Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Jonathan Galindo Kimdir?

Günümüzde sosyal medya, eğlenceli ve bilgilendirici olduğu kadar tehlikeli içeriklerin de bulunduğu bir mecra haline geldi. Sosyal medya platformlarında hakkında çokça konuşulan Jonathan Galindo ailelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Jonathan Galindo karakterinin fotoğrafı da internet ortamında hızla yayılmıştır. Öyle ki bu esrarengiz fotoğrafı sosyal medyasında profil resmi yapanların hesabı 5 saniye içinde pasif hale geliyor. Peki, denemenizi kesinlikle tavsiye etmediğimiz esrarengiz fotoğraftaki Jonathan Galindo kimdir?

Jonathan Galindo Karakteri Hangi Oyunun Simgesidir?

Köpek maskesi yapılmış insan karakteri olan Jonathan Galindo bir bilgisayar oyununun karakteri olarak kullanılmaktadır. Adı Mavi Bebek olan oyunda bu karakter oyunculara yönergeler vermektedir. Çocuklar ve gençler için hayati tehlike yaratan Mavi Balina ve Momo gibi oyunların benzeridir.

Jonathan Galindo isimli karakter çocukları ve gençleri oyuna çekmek amacıyla özel mesajlar atıyor. Bu mesajlarda oyun oynamak isteyip istemediklerini soruyor. Gençler ve çocuklardan oyun oynamayı kabul edenlere yerine getirilecek görevler veriliyor. Oyunda sırasıyla verilen görevlerin yapılması oyuncular için zorunlu kılınıyor. Çocukların oyuna olan ilgisinin zamanla artırılması sağlanıyor. Sonrasında verilen görevlerin yapılmaması halinde Jonathan Galindo, oyuncuları kişisel verilerini sızdıracağına dair tehdit ediyor. Oyun sırasında tehdit edilen gençler içinde bulundukları tehdit durumunu ailelerine söyleyemiyor ve oyundan çıkamıyor. Çünkü bu, oyunda koşul olarak koyuluyor. Oyunu oynayan gençler bu tehdit karşısında kendilerini oyuna devam etmek zorunda hissediyor.

Momo ve Mavi Balina oyunlarında gönderilen talimatlar ve görevler için gizli ağlar kullanılmaktaydı. Ancak Mavi Bebek oyunu için buna gerek kalmadan Instagram veya Facebook kullanılıyor. Bu açıdan çok daha fazla tehlike arz ediyor. Ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Oyunda ilerledikçe verilen görevler ciddileşiyor ve çocuklar için hayati tehlike arz ediyor. Bu açıdan bakıldığında Mavi Bebek oyununun Mavi Balina ya da Momo oyunundan bir farkı olmuyor.

Mavi Bebek Oyunu Hangi Efsaneye Dayanıyor?

Mavi Bebek, efsane üzerine kurulmuş bir oyun. Efsanede anlatılana göre yapılacak adımlar şu şekilde:

  • Banyoda ışık kapalıyken aynanın karşısında elinizde bebek varmış gibi sallıyorsunuz.
  • Bu hareketi 14-15 defa tekrar ettiğiniz zaman kolunuz yorulup ağırlaşacağı için sanki elinizde gerçekten bebek varmış gibi hissediyorsunuz.
  • Elinizdeki aslında var olmayan bebek bir zaman sonra tırnaklarıyla kolunuzu çiziyor.
  • Eğer bundan sora bebeği bırakıp kaçmazsanız bebeğin annesi “Bebeği bırak!” diye sesleniyor.

Bebeği bırakmayıp devam eden kişi delirme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bunun sonucunda çocuklar ve gençlerde intihara meyletme durumları gözlenebiliyor.

Hesapları 5 Saniyede Kapattıran Palyaço Fotoğrafı

Jonathan Galindo karakterini temsil eden fotoğraf sosyal medya hesaplarına profil fotoğrafı yapıldığında hesaplar otomatik kapatılıyor. Bu uygulama sadece profil fotoğrafı için yapılmıyor.

Bu esrarengiz palyaço fotoğrafı sosyal medya uygulamalarında gönderi olarak paylaşıldığında da uygulama fotoğrafı en geç 5 saniye içinde kaldırıyor. Fotoğrafı profil fotoğrafı ya da gönderi olarak paylaşanlar şu uyarı mesajlarını alıyor:

  • “Gönderin topluluk kurallarımıza aykırı!”
  • “Gönderi intihar veya kendine zarar verme nedeniyle kaldırıldı!”

Bu uygulamanın gerçekten yapılıp yapılmadığını test etmek isteyenler sahte hesaplardan denediklerini ve gerçekten hesabın hemen kapatıldığını görmüşlerdir. Ancak alınan bir diğer bilgiye göre bu duruma itiraz edenlerin hesaplarının 2 gün içinde geri açıldığı söylenmektedir. Tabi ki kesinlikle fotoğrafı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Esrarengiz Palyaço Fotoğrafının Sırrı Nedir?

Jonathan Galindo karakterini temsilen kullanılan köpek görünümlü palyaço fotoğrafının nereden geldiği, kimin çektiği merak edilen bir konu. Bir maske tasarımcısı olan Samuel Canini bu maskeyi tasarlayan ve ilk kez fotoğraflayan kişi. Canini bu maskeyi bu amaç doğrultusunda yapmasa da birileri tarafından bu oyunun karakteri olarak kullanılmaya başlandı. Sonrasında yapılan araştırmalar sonucu Samuel Canini’nin bu olaylarla bir bağlantısı olmadığı anlaşıldı.

Mavi Bebek Oyununun Çocuklar ve Gençler Üzerindeki Etkisi

Mavi Bebek, Mavi Balina ve Momo gibi oyunlar dijital illüzyon üzerine temellendirilmiş oyunlardır. Çocuklar bu oyunları oynadıktan bir süre sonra bu sürece bağımlı hale geliyor. Bu oyunlar çocukları ve gençleri insan beyninde özellikle korku ve kaygı duygularını kontrol eden bölgeyi tetikleyerek etkisi altına alıyor. Bu bölge beyinde amigdala bölgesi olarak adlandırılıyor. Bu tetiklemeyi ses, görüntü ve multimedya gibi destekleyici vurgularla gerçekleştiriyor.

Dilerseniz Okunması Gereken Kitapları listelediğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bu tip dijital hipnoz ve illüzyon temelli oyunlara karşı anne ve babaların her zaman tetikte olmaları gerekmektedir. Çünkü günümüzde sosyal medya gençlerin bu tür oyunlara kolayca ulaşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunun yanında arkadaş faktörü de bu konuda büyük önem arz ediyor. Arkadaşların oyun içinde birbirine meydan okumaları çocuğun oyuna çekilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden ebeveynlerin üzerine düşen en önemli şey çocuklarıyla olan iletişim yollarını her daim açık tutmaktır. Bu sayede çocuk kendini herhangi bir tehlike ya da tehdit anında ebeveynine açabilecektir. Çocuk tehdit karşısında ebeveynine ulaşamıyor olabilir. Ancak kendisi gelemese bile ebeveynin kontrolü sayesinde tehlikenin farkına varmak mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu