Dünya’dan Haberler

Dünyanın En Zenginleri

Dünyanın en zenginleri, ünlü İngiliz filozof Francis Bacon “Para iyi bir uşak, kötü bir efendidir.” demiş. Paranın iyi bir uşak olduğunu biliyoruz, çünkü para ihtiyaçlarımızı almamız için tek aracı. Fakat kötü bir efendi olduğu konusuna yazımızı okuduktan sonra karar vermenizi istiyoruz. Çünkü dünyanın en zenginleri için para kötü bir efendi mi, seçimi size bırakıyoruz.

En Zengin İnsanlar

Televizyon programlarında sürekli karşımıza çıkan zenginlerin başarı öyküleri, aslında ayrı olarak ele alınması gereken bir konu. Çünkü sıfırdan başlayıp tırnaklarıyla kazıyarak galibiyet merdivenlerini tırmananlar olduğu gibi bir kişi sayesinde hayatının fırsatını yakalayarak parlayan yıldızlar da var. Her iki durumda da zekâ ve elindekini kullanma becerisinin birleştiğini söyleyebiliriz. Bugün dünyaca ünlü vergi rekortmenleri ve milyarderler servetini daha da arttırmanın peşinde. Gelecek vadeden yatırımlarla yeni ufuklara yelken açıyorlar.

Forbes Dünyanın En Zenginleri Listesi

Ünlü ekonomi yayın şirketi Forbes, 2021 yılının en zengin iş insanlarını gösteren bir liste yayınlamıştır. Gelin, beraber en yüksek kar yapan milyarderden başlayarak bu kişilerin hayatına kısaca göz atalım.

Jeff Bezos

Jeff Bezos Amazon şirketinin sahibi. Amazon, tüm dünyada faaliyet gösteren bir teknoloji kuruluşu. Güncel net serveti ise tam olarak 211 milyar dolardır. 2007’de Forbes tarafından yayınlanan listede dünyanın en zengin ilk 100 insanı arasındaydı. Ancak 2021 yılında, dünyanın en zengin insanı olarak ilk sırada yer almıştır.

Elon Musk

Mühendis olan Elon Musk uzay teknoloji şirketi SpaceX ve elektrikli araç üretim firması Tesla ile dünyanın en zengin ikinci insanı unvanını taşıyor. 160 milyar dolarlık serveti gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Dünya dışındaki gezegenlerde yaşam izi aramak için yatırım yapan Elon Musk, yoğun bir hayran kitlesine sahip. Aynı zamanda kripto para borsasına da sosyal medya paylaşımları ve röportajlarıyla yön veren bir isim.

Bernat Arnault

Perakende ve lüks eşya ticaretiyle uğraşan Bernat Arnault, 72 yaşında bir Fransız iş adamıdır. 2015 baharında, modanın en zengin kişisi haline gelmiştir. Serveti ise 186 milyar dolardır.

Bill Gates

Dünyaca ünlü yazılım markası Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates, bir dönemler daha üst sıralarda yer alıyordu. Fakat ne yazık ki, E-Ticaret dünyasına geçiş olmasıyla birlikte Amazon gibi yeniliklerin gerisinde kaldı ve dördüncü sıraya yerleşti. Hâlâ 12 milyar dolarlık servetiyle listenin üst sıralarında yer alsa da Bill Gates’in bundan sonraki hamlelerinin ve yatırımlarının ne yönde olacağı büyük bir merak konusu.

Mark Zuckerberg

Henüz 37 yaşında olan Mark Elliot Zuckerberg, hepimizin kullandığı Facebook’un kurucusu ve CEO’su. Döneminde örneği olmayan Facebook’u kurarak büyük bir başarının anahtarını elde etmiştir. Daha önce görülmeyen her şeyin ilgiyle karşılandığı gibi, Facebook da internet mecrasında büyük bir yankı uyandırmıştır. Bu büyük gelişmeler sayesinde Mark Zuckenberg şu an dünyanın en genç zengini olarak anılmaktadır. Serveti 126 milyar dolardır.

Larry Ellison

Larry Ellison, Microsoft karşısındaki en güçlü rakip olan veritabanı yazılımı şirketi Oracle’ın kurucu ve CEO’sudur. 110 milyar dolarlık serveti vardır ve 76 yaşındadır. Servetini yazılımı üzerinden kazanmaktadır. Günümüzde yaygınlaşan veritabanı yazılımı programları, bu yönde yapılan yatırımları arttırmaktadır.

Larry Page

Aslen bir yazılım mühendisi olan Larry Page, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın algoritmalarını geliştiren kişidir. 109 milyar dolarlık serveti gün geçtikçe artmaktadır. Bir günde Google’ı ne kadar fazla kullandığımızı, kaç farklı linke tıkladığımızı hesaplarsak ortada büyük bir yatırım vardır. Bu nedenle, henüz 48 yaşında olan genç iş adamının, önümüzdeki yıllarda çok daha üst sıralara çıkması bekleniyor.

Sergey Brin

Sergen Brin, Larry Page ile birlikte Google’ın inşasında rol alan yazılım mühendisidir. Larry Page ile birlikte geliştirdiği algoritmalar sayesinde net serveti 106 milyar dolardır.

Warren Buffett

90 yaşında olan Warren Edward Buffett, bir hisse senedi yatırımcısıdır. İş dünyasında uzun yıllar boyunca elde ettiği deneyimler sayesinde karlı yatırım yapmanın sırrını çözmüştür. 101 milyar dolarlık servetiyle 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak bilinmektedir.

Mukesh Ambani

Hint kökenli petrokimya firmasının Reliance Industries’in yönetim kurulu başkanıdır. 64 yaşındaki iş adamının net serveti 80 milyar dolardır. Asya kıtasında oldukça tanınan bir girişimcidir. 2010 yılının sonunda ailesi ile birlikte tam 600 kişinin çalıştığı özel bir eve taşınmıştır. Bu ev, Mumbai’de bulunmaktadır.

Dünyanın En Zenginleri Ne İş Yapıyor?

Yukarıdaki listemizde detaylıca anlattığımız gibi, her milyarderin çalışma alanı aynı olmayabiliyor. Fakat çoğunun girişimcilik ve yatırımcılıkla bir şekilde uğraştığını söylemek mümkün. Yatırımı bir ek getiri olarak görüyorlar ve risk almaya değer ürünlere veya yerlere yatırım yapıyorlar. Modadan teknolojiye, yazılımdan endüstriye, kimyadan perakendeye birçok farklı sektörde boy gösteriyorlar. Dünyada bu kadar farklı ve geniş iş alanı varken, her an yeni bir fırsatın ortaya çıkması da çok olası. Eğer bir gün yeni bir fikir ortaya çıkarsa, bu fikri ortaya atanın kaçıncı sıraya yerleşeceğini hep birlikte göreceğiz. Dünyanın en zenginlerini incelediğimiz içeriğimiz bu şekildeydi, güncel konular için bizi takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu