Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın faydaları nelerdir?, salatalıkların hafif ve ferahlatıcı bir tadı olur ve su oranları yüksektir. Susuzluğu gidermeye yardımcı olabilecekleri gibi, sıcak havalarda da tercih edilen bir besindir. Salatalıkları lezzetli, ortalama bir atıştırmalık gibi tüketiyor olsak da salatalık aslında bir meyvedir. Salatalık aynı zamanda bazı güzellik ürünlerinde de kullanım alanına sahiptir.

Salatalık, kabakgiller familyasına aittir. Familyanın diğer üyeleri çeşitli kabak ve kavun türlerini de içerisinde barındırmaktadır. Pek çok faydalı besin içerikleri barındıran salatalıkların kalori, yağ, kolestrol ve sodyum oranları düşüktür. Öyle ki, Hindistan’da insanlar antik zamanlardan beri yemek ve ilaçlarda kullanmak için salatalık yetiştirmişlerdir. Uzun süredir de salatalık Akdeniz mutfağının bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Salatalık faydaları ve sağlıkta kullanımına dair detayları birlikte inceleyelim.

Salatalık Su İhtiyacını Karşılayabilir

Salatalıklar çoğunlukla sudan oluşurlar ve önemli elektrolitleri de barındırırlar. Sıcak havada veya vücut çalışması yaptığınız bir günde salatalık yemek, daha geç susamanıza yardımcı olabilir. Su içmekten pek de keyif almayan insanlar için nane ve salatalık çekici ve lezzetli bir atıştırmalıktır.  Vücudun su ihtiyacını karşılamak bağırsaklarımızın sağlığı için kritik önem taşımaktadır. Tükettiğimiz su oranı, böbrek taşlarını ve kabızlığı önlemede de büyük önem sahibidir.

Salatalık Yemenin Kemik Sağlığına Faydaları

Ortalama, kesilmemiş ve saf bir salatalık 10.2 miligram K vitamini barındırmaktadır. Vitamin K kanın pıhtılaşması sürecinin verimli bir hale getirilmesine katkıda bulunur ve süreci hızlandırır. Ortalama bir yetişkin için günde 120 miligram K vitamini tüketimi idealdir. Ortalama salatalık ayrıca yaklaşık 19.9 miligram kalsiyum barındırmaktadır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilmekle birlikte, ortalama yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacı 1.100 miligramdır.

Salatalıklarda bulunan K vitamini ayrıca kalsiyumun emilmesine yardımcı olur. Bilim insanlarının ortak görüşü, bu iki değerin bir arada olması, kemik sağlığına faydalı olacağı anlamına gelmektedir.

Salatalık Kansere Faydalı mı?

Salatalıklar, kabakgiller familyasının bir üyesi olarak, cucurbitacin olarak bilinen acı tatlı besinler içermektedir. Meşhur deyimde söz edilen kabak tadı da cucurbitacin dediğimiz besinlerden kaynaklanmaktadır. Uluslararası Sağlık Hizmetleri’nin dergisinde paylaştığı gözlemlere göre, cucurbitacin kanser hücrelerinin yayılmasını önlemektedir.

133 gramlık bir doğranmış salatalık yığını, ortalama 1 gram lif taşımaktadır. Lifler kolorektal kanserin önlenmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu yönde araştırmalar devam ediyor.

Salatalığın Cilt Sağlığına Faydaları

Bazı araştırmalar, salatalığın cilt sağlığına faydalı besinler barındırabileceği yönünde önermelerde bulunmaktadır. Bazı uygulamalarını birlikte inceleyelim.

  • Bir dilim salatalığı direkt olarak cilde uygulamak, cildinizin ferahlamasına ve yumuşamasına yardımcı olacaktır. Cildinizdeki şişmelere ve iritasyona karşı da iyi gelebilir.
  • Cildinize dilim salatalığı uygulamak güneş yanıklarına iyi gelebilmektedir. Bazı güneş kremlerinin içeriğinde de salatalıklardan çıkarılan özler kullanılabilmektedir.
  • Sabah gözlerinize yerleştirirseniz, göz altı torbalarınızın kaybolmasına yardımcı olabilir.

Cilt kuruluğunu azaltmak ve siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz bir maske önerimiz var. Birbirine eşit oranda salatalık suyu ve yoğurdu birbirine karıştırın. Kıvama geldikten sonra yüzünüze maske olarak uygulamayı deneyin. Yüz sağlığınıza iyi gelecektir.

Dilerseniz Kekik Çayı Faydalarını sıraladığımız içeriğimizi bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Salatalık Enflamasyonu Önlemeye Yardımcı Olur

Salatalıkların antienflamatuvar etkilere sahip olması, uzun süredir gözlemlenen bir durum olmuştur. Uzmanlar enflamasyonun çeşitli hastalıkların gelişmesine katkıda bulunduğunu düşünmektedir. Hastalıklar şu şekilde.

  • Salatalık diyabetin önlenmesine katkıda bulunmaktadır.
  • Lif üretilebilmesi ve cucurbitacin içeriği sayesinde kansere faydası olabilmektedir.
  • Depresyon beyinde uyandırdığı çağrışımlar sebebiyle olumlu hissiyatlara sebebiyet vermektedir.
  • Salatalık tüketimi, sindirim sisteminin işlevsel hastalıklarının –Behçet hastalığı gibi- önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Sonuç

Salatalık sağlığa faydalı bir meyvedir. Depresyondan cilt sağlığına, kas hastalıklarından diyabete pek çok sorunu önlememize yardımcı olabilmektedir. Soğuk günlerde dostumuz, bir şey canımızı sıktığında da “kabak tadı verdi ya!” deme vesilemizdir. Salatalık iyidir, salatalık güzeldir. Salatalık yiyin. Eğer şimdi tüm insanlık işini gücünü bırakıp salatalık yese, dünya daha güzel ve mutlu bir yer olurdu. Belki de yediğiniz her salatalık ile birlikte dünya barışına bir adım daha yaklaşıyoruzdur. Bunu test etmenin en iyi yolu salatalık yemektir. Denemekten zarar gelmez. Hiç salatalıktan başka hiçbir şeyin olmadığı bir cennet hayal ettiniz mi? Deneyin, muhteşem kokuyordur orası. Hadi gidip birer salatalık yiyelim, sağlıklı beslenelim. Güzellemeler bahane, salatalık şahane. Salatalığın faydaları nelerdir? sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu