Teknoloji'ye Dair Haberler

Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Wi-Fi şifresi değiştirme, internet kullanımının gittikçe arttığı günümüzde kullanıcılar bilgisayar, akıllı telefon gibi her türlü teknolojik aletten kablosuz internete bağlanabilmektedir. Kablosuz internet erişimi Wi-Fi ile yani kablosuz bağlantı alanına sahip olunarak kullanılabiliyor. Wi-Fi ağınızın bir Wi-Fi adı ve Wi-Fi şifresi bulunuyor ve internet sağlayıcınız tarafından size verilen bilgilerle bu ağa bağlanabiliyorsunuz. İnternet sağlayıcınızın size verdiği Wi-Fi adı ve Wi-Fi şifresi ilk kurulduğu gibi aynı kalmak zorunda değildir. Wi-Fi adınızı ve Wi-Fi şifrenizi belirli sebeplerden dolayı istediğiniz gibi değiştirme imkânınız bulunuyor. Peki, Wi-Fi değiştirme işlemi için ne yapmak gerekir?

Wi-Fi şifrenizi istemediğiniz kişilerin bildiğini düşünüyor olabilirsiniz ya da Wi-Fi şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Belki de çoğu kullanıcı gibi en başta belirlenmiş olan bu şifreyi çok karmaşık bulup kullanışlı olmadığını düşünebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı Wi-Fi şifresini ya da Wi-Fi adını değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Wi-Fi şifresini değiştirmeniz için yapmanız gerekenler çok kolay ve öğrendikten sonra kendi başınıza Wi-Fi şifresini değiştirip istediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Böylece daha kolay aklınızda kalabilecek bir şifre ya da öğrenilmesi daha zor olan bir Wi-Fi şifresi belirleyebilir, Wi-Fi adınızı da istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Wi-Fi Şifresi Nedir?

Teknolojik aletlerin kablosuz bir biçimde internete bağlanmasına yarayan ve kısaltması Wi-Fi olarak bilinen Wireless Fidelity, kablosuz bağlantı alanı anlamına gelir. Bilgisayar, akıllı telefon ya da bunlar gibi her türlü elektronik cihazlarda internet bağlantısı bu sistemle sağlanır. Kablosuz bağlantı sunan bu sisteme girmek için gerekli olan şifreye de Wi-Fi şifresi denir. Wi-Fi şifresini girerek teknolojik aletlerinize kablosuz bağlantı sağlayabilirsiniz.

Wi-Fi şifreleri kablosuz bağlantı açısından güvenliği sağlama için belirlenmiş olan özel şifrelerdir ve internetinizin başkaları tarafından kullanmasının önüne geçer. İnternet servisi sağlayınız siz internet bağlantısı kurarken size bir Wi-Fi adı ve Wi-Fi şifresi belirler. Bunun yanında en başta belirledikleri bu Wi-Fi adı ve Wi-Fi şifresini siz kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wi-Fi şifreniz sizin dışınızda birisi tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız veya şifrenizi hatırlamadığınız için değiştirmek istiyorsanız Wi-Fi şifresini değiştirebilirsiniz. Wi-Fi şifresi nasıl değişir? internet sağlayıcınızın kim olduğunun önemi olmaksızın Wi-Fi şifresini nasıl değiştireceğinizi aşağıdaki listeyi inceleyerek adım adım öğrenebilir ve kolayca uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle Wi-Fi bağlantınızın açık olup olmadığını kontrol edin, kapalıysa Wi-Fi bağlantınızı açın.
 • İstediğiniz bir internet tarayıcısına girin.
 • Adres çubuğuna gelin. Buraya “192.168.1.1” yazarak Enter a basın. Açılmazsa alternatifler olarak “192.168.1.2”, “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2” yazıp deneyebilirsiniz.
 • Bu alternatif adresleri denemenize rağmen modem sayfasına giremediyseniz, modeminizin markasını ve modelini Google’dan aratabilir ve arayüzüne gireceğiniz adrese ulaşabilirsiniz
 • Girdiğiniz sayfada modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapın.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız internet sağlayıcınızı arayıp görüşerek sorabilirsiniz.
 • Açılan menüden “Kablosuz ağ ayarları” seçeneğini tıklayınız
 • Daha sonra “Ağ şifreleme bölümü” seçeneğine tıklayın
 • Buradaki menüden Wi-Fi şifrenizi ve Wi-Fi adınızı değiştirebilirsiniz.

Wi-Fi Şifresi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kablosuz bağlantı ağ güvenliği için güçlü ve kırılması zor bir Wi-Fi şifresi belirlemeniz önemlidir. Kolay bir şifre belirlerseniz ilerde sorun yaşayıp tekrar değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak yeni belirleyeceğiniz şifrenin hatırlamayacağınız bir şifre olmaması gerekiyor, çünkü şifrenizi unutursanız tekrar Wi-Fi şifrenizi değiştirmeniz gerekecektir. Bu yüzden özetle aklınızda kalabilecek ama güçlü harf ve rakam kombinasyonlarından oluşan bir şifre belirlemeniz önerilmektedir.

Dilerseniz Snapchat hesap silme işlemini anlattığımız içeriğimize bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Güçlü bir Wi-Fi şifresi belirlemek için bazı önerileri aşağıda listeledik. Bu önerileri dikkate alarak kırılması zor bir Wi-Fi şifresi belirleyip uzun süre kullanabilirsiniz.

Wi-Fi şifresi belirlerken aklınızda bulunması gerekenler:

 • Wi-Fi şifrenizi en az 8 karakterden oluşacak şekilde seçin.
 • Harf ve rakamlardan oluşan bir şifre belirleyin.
 • Wi-Fi şifrenizi belirlerken sıklıkla kullanılan şifre kombinasyonlardan kaçının. Örneğin Abc12345, Abcde123 gibi çokça kullanılan şifreleri kullanmayın.
 • Şifrenizi belirlerken ardışık sayılardan ve harflerden seçmeyin. Abc, 1234, gibi harf ve rakamlar kullanmayın.
 • Kelimeler kullanırken kullandığınız kelimeyi zorlaştırarak yazın. Örneğin şifrenizde Darthvader yazacaksanız bunu Drthvdr ya da DarthVDR şeklinde yazıp kullanabilirsiniz. Böylelikle kullandığınız şifre, kelimenin aslı gibi tahmin edilebilir olmaktan çıkacaktır.
 • Wi-Fi şifrenizde rakam ve harfler dışında semboller de kullanabilirsiniz. Şifreler genellikle harflerden ve rakamlardan oluşmaktadır. Ancak belirleyeceğiniz şifrede harf, rakam ve sembol kullanırsanız şifrenizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Şifrenizde “ ? ” “ * ” ya da “ – ” gibi semboller kullanabilirsiniz. Bu sembollerin tahmin edilmesi zor olacağından şifrenizin kırılması da zorlaşacaktır.
 • Diğer hesaplarınızda kullandığınız şifrelerden birini Wi-Fi şifrenizde kullanmamanız önerilmektedir. Birden çok hesap için aynı şifreyi kullanmayın. Çünkü ya Wi-Fi şifrenizi biriyle paylaşmanız gerekebilir ya da başka bir hesabınızın şifresini biriyle paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda Wi-Fi şifresini paylaştığınız kişi diğer hesaplarınıza erişim sağlayabilir ya da başka bir hesabınızın şifresini paylaştığınız kişi Wi-Fi şifrenize erişebilir ve kablosuz internetinizi kullanabilir. Bu yüzden farklı hesaplar için farklı şifreler belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Wi-Fi şifresi değiştirme yöntemlerinin adımlarını anlattığımız içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu