. İşletim sistemi olarak yine Windows 7 veya üzeri yeterlidir. Ancak işlemci olarak i5 işlemciler daha uygun olacaktır. Ekran kartını GTX 700 serisi ve muadillerine çıkartmak, iyi bir görüntü kalitesi sunar. Bellek olarak 8 GB RAM kullanımı, donma yaşamadan oyunu oynamanıza sağlar. İşlemci ve donanımınızı yükseltmeniz, gerçek bir oyun tecrübesi yaşamanız konusunda önem taşır. Diğer yandan, bir oyunda profesyonelleşmek için tecrübe kazanmak gerekir. Tecrübe kazanabilmek için oyunu sürekli oynamalısınız. Daha iyi bir oyun kalitesi, oyunu oynamak için şevk ve istek uyandıracaktır.

Raft Oyunu Nedir?

Esasında 2018 yılında piyasaya sürülen oyunun kurucusu Axolot’tur. Oyunla ilgili değerlendirmeler fazlasıyla olumludur. Özellikle Steam üzerindeki oyuncuların neredeyse tamamı oyunu çok beğenmişlerdir. Oyunun olumlu yanları şunlardır:

 • Çevrimiçi olarak oynayabilirsiniz.
  Oyunu arkadaşlarınızla birlikte eş zamanlı oynayabilme fırsatına sahipsiniz.
 • Oyunun grafikleri çok başarılıdır. Bir tür macera oyunu olduğu için grafik kalitesi önem taşır. Böylelikle tüm oyuncular oyunda doğru şeyleri anlayabilir. Grafiklerin kalitesi, oyuncular için ortak bir dil oluşturmaktadır.
 • Oyun içerisinde hayatta kalmak adına birçok şeyi kendiniz yapmalısınız. Stratejik açıdan gerçek hayata da yansıyan bilgi birikimleri edinebilirsiniz.
 • Oyun içerisinde tasarımlar yapabilirsiniz. Çeşitli eşyalar tasarlayabilirsiniz.
 • Oyun içerisinde keşif yapma imkânı bulabilirsiniz. Yaptığınız keşifler, arkadaşlarınızla daha çok eğlenmenize sebep olacaktır. Ek olarak sığınak tasarlayarak, hayatta kalma durumunun ilk gereksinimini karşılarsınız.

Oyunu oynarken geniş bir ağ bağlantısı kullanmak, sizin için yararlı olacaktır. Hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyunda donmak istemezsiniz.

Raft Oyunu İpuçları

Oyuna ilk girişte okyanus ortasına bırakılıyorsunuz. Diğer oyunların aksine çok daha ilginç bir tecrübe sunuyor. Çünkü küçük bir tahta parçasının üstünde öncelikle karaya varmalısınız. Oyun başlangıcında sahip olduğunuz tek eşya bir kanca. Bu kancayı tüm serüven boyunca kullanmanız gerekmekte. İlk etapta sahip olduğunuz kancayla etrafından eşya topluyorsunuz. Bu eşyalar; fıçı, plastik, palmiye yaprakları ve ıslanmış tahta parçalarından oluşmakta. Oyuna dair verebileceğimiz ipuçları şunlardır:

 • Kanaca yardımı ile eşya toplarken önceliğiniz fıçılar olsun. Fıçılar içerisinde önemli malzemeler bulunduruyor.
 • Mızrak, ızgara gibi birbiriyle alakasız duran eşyaları yine de toplayın.
 • Yere bir eşya bıraktığınızda eşyanın kaybolmaması için bir buçuk dakika süreniz bulunmakta. Bu durum, ilginç bir heyecan katıyor.
 • Oyunda susuzluk ve açlık seviyeleriniz belirleniyor. Bir suyu arıtmadan içerseniz, bünyenizi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Sürekli eşya bulmaya devam edeceğiniz için bir sandık sahibi olmak önceliğiniz olsun.
 • Yelkenli yaparken fazladan yelken eklemek, yaptığınız sürati ve hızınızı etkilemez.
 • Oyundaki en ihtiyaç duyacağınız malzemelerden biri de Vine Goo. Vine Goo, aslen bir tutkal. Bu tutkalı bulmak zor ancak kendiniz imal edebilirsiniz. Yoğun kaynattığınızda bir benzerini yapabiliyorsunuz.
 • Köpek balığı tarafınıza ancak beş dakikada bir saldıracaktır. Ancak saldırma alanı sandalınızdır. Bu sebeple su içine girerek 5 dakikayı dondurabilirsiniz.
 • Oyunda öldüğünüzde üstünüzdeki eşyaları kaybedersiniz.
 • Oyunu arkadaşınızla oynadığınızda ölseniz bile arkadaşınız sizi canlandırabilir.
 • Bir şeyler ekerek azalan envanterinizi doldurabilirsiniz.
 • İnşa ettiğiniz alanlar hep ortalarda olmalıdır. Kenar ve köşelere inşa edilen yapılar hasar görme tehlikesi altındadır.

Raft minimum sistem gereksinimleri hakkında bilgi sahibi oldunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu