Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Kişisel Gelişim Kitapları Önerileri

Kişisel gelişim kitapları önerileri, kaç yıl yaşarsak yaşayalım, kişisel gelişim maceramızın sona ermeyeceği ortada. Öyleyse neden kişisel gelişim yolculuğumuzu en iyi şekilde yaşamayalım ki? Geçtiğimiz yıllarda git gide yükselen bir popülaritesi olan kişisel gelişim alanında pek çok kitaba yansıdı. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından ilgi ile yaklaşılan kişisel gelişim kitapları, kitapçıların en çok satan kitaplar raflarından düşmüyor.

Bizler de gerek kendimizi görece kötü hissettiğimiz dönemlerde gerekse ekstra motivasyona ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda kişisel gelişim kitaplarına yöneliyoruz. Fakat kişisel gelişim kitapları çoğaldıkça, aralarında güvenilir ve nitelikli olan kitapları keşfetmek zorlaştı. Biz de yazımızı, uzmanların sık sık önerdiği ve okuyucuların sevdiği kişisel gelişim kitapları önerileri ile ilgili bilgileri aktarma amacı ile hazırladık. Sizler de keyifli bir kişisel gelişim motivasyonu almak adına bu kitapları kaçırmayın!

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Piyasada ne kadar fazla sayıda kişisel gelişim kitabı bulunsa da hepsi eşit derecede faydalı görülmemekte. Bu durumun yanı sıra, kişisel deneyimlerin biricikliği, okunan kitap sırasında da etkili olmakta. Yani, birimize iyi gelen kitap diğerimizi etkilemiyor olabilmekte. Bu durumda izlenebilecek en iyi yöntem ise, kitabı almadan önce geniş bir araştırma yapmak. Bu noktada ise:

  • Kitabın konusunu
  • Kitabın yazarını ve eğitimini
  • Okuyucu yorumlarını okumak iyi bir araştırma yapmanızı sağlayabilmekte.

Kendiniz için en verimli olabilecek okumayı yapmak için listemizdeki kitapları araştırıp sonrasında karar vermenizi tavsiye ederiz.

Hayatınızı Değiştirecek Kişisel Gelişim Kitapları

Kendimizi geliştirmeye, iyi hissetmeye hızla başlamak bizi pek çok açıdan rahatlatacaktır. Günlük hayatımızda, kişisel ilişkilerimizde ve kariyerimizde gözle görülen değişiklikler, en kısa zamanda belirecektir. Bunun yanı sıra, listede bulunan kitaplar, pek çok kitapçıda rahatlıkla bulunmakta. Uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz kitapları, aynı zamanda internet üzerinden PDF haline bulma fırsatınız da mevcut.

O halde, listemize hız kesmeden başlayalım.

1- Yaşam Koçum Aristo

Yaşam Koçum Aristo, listemizin en tepesinde yer almakta. Bu durumun nedeni ise, kişisel gelişim kategorisinde yer alan pek çok kitaba kıyasla eşsiz bir içeriğe sahip olması. Jules Evans’ın yazdığı kitap, 2012 yılında ilk defa yayınlandı. İlk çıktığı yıldan itibaren yayıncılık sektörünün öncü kuruluşları tarafından ilgi ile karşılandı. Bu ilgi, okuyucular üzerinde de kısa zamanda yankı buldu.

Dünya genelinde, Antik Yunan döneminden başlayarak pek çok filozof tarafından mutluluk, yaşam ve yaşama amacı gibi konular üzerine düşünce bütünü geliştirdi. Evans da incelemesinde başarılı filozofların birikiminden yararlanmakta. Tarihte olduğu gibi kitapta da Aristo, Sokrates, Platon ve Epikür gibi felsefenin başlangıcı sayılan isimler işlenmekte. İşleniş biçimi ise;

  • Sokrates- Sokak Felsefesi Sanatı
  • Epiktetos- Kontrolü Elden Bırakmama Sanatı
  • Seneca- Beklentileri Yönetme Sanatı
  • Epikuros- Anın Tadını Çıkarma Sanatı
  • Platon- Adalet Sanatı
  • Aristo- Gelişim Sanatı
  • Sokrates- Ayrılık Sanatı konuları ve daha fazla başlık üzerinden ilerlemektedir.

Yaşam koçluğunu hafif ve akıcı bir dil ile yazan Evans’ın Yaşam Koçum Aristo kitabı, kesinlikle okumaya değer.

2- Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

2016 Eylül’ünde yayınlanan ve Mark Manson tarafından yazılan kitap, inanılmaz derecede yüksek bir beğeni oranına sahip. Dünya çapında uzun süre çok satanlar listesinde kalmayı başaran kişisel gelişim kitabı, pek çok uzman tarafından da önerilmekte. Kitapta, kişisel gelişime bambaşka bir açıdan yaklaşılmakta. Bu tezatlık, benzer kitaplardan ve düşüncelerden Manson’ı ayırarak oldukça ilgi çekici bir hale getiriyor. Kendinizi şaşırtmak adına Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’nı edinerek hızla başlamanızı öneririz.

3- Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, belki de listemizin en popüler kitabı. İç açıcı kapak tasarımını gördüğünüz an tanıyabilirsiniz. Mutlaka bir yerde karşılaşmış olmanızın nedeni haftalarca en çok satan raflarından düşmüyor oluşu. Bu popülerliğin ise oldukça mantıklı nedenleri var. Pek çok okuyucu, kitabın kendilerine olan faydasını coşku ile ifade ediyor. Tutkularının peşinden gitme cesareti olan sabırlı insanların ulaşacağı mutlu yaşam, okuyucuları adeta büyülemekte. Hector Garcia ve Francesc Miralles tarafından yazılan kitap, 2016 tarihi itibari ile kitaplığımızda yerini edindi. Sizler de vakit kaybetmeden uzun ve mutlu yaşamın sırrını öğrenmek adına ilk adımı atabilirsiniz.

4- Bilinçaltının Gücü

Joseph Murphy tarafından yazılan kitap, ilk olarak 1963 yılında yayınlandı. Kitap; yayınlanma tarihi üzerinden on yıllar geçmiş olmasına rağmen, hala pek çok öneri listesinde bulunmakta. Bu durum da kitabın iyileştirici etkisini gözler önüne sermekte. Pek çoğumuzun insanın bilincine, bilinç altına ve zihninin derinliklerine dair merak ettiğimiz soruların yanıtlarını Murphy güçlü bir şekilde aktarmış. Kitabın akıcı yönü ve okuyucunun kitabı okurken yaşadığı rahatlık da etkiyi artırmakta. Murphy sunduğu tezleri savunurken çok sayıda örneğe başvurmakta. Örnekler üzerinden okumak da bizlerin inancını artırarak güven duygusunu tazelemekte.

Bonus: Duygusal Zekâ

Daniel Goleman’ın Duygusal Zekâ kitabı, 1995 tarihi itibari ile raflarda yerini almış ve bugün dahi gündemden düşmemiştir. Edindiği olumlu şöhret de listelerde yerini sağlamlaştırmıştır. Kişisel gelişim kitapları önerilerimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu