Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Foundation (Apple TV+ Dizisi)

Bilim kurgu ve imparatorluk serüvenleri birleştiğinde hiç şüphesiz büyük bir ilgi uyandırıyor. Gerek yeni evrenlerin kuruluşuna gerekse çekişmeli taht kavgalarına büyük merak duyuyoruz. Peki tüm bu hikâye bir galaktik evrende geçse? İşte Apple Tv+’ın yeni dizisi Foundation tüm bu kriterleri sağlıyor. Milyonlarca gezegeni kapsayan bir galaktik imparatorluğun çöküş dönemini ele alıyor ve şimdiden birçok kişi dizinin yayınlanacağı günü bekliyor.

Foundation Kitap Uyarlaması Mı?

Bugüne kadar kitaptan uyarlanan birçok dizi ve film izledik. Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, The Witcher ve nicesi… Çoğu kült eser, aslında kitaptan uyarlanıyor. Foundation da Isaac Asimov’un aynı adlı kitap serisinden yola çıkılarak hazırlandı.

Foundation Konusu Ne?

Serinin orijinal adının çevirisi “vakıf” şeklinde. Aslında bu da diziyi özetliyor. Galaktik imparatorluğun nesillerce sürecek bir savaşa ve karışıklığa esir düşeceğini anlayan Seldon karakteri, en kısa zamanda yeni bir imparatorluk kurmak için bir “vakıf” kurmaya karar veriyor. Hikâye de bu olay üzerinden şekilleniyor.

Foundation Oyuncuları Kim?

Foundation Apple Tv+ dizisi oyuncularından bazılarını The Blacklist, Captain Marvel, Harry Potter, How to Get Away With Murder gibi ünlü yapımlardan tanıyoruz. Foundation dizisi oyuncularını ve rollerini kısaca görelim:

  • Jared Harris, Hari Seldon rolünde,
  • Lee Pace, Brother Day (Galaksinin imparatoru) rolünde,
  • Lou Llobel, Gaal Dornick (Kırsal bir gezegenden gelen matematik dehası) rolünde,
  • Leah Harvey, Salvor Hardin (uzak bir dış gezegenin koruyucusu ve sezgisel bekçisi) rolünde,
  • Laura Birn, Eto Demerzel (Galaksinin imparatorunun esrarengiz yardımcısı) rolünde,
  • Cassian Bilton, Brother Dawn (İktidardaki ailenin yaşayan en geç üyesi) rolünde,
  • Terrence Mann, Brother Dusk (İktidardaki ailenin yaşayan en yaşlı üyesi) rolünde,
  • Alfred Enoch, Raych Seldon rolünde.

Foundation Yapımcı ve Yönetmeni Kim?

Yapımı için oldukça büyük rakamlı bütçeler harcandığı konuşulan Foundation Apple Tv+ dizisi için müthiş bir kadro toplanmış. Ünlü, başarılı, sevilen ve örnek gösterilen oyuncuları olduğu kadar, kaliteli bir iç yapım ekibi de mevcut. Tek bir yönetmen değil, birden çok yönetmen kullanılması tercih edilmiş. Ayrıca, yapımın yazarlığını iki farklı yönetmen üstleniyor.

Bu kişiler, yakından tanıdığımız David S. Goyer ve Josh Friedman. İkili, büyük bir titizlikle orijinal eser üzerinden dizinin detaylarını çalışmış. İzleyiciye kusursuz bir izleme deneyimi yaratmak istediklerini belirtiyorlar. Ayrıca Goyer ve Friedman’ın da baş yapımcı ve showrunner olarak görev yapmalarının beklendiği açıklandı. Açıklanan diğer yönetici yapımcılar arasında David Ellison, Dana Goldberg ve Marcy Ross yer aldı. Orijinal kitabın yazarı Isaac Asimov’un kızı Robyn Asimov‘un da baş yapımcı olarak görev yapacağı açıklandı. Böylece, eserin gerçek haline mümkün olduğu ölçüde sadık kalması sağlanacak.

Foundation Nerede Çekiliyor?

23 Ağustos 2018’de Apple’ın prodüksiyona on bölümden oluşan ilk sezon için dizi siparişi verdiği açıklandı. 28 Temmuz 2019’da İrlanda’nın Limerick kentindeki Troy Studios‘un gösterinin prodüksiyonuna ev sahipliği yapacağı açıklandı. Screen Ireland’a göre, dizi stüdyoda 500’den fazla prodüksiyon işi yaratıldı. 12 Mart 2020’de Apple, COVID-19 nedeniyle gösterinin İrlanda’daki çekimini askıya aldı.

6 Ekim’de çekimler yeniden başladı. 27 Ocak 2021’de Goyer, Malta hükümetinden karantinaya alındıktan ve özel muafiyetler aldıktan sonra, oyuncular ve ekip üyelerinin adada çekime başlamasına izin verildiğini duyurdu. Goyer, çekimlerin her zaman Malta’da yapılmasının planlandığını belirtti; ancak Londra’da uygulanan yeni kısıtlamalar nedeniyle üretimin önemli bir kısmını Malta’ya taşıdılar. Malta’da çekimler Şubat 2021’de sona erdi. Yapım ekibi, Caldera de los Arrabales ve Granja de Pozo Negro gibi volkanik manzaralarda çalıştı. Yapım ekibi daha sonra çekimlerin 22 Mart 2021’de devam ettiği Tenerife’ye taşındı.

Foundation Yayın Tarihi

Yaklaşık iki yıldır koronavirüs ve çeşitli engeller nedeniyle çekimleri aksayan Foundation Apple Tv+ dizisi, herhangi bir aksilik çıkmazsa 24 Eylül 2021’de prömiyer yapmayı planlıyor. Foundation kitabının dizi haline getirilmesi uzun yıllardır beklenen bir olaydı. Özellikle Yüzüklerin Efendisi gibi, bir seri haline getirilmesi çok fazla isteniyordu. Görünen o ki, sevgili yazarlar olaya kayıtsız kalmamış ve belki de 2021 yılının sonunda çokça gündem olacak bu diziyi çekme kararı almışlar. Şu ana kadar gelen tepkilerden dizinin büyük bir heyecanla beklendiği anlaşılıyor. Umarız ki dizi beklentiyi karşılar ve çokça izleyene kavuşur. Bilim kurgu ve entrika sevenler için çok güzel bir karışım; Foundation, namı diğer Vakıf dizisi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu