Oyunlar'a Dair Merak Edilenler

CD Projekt Red Witcher 4’ü Duyurdu

The Witcher 4 resmi olarak onaylandı. Oldukça heyecanlı olmamıza rağmen şaşırmadık. Çünkü CD Projekt Red’in başka bir Witcher oyunu üzerinde çalıştığını biliyorduk. Stüdyo yeni Witcher oyununun gelebileceği ile ilgili birkaç yorum yapmıştı. The Witcher 3: Wild Hunt, tüm zamanların en iyi RPG oyunlarından birisi olmuştur. Oyuncular tarafından da oldukça ilgi görmüştür. Bu yüzden de devam oyununun popüler olacağını kestirmek çok da zor değil. Yeni Witcher oyunu hakkında bildiğimiz noktalar şu şekilde:

  • Oyunun çıkış tarihi
  • Hikayesi ve karakterler
  • Oyunun geliştirilmesi

CD Projekt Red geçmişten günümüze çeşitli büyük oyunlar yapmayı başaran firmalardan birisidir. Cyberpunk 2077 de firmanın en büyük oyunlarındandır. Geçmiş zamanlarda firma aynı anda 2 oyun üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Oyuncular da bu oyunların Cyberpunk 2077 ve yeni duyurulan Witcher oyunu olduğunu düşünmüştü. Yeni Witcher oyununa bakarak oyuncular doğru tahmin yaptıklarını görebiliyoruz.

The Witcher 4 Çıkış Tarihi

The Witcher 4 için henüz bir çıkış tarihi, hatta çıkış yılı bile yok. Muhtemelen uzun bir süre olmayacaktır. Oyun ilk defa resmi olarak Mart 2022’de onaylandı. Stüdyo onaylamanın ardından “Bu noktada, oyunla ilgili geliştirme süresi veya çıkış tarihi gibi ayrıntılı bilgiler mevcut değil.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Cyberpunk 2077 sürüldükten sonra CDPR, piyasaya sürülmesi çok yakın olana kadar gelecekteki oyunlar için fragman ve demolar göstermeyeceğini söyledi. The Witcher 4 hakkında tanıtımlar veya başka bilgiler görebiliriz, ancak oyun içi videolar çıkmaya başladığında oyun piyasaya çok yakın bir zamanda çıkacağını varsayabiliriz. Cyberpunk 2077’de ilk oynanış videosu oyun çıkmadan iki yıl önce yayınlanmıştı. Umarız ki böyle bir durum The Witcher 4’te de yaşanmaz.

The Witcher 4 Epic Games Store’a Özel mi Olacak?

CD Projekt Red’in açıkladığına göre oyun tek bir mağazaya özel çıkmayak. Stüdyonun açıklığa kavuşturması gereken önemli konulardan birisi olmaktadır. Çünkü stüdyo The Witcher 2’den bu yana kendi oyun motoru olan REDengine’i kullanmaktadır. The Witcher 4’te ise Unreal Engine 5 kullanılacağını duyurdu. Unreal Engine 5 de Epic Games’in oyun motoruna verdiği isimdir. Bu durum da kullanıcılarda oyunun Epic Games’e özel çıkacağını düşünmesine yol açtı. Ancak böyle bir durum söz konusu olacak gibi durmuyor. CD Projekt Red, GOG mağazasının da sahibi olduğundan dolayı The Witcher 4’ün orada olmaması oldukça garip olurdu.

The Witcher 4’ün Hikayesi ve Karakterleri

Witcher hikayesi ile oyuncuların gönlünde taht kurmuş oyunlardandır. Ayrıca ana karakterimiz olan Geralt’la da oyuncular arasında bir bağ oluşmuştur. Görevlerinin çeşitliliği de oyunu en güzel hale getiren özelliklerin birisidir. Çeşitlilik sayesinde de oyuncuları oyunda sıkmamayı başarmıştır. Ek olarak RPG oyunlarının olmazsa olmazı olan karakter gelişimi ekranı da oldukça detaylıdır. Bu özellikleri sayesinde de oyun efsanevi oyunlardan birisi haline gelmiştir. Oyun hakkında bilgiler günden güne gelmeye devam etse de hikâyenin nasıl olacağı ile ilgili bilgiler sınırlı.

The Witcher 4’te Lynx Witcher Okulu Olacak mı?

Gelecek olan Witcher oyunu için yayınlanan teaser görütüsü dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır. Görüntüdeki obje bir Witcher madalyonu, aynı Gearlt’ın Wolf School of Witcher’daki kolye gibi. CDPR, teaser çıktığından beri bunun gerçekten de bir Lynx olduğunu, Cat okulundan bir madalyon olmadığını açıkladı. Ancak şimdilik bir Lynx okulunun varlığına dair elimizde kesin bir bilgi yok.

Ciri, The Witcher 4’te Olacak mı?

Olma şansı kesinlikle var. Hangi Witcher 3 sonunu seçtiğinize bağlı olarak, Ciri’nin hikayesine devam etmek için kesin olasılıklar var. The Witcher 3’ün piyasaya sürülmesinden önce CDPR, Geralt’ın seride bir sonraki oyunda kahraman olarak gelmeyeceğini açıklamıştı. Aynı zamanda Geralt’ın daha küçük bir rolle geri dönebileceği de açıklandı. Geralt esnek bir karakter olmasından dolayı diğer serilerde de Geralt’ı görebiliriz.

The Witcher 4’ün Adı Ne Olacak?

Bir sonraki Witcher oyunu ne kadar büyük olursa olsun büyük ihtimalle The Witcher 4 olarak adlandırılmayacak. Bunun sebebi stüdyonun geçmişte The Witcher serisinin bağımsız bir üçleme olduğunu belirtmesidir. “Bir üçlemenin 4. oyunu olamaz.” şeklinde de bir açıklamaları bulunmaktadır. Bu açıklama önemsiz görünebilir, ancak sonraki adımlarda doğru beklentilerde olmak için önemlidir.

Oyundaki değişiklikler sadece ana karakter bazında da olmayabilir. Daha temel noktalarda da değişiklikler yapılmış olabilir. Örneğin, oyun farklı bir kıtada geçebilir veya tamamen farklı bir zamanda geçebilir. Hatta bir witcher hakkında bile olmayabilir. Oyun, witcherlardan uzaklaşabilir ve büyücüleri ya da vampirleri keşfedebilir.

Dilerseniz Forza Horizon 4 sistem gereksinimlerine değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Oyunun Geliştirilmesi

The Witcher 4’ün gelişiminin onaylanmasından sonra CDPR, bir sonraki oyun için oyun motorunu kullanmak için Epic Games ile ortaklık yaptığını açıkladı. CDPR, Epic ile ortaklığının yalnızca lisanslama ile ilgili olmadığını ve ilgili oldukları Unreal Engine’in gelecekteki potansiyelini de gördüğünü açıkladı. Ayrıca Unreal Engine motorunun açık dünya için oldukça uyumlu olduğunu da söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu