Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Kolot Peyniri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Hayvan sütünden yapılan peyniri tüm çeşitleri ile fazlaca tüketiyoruz. Ülkemizin yöresel zenginliklerinden biri olan peynir çeşitliliği ile her damak zevkine uygun peynir bulmak mümkün. Her yöreye özgü bir peynir var desek yanılmayız. Damakta bıraktığı lezzeti ister sade olarak ister çeşitli yemeklerin içine katılarak tükettiğimiz kolot peyniri vazgeçilmezlerimizden biri. Ülkece sevdiğimiz ve kuymak yapımı ile özdeşleşen kolot peynirini araştırdık. “Kolot peyniri nedir, nasıl tüketilir?” gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için cevapladık.

Vücudunuza faydalarının yanında katıldığı yemeklere de benzersiz lezzetler veren kolot peyniri hakkındaki detayları sizler için derledik. Kolot peyniri ile yapabileceğimiz nefis tarifler ve kolot peyniri nedir, nerelerde kullanılır, hep birlikte inceleyelim.

Kolot Peyniri Nasıl Yapılır?

Kolot peynirini özelleştiren sütünün kalitesidir. Özellikle ülkemizin Karadeniz kıyılarında yetişen hayvanların sütlerinden üretilen kolot peynirinin tadına doyum olmaz. Karadeniz’in yemyeşil dağlarında sağlıkla yetişen ve süt kalitesi de yüksek olan hayvanlardan üretilen kolot peyniri görünüş olarak kaşara benzemektedir.

Kolote, golote ve kolof ismiyle de tanınan kolot peyniri bilinen beyaz peynirler ya da kaşar gibi tek olarak yenmesi pek tercih edilmez. Sağılan sütlerin kaymaklarından ayrıldıktan sonra, peynir mayası ile mayalanması kolotun üretim sürecinin ilk işlemleri. İnek sütü hariç keçi ve koyun sütlerinin karışımı ile elde edilen kolot peynir lezzetini sütlerin bu eşsiz karışımından alıyor. Kolot peyniri mayalandıktan sonra üç ay kadar güneş görmeyen yerde muhafaza edilerek lezzetinin tam anlamıyla oturması bekleniyor.

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra satışa sunulan kolot peyniri daha çok içine konulan yassı torbaların şeklini alarak satışa hazırlanıyor.

Kolot Peyniri Nasıl Yenir?

Tükettiğimiz gıdalarda bulunan hormon ve değiştirilmiş genlerin bulunması maalesef ki sağlığımızı riske atıyor. Tüketebileceğimiz doğal ürünlere ulaşmamız kolay olsa da fiyatları biraz pahalı. Kolot peyniri ise hem doğal hem de orta fiyat bandında sayabileceğimiz bir peynir çeşidi. İçeriğindeki fazla süt oranı ve katkı maddesinin az olması lezzetine lezzet katıyor. Kolot peyniri tüketimi açısından kaşar peyniri ile karıştırılabiliyor. Kolot peyniri kaşar kadar yumuşak değildir ve tek başına yenilmemektedir. Peki kolot peyniri nasıl yenmelidir? Kolot peyniri en doğru şekilde nasıl tüketilir? Bu soruların yanıtlarından ilki, tabii ki kuymak.

Kolot ve kuymak ikilisi Karadeniz’den tüm ülkemize yayılan dayanılmaz bir lezzet. Kolot peynirinin eriyebilen yapısı onu kaşardan ayırıyor. Kolot peynirini daha çok sıcak yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Fırından çıkarmadan önce hazırladığınız pizzanın üzerine, domates çorbasının süsüne ve rendeleyerek sıcacık makarnalarınızın üzerinde afiyetle yiyebilirsiniz. Lezzet çeşitliliğini ve farklı kullanım alanlarını sağlayan kolot peyniri mutfaklarınızın vazgeçilmezlerinden olmaya aday.

Kolot Peyniri Hakkında

Gıda maddelerinin saklama ve tüketme koşulları birbirinden farklıdır. Et, süt ve sebzeler farklı koşullarda muhafaza edilmeli ve tüketilmelidir. Süt ürünlerinin de genel tüketimi çok uzatılmamalıdır. Sütten üretilen kolot peynirini satın almadan önce şu noktaları bilmenizde fayda var:

  • Kolot peynirini sıcak tüketmeniz tadını daha iyi almanızı sağlar.
  • İçerisindeki süt miktarının yoğunluğundan dolayı yağlı ve kalorisi bol bir yapıya sahiptir.
  • Son kullanma tarihine dikkat ederek satın almanız tüketim açısından daha yararlıdır.
  • Bol kalorili olmasına rağmen doyurucu bir etkiye sahiptir. Diyet listelerinizde yer verebilirsiniz.
  • İçerisinde barındırdığı vitaminler ile cildinizi yenilemeye ve tazelenmenize fayda sağlar.
  • Kolesterolü dengede tutar.
  • Kolot peyniri hava almadan saklandığında uzun bir tüketim ömrü sunar.

Kolot Peyniri Fiyatları

Süt ve süt ürünleri farklı markalarda çeşitli olarak ülkemizde bulunmaktadır. Çok çeşidin olması her bütçeye uygun marka bulmamıza imkân tanımaktadır. Süt ve süt ürünlerinin kalitesi ise markalarda farklılık gösterebiliyor. Bunun yanında üretilen süt ürünlerinin Tarım Bakanlığı onaylı olması ise önemli kriterler bu şekilde birleşince süt ürünleri fiyatları da pahalı olabilmektedir. Kolot peyniri fiyatları ise güncellenen ve zamlanan fiyatları ile 50-60 ₺ bandında değişebilmektedir.

Dilerseniz Kolay Kahvaltılık Hamur İşlerine değindiğimiz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kolot peyniri fiyatlarının orta düzeyde olduğunu daha önce de belirtmiştik. Süt ürünlerini tüketmek sağlığımız, kemiklerimiz ve yeteri miktarda protein alımımız için oldukça önemlidir. Bu yüzden fiyat performans olarak birbirini karşılayan ürünler ile bu ihtiyacımızı gidermemiz gerekmektedir. Kolotun lezzetli bir peynir seçeneği olması ve birçok yemek çeşidinde kullanılması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu