Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Köri Baharatı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Köri, Hindistan başta olmak üzere Güneydoğu Asya mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve birçok baharatın harmanlanması ile elde edilen bir baharattır. 1960’lı yıllara gelindiğinde özellikle et yemeklerine kattığı tat nedeniyle köri, dünyanın her yerine yayılmıştır. Parlak sarı rengi ile neredeyse her yemeğe yakışan köri, başta Asya mutfağı olmak üzere birçok yemeği aroması ile lezzetlendirmektedir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelmesi ve Türk mutfağında da kullanılmaya başlaması ile birçok kişi “Köri baharatı hangi yemeklerde kullanılır?” merak etmeye başlamıştır. Şimdi lezzeti kadar faydaları ile de dikkatleri çeken körinin aroması ile taçlandırdığı yemeklere göz atalım.

Köri Nedir?

Köri baharatı, yemeklere kattığı lezzet ve kendine özgü kokusu ile ünlenmiş bir baharattır. Genellikle içeriğinde birden fazla baharat olduğu ve her bir malzemenin sağlığa faydalı olduğu bilinememektedir. Köri, rengini aldığı zerdeçal ve lezzetini arttıran sumak başta olmak üzere ortalama 12 baharatın harmanlanması ile elde edilmektedir. Doğal aromaları ve yağının ortaya çıkması için Hindistan’da hazır paketlerde satılan köriler yerine kendilerinin tek tek kavurarak havanda dövdükleri köri baharatı kullanılmaktadır. Bu aşamalarda köri elde etmek için şu baharatlar tercih edilmektedir:

 • Zerdeçal
 • Sumak
 • Kimyon
 • Kişniş
 • Zencefil
 • Biber
 • Karanfil
 • Kakule
 • Hint Cevizi
 • Köri Yaprağı
 • Acı Kırmızı Biber
 • Demirhindi

Köri Baharatının Kullanıldığı Yemekler

Köri baharatı, dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanması ile akla gelebilecek her çeşitte yemeğin vazgeçilmez lezzetlerinden olmuştur. Asya mutfağının çeşitliliği düşünüldüğünde de geniş kullanım alanlarıyla her yemeğe eklendiği bilinmektedir. Her mutfakta bölgenin damak zevkine uygun miktarda ve yemek çeşitlerinde tercih edilse de herkesin beğenisini kazanabilecek ortak lezzetlerden biri olduğu söylenebilir. Bir kez denemenizin ardından aroması ve yemeğin damağınızda kalan tadı nedeniyle sürekli olarak kullanmak isteyeceğiniz bir baharat olacağını söyleyebiliriz. Şimdi gelin, körinin hangi yemeklerde kullanılabileceğine birlikte göz atalım.

Etlerin Vazgeçilmezi Körili Yemekler

Köri denilince akla ilk olarak et yemekleri gelmektedir. Özellikle beyaz et ile birlikte tercih edilse de kırmızı et veya balık ile de kullanıldığı bilinmektedir. Zengin aroması ile köri, genellikle tavuk yemeklerinde tercih edilen bir baharattır. Köri soslu tavuk, ülkemizde de olduğu gibi tüm dünyanın beğenisini kazanmış olan Hint mutfağının en ünlü yemeklerindendir. Körinin aromasını çok iyi emebilen tavuk ile baharatın aroması tam olarak anlaşılabilmektedir. Bu nedenle, tavuğun pişirilme şekli fark etmeksizin her şekilde köri baharatı ile lezzetlendirilebileceği söylenebilir. Köri baharatını kullanabileceğiniz bazı yemekler şu şekildedir:

 • Köri Soslu Tavuk
 • Massaman Köri
 • Tavuklu Tıkka Masala
 • Köri Soslu Mezgit Sote
 • Thai Red Curry

Rengini Köriden Alan Pilavlar

Asya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan pilavlar da körinin çok fazla kullanıldığı yemeklerdendir. İçeriğindeki zerdeçal nedeniyle köri, pilavlara parlak sarı rengi ve aromasını geçirmektedir. Özellikle Hint mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan biryani pilavı, körinin en lezzetli hallerinden biridir. Körinin pirinç ile ne kadar yakıştığını görmek isterseniz körili pilav tariflerini deneyebilirsiniz. Bunun için soğan ve sarımsak ekleyerek pişireceğiniz pirinç pilavınıza damak tadınıza uygun köri eklemeniz yeterli olacaktır.

Yoğun Aroması ile Köri Soslu Makarnalar

Körinin yaygın olarak kullanıldığı yemeklerden biri de makarnalardır. Hazırlanan körili sosların yoğun aroması makarna ile buluştuğunda oldukça lezzetli bir ikili ortaya çıkmaktadır. Hem kolaylıkla pişirilebilmesi hem de makarna ve körinin çok iyi bir şekilde birleşebilmesi nedeniyle en sık tercih edilen köri yemeklerindendir. Özellikle köri soslu makarna tarifleri herkesin damak zevkine uygun olabilecek lezzetlerdendir ve çoğunlukla içerisine tavuk eklenerek de pişirilmektedir. Makarna türevi olan erişte veya Asya mutfağından dünyaya yayılan noodle ile de kullanılan köri baharatı, oldukça sevilmektedir. Hazırlayacağınız güzel bir köri sosu, makarnalarınızı aroması ile lezzetlendirecek ve muhteşem kokusu ile iştahınızı açacaktır.

Dilerseniz Kolay Makarna Sosu Tariflerine değindiğimiz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Körinin kullanıldığı yemekler bu kadar ile sınırlı kalmamaktadır. Aromatik bir lezzeti olan ve içeriğindeki baharat çeşitliliği ile her türden malzeme ile uyum sağlayabilen köri, damak zevkine uygun olan her yemekte kullanılabilir. Özellikle soslar, çorbalar veya yemeklerinizin eşlikçisi olan lezzetlerde de köri tercih edebilirsiniz. Çorbalarınızı renklendirerek parlak sarı renkte olmasını sağlamak için veya köri soslu patates gibi oldukça lezzetli olan eşlikçiler ile harika bir öğün hazırlayabilirsiniz. Eğer daha önce hiç köri baharatı ile yemek hazırlamadıysanız krema ile olan muhteşem uyumunu deneyimleyerek ister makarnalarınızda ister de çorbalarınızda köri baharatını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu