Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Siyah Nokta Temizleme

Kişisel bakım denilince kadın/erkek her birimizin aklına gelen ilk şey siyah nokta temizleme işlemidir. Genellikle yüzde, özellikle burun üstü ve çevresinde karşımıza çıkan siyah noktalar her aynaya baktığımızda varlıklarını bize hatırlatmaktalar. Ne kadar yüzümüzü temiz tutarak onlarla baş edebileceğimizi düşünsek de siyah noktalardan kurtulmak aslında bu kadar basit değil. Çok uzun zamandan beri insanlar kendi kişisel bakımlarıyla ilgilenmekteler. Toplumsal cinsiyet rolleri gereği bu sorumluluk çoğu zaman kadınlar tarafından üstlense de siyah noktalarla problemi olan hem kadın hem erkek milyarlarca insan var.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktaların kirden oluştuğunu varsayan yaygın kanıyı hepiniz duymuşsunuz. Çoğumuzun baş belası olan bu küçük canavarlar sanılanın aksine tamamen kirden oluşmuyor. Siyah noktalar, ölü hücrelerin yağ ile tıkanması ile meydana gelen lekelerdir. Bu lekeler hava ile temas ettiğinde oksitlenerek siyah rengini alırlar. Bu yüzden onlara “siyah nokta” denilmektedir. Siyah noktaların vücutta yaygın olarak görüldüğü bazı bölgeler şunlardır:

  • T bölgesi (yüzün burun, alın ve çeneyi kapsayan bölümü),
  • Kulak içleri ve kulak çevreleri,
  • Boyun,
  • Sırt,
  • Göğüsler,

Bu bölgelerin yanı sıra siyah noktaları başka birçok yerde de gözlemlemek mümkündür. Siyah noktaların sebepleri genellikle yaygın şeker ve yağ tüketimi olsa da genetik yatkınlığın da önemli faktör olduğu uzmanlar tarafından savunulmaktadır. Ancak özellikle genetik yatkınlığı olan bireyler, doğru bir beslenme diyeti ve sağlıklı öğünler ile siyah nokta oluşmasının önüne geçebilmektedir. Peki insanların çoğunda yaygın olarak rastladığımız siyah nokta temizleme yolları nelerdir?

Manuel Temizleme

Manuel temizleme, siyah noktalardan kurtulmak için oldukça efektif ve kolay bir yoldur. Ancak dikkat! Manuel olarak temizleme dediğimizde aklınıza elinizi doğrudan kullanarak siyah noktaları sıkmak gelmemeli. Bu oldukça hijyenik olmayan ve riskli bir yöntemdir. Bunun yerine bir siyah nokta çıkarma aparatı alarak manuel yolla siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Aparat, ucundan bir halka demiri barındırmaktadır. Demiri deriye hafifçe bastırarak dolmuş gözenekleri temizlemeniz mümkündür. Hafifçe bastırdığınızda çıkmayan siyah noktaları daha fazla bastırarak zorlamayın. Bu, cildinizde izlerin ve yaraların oluşmasına ve gözenek kenarlarının kırılmasına sebep olabilir.

Siyah nokta çıkarma aparatları gözeneklerin tekrar dolmasını engelleyen kalıcı bir metot değildir. Yalnızca vaktiniz kısıtlı olduğu durumlarda oldukça hayat kurtarıcı olmaktadırlar. Ancak gözeneklerin tekrar dolmasını engellemek ve kalıcı bir çözüm bulmak için farklı yollar denemelisiniz.

Retinoid Kremler

Retinoid, temel bileşeni salistik asit olan ve A vitamini içeren bileşenlerdir. Retinoid kremler siyah nokta tedavisinde kalıcı sonuç için uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. İçerdikleri salistik asit sayesinde ciltte yer alan gözenekleri temizlemede birebirlerdir. Salistik asit, yağın çözülmesine yardımcı olarak cilde gerginlik verir ve gözenekleri kapatır. Jojoba yağı da içeren retinoid kremler ile cildi ovarak masaj yapmak, büyük oranda siyah nokta tedavisinde etkili olmaktadır.

Düzenli Temizlik

Hijyen, diğer her alanda olduğu gibi siyah nokta oluşmasını engellemede de oldukça önemli bir faktördür. Uzmanlar tarafından sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamanızın tavsiye edildiğini sıklıkla duymuşsunuzdur. Yüzü sabahları yıkamak yağ ve kir birikmelerine engel olarak siyah nokta oluşumunun da önüne geçmektedir. Ancak bunun yanı sıra terlemenizi sağlayan durumlarda da teriniz kurumadan önce yüzünüzü yıkamalısınız. Ter, yağ oluşumuna sebebiyet verir ve bu da siyah nokta oluşumunu hızlandırır. Egzersizlerden sonra teriniz kurumadan yüzünüzü yıkamalısınız.

Eğer suya erişiminiz hemen olmayacaksa, anti bakteriyel yüz temizleme mendilleri de işinizi görecektir. Ayrıca, yastık kılıflarınızı ve nevresimlerinizi düzenli olarak değiştirerek de bu hijyeni sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat! Yüzünüzü çok fazla suyla temas ettirmemeye de özen gösterin. Bu da pul pul dökülmelere ve yağ oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Hijyen hususunda uygulamanız gereken o ince ayarı iyi tutturmalısınız.

Kömür Maskesi

Kömür, kişisel bakım sektöründe yaygın olarak kullanılan bir unsurdur. Diş fırçasından şampuana kadar birçok alanda kömürün kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun bir sebebi var. Kömür yağ ve kirler için detoks işlevi görmektedir. Eczanelerden edineceğiniz kömür haplarını ezip suyla karıştırarak yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi, güzellik marketlerinde de kolayca kömür maskelerine erişebilirsiniz. Düzenli kullanımda kömür, siyah noktaların temizlenmesinde oldukça efektif bir tedavi yöntemi olacaktır.

İsterseniz Güneş yanığına ne iyi gelir? sorusunu cevapladığımız içeriğimize de bağlantıdan erişebilirsiniz.

Peeling

Peelingler, temizlik ve ölü deriden kurtulmak için oldukça efektif olan uygulama yöntemleridir. İçeriğinde doğal ürünlerin bulunduğu peelingleri düzenli aralıklarla uygulayarak ölü derilerinizden kurtulabilirsiniz. Bu ölü deriler bazen gözenekleri ve siyah noktaları da ortadan kaldıracak şekilde soyulurlar. Peelingi uygularken derinize hafifçe masaj yaparak pul pul dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu oldukça efektif ve sadece siyah noktalarda da etkili olmayan, başka birçok işe yarayan bir yöntemdir.

Hassas bir cilde sahipseniz peeling uygulamasını haftada bir ile sınırlamanızı tavsiye ederiz. Zira ovulan ve pul pul dökülen cilt zamanla tahriş olarak kalıcı izlere davetiye çıkarabilmektedir. Her uygulamada olduğu gibi peeling uygulamasında da durmanız gereken o ince çizgiyi fark etmelisiniz. Siyah nokta temizleme yöntemlerine değinmiş olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu