Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Aamir Khan Filmleri

Sinema sektörü on yıllar öncesinde insanların hayatına giriş yaptı. Aamir Khan Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını temasında yer veren sinema sektörünün en popüler olduğu ülkelerden biri de Hindistan. Sinema sektörü ve teknik senaryo elemanları 1896 senesinde Hindistan’da yer edindi. O yıllarda yeni yeni başlayan sektör, zaman içerisinde farklı kısa ve uzun metraj filmlerle gelişmeye devam etti.

Hindistan ile ilgili akla gelen ilk şeylerden biri Hint filmleridir. Hint filmlerinin çağrışım yaptığı ilk isim ise Aamir Khan. 1965 senesinde Hindistan’da doğan popüler oyuncu dört kez uluslararası film ödüllerinin sahibi oldu. Aamir Khan oyuncu olmasının yanı sıra yönetmen ve senarist. Yapımcılığını üstlendiği Aamir Khan filmleri, birçok izleyici tarafından beğeni kazandı. Hala filmler yöneten ve oyunculuk kariyerine devam eden Aamir Khan, 50’nin üzerinde filmde oyunculuk yeteneğini gösterdi.

Aamir Khan Hayatı

Popüler ve başarılı oyuncu, yıllar içerisinde ününe ün katarak kariyerine devam etti. İlk filminde 1984 yılında oynadı. Holi isimli film, Khan’ın başarısını artıran bir üretim değildi. Diğer yandan tanınmasına sebep oldu. Holi filminin ardından oyuncu kadrosunda yer aldığı birçok yapım eleştirmenler tarafından başarısız bulundu. Fakat, bu filmler Aamir Khan’ın yeni filmlerde oynamak üzere sözleşmelere imza atmasını sağladı.

Yapılan sözleşmeler ve yer aldığı filmler, sinema sektörünü öğrenmesini sağladı. Farklı yapımlarda yer alıp farklı insanlarla tanıştıkça, kendi filmlerini yazıp yönetecek tecrübeye sahip oldu. Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametin Kıyameti), 1988 yapımı bir filmdi. Filmin teması trajik bir aşk hikayesiydi. Başrolü Juhi Chawla ile paylaşan Khan, oyunculuk yeteneğini bu film ile sergileme fırsatı buldu. Bu film aynı zamanda Hint sinemasındaki kült filmler arasında yer aldı.

Aamir Khan Filmlerinin Teması

Hint sinemasının tüm dünyada izlenmesine sebep olan isimlerden Aamir Khan’ın filmleri birçok film platformunda yer almaktadır. Bu yazımızda Aamir Khan’ın yönetmenliğini üstlendiği yedi filminin incelemesini yapacağız:

  • Mumbai Günlükleri
  • Talaash: The answer lies within
  • Dhoom 3
  • Fanaa
  • Ghajini
  • Taare Zameen Par
  • 3 Idiots

Mumbai Günlükleri

Klasik Hint sinemasının alışılagelmiş temasının dışına çıkan filmin yönetmen koltuğunda Kiran Rao oturuyor. Kiran Rao aynı zamanda Aamir Khan’ın hayat arkadaşı. Filmin teması psikoloji ve dramı içeriyor. Birbirinden bağımsız 4 insanın kaderlerinin birbirleri ile kesişmesini konu edinen film, birçok insan için ilham kaynağı olacak türden.

Talaash: The Answer Lies Within

Talaash, bir tür polisiye filmi. Materyalist klasik polisiye filmlerinin dışına metafizik unsurlara yer vererek çıkılıyor. Oyuncu kadrosunda yine Aamir Khan var. Aamir Khan’ın film boyunca ciddi duruşu ve başarılı oyunculuğu, filmin bir Bollywood filmi olmaktan çıkmasına olanak tanıyor. Çokça izlenen film, izleyiciler tarafından çıktığı zamandan itibaren övgülerle karşılandı.

Dhoom 3

Dhoom serisi 3 filmden oluşuyor. Serinin üçüncü filminde Aamir Khan karşımıza çıkıyor. Yine bir polisiye olan film, aksiyon temasıyla işlenmiş. Film, romantik demeçleri bulundurmasının yanında  temel olarak bir intikam hikayesini işliyor. Ekonomik zorlukların üstesinden gelemeyince gerçekleşen bir intiharın öcünün senelerce planlanarak alınmasını anlatan film, Bollywood filmlerinin önde gelenlerinden biri.

Fanaa

Fanaa filmi 2006 senesinde gösterime giriyor. Filmde kullanılan ışıklandırma ve efektler döneminin ötesinde bir kalitede yapılmış. Birçok ödüle ev sahipliği yapan film, trajik bir aşk hikayesini konu ediniyor.

Ghajini

Memento filminin Bollywood uyarlaması olan film, Amnesia’yı konu ediniyor. Amnesia, unutkanlık, Alzheimer olarak nitelendirilebilir. Filmdeki konu edinen unutkanlık 15 dakikada bir gerçekleşiyor. Yaşanan unutkanlık ise trajik bir “kaza” sebebi ile oluşuyor. Ölüm ve aşkı işleyen filmde, tüm duygular intikama yöneliyor. Her 15 dakikada bir unutkanlık yaşayan bir adamın, âşık olduğu kadını öldüren kişinin peşine düşmesini konu edinen film, özellikle Türkiye’de birçok izleyiciyle buluştu.

Taare Zameen Par

Türkçe çevirisi Yerdeki Yıldızlar olarak yapılan film, Netflix üzerinden de gösterime devam ediyor. Filmde Khan, bir öğretmen rolünde karşımıza çıkıyor. Başrolü paylaştığı kişi ise öğrenme ve anlamada sorun yaşayan bir öğrenci. Zihinsel anlamda problem yaşayan öğrenci, ailesi tarafından zayıf ve tembel bir çocuk olarak atfediliyor.

Ailesinin çocuğa karşı zorba yaklaşımı, bu özel çocuğu asiliğe itiyor. Yatılı bir okula gönderilen çocuk, Khan tarafından keşfediliyor. Filmin en çarpıcı ve akılda kalıcı sahnesinde Khan, çocuğun aile evine gidiyor. Çocuğun babasına Japonca bir yazıyı okuması için baskı yapıyor. Ardından yaptığı baskının kendi çocuklarına yaptıkları baskıdan farklı olmadığı, çocuklarının harfleri algılayamadığını bu şekilde ailesine anlatmış oluyor.

3 Idiots

Türkçeye “Üç Aptal” olarak çevrilen film, sert bir eğitim eleştirisini içeriyor. Mühendislik fakültesinde öğrencilerin gördüğü faşist baskıyı ve eğitimcilerin bilinçsizliğini konu edinen film, dünya çapında beğeni ile karşılandı. Filmde mobbing sebebi ile intihar eden bir öğrencinin fakülteden 3 arkadaşının mücadelesini seyrediyoruz. Bu mücadele sınıfsal farklara, eğitim eşitsizliğine ve bilinçsiz zorba insanlara trajik ve eğlenceli bir biçimde eğiliyor.

Aamir Khan filmleri gerçekten izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu