Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

İncir Sütünün Faydaları

İncir geçmişten günümüze her zaman şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Hem incirin kendisi hem de içerisinde bulunan sütünün insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmez. Özellikle mayıs ve haziran aylarında olgunlaşmamış incirlerin dal ve yaprak kısımlarından beyaz bir sıvı şeklinde çıkan incir sütü çok yararlıdır. Bu özelliği ile hem geçmişte hem de günümüzde alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. İncir sütü özellikle kozmetik sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. İncir sütünün faydaları tahmin edildiğinden çok daha fazladır. Gelin, incir sütünün faydaları arasında neler varmış, birlikte inceleyelim.

İncir Sütü Nedir?

İncir sütü de dalından koparılan olgunlaşmamış incirlerin uç kısmından ve yapraklarından elde edilen beyaz sıvıya verilen isimdir. İncir sütü meyvenin sap ve kalın yaprak kısımlarında bulunur. Yapılan araştırmalar incir sütünün çok faydalı olduğunu kanıtlamaktadır. Fakat miktarı konusunda dikkat edilmesi gereken bir sıvıdır. Fazla kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle dudak ve ağız içinde kullanıldığında yanma hissi oluşturabilir.

İncir sütü eski çağlardan bu zamana özellikle ciltle ilgili olan sorunların çözümünde etkili olmuştur. Bu yüzden kozmetik firmaları tarafından krem, losyon, vs. gibi ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. İncir sütü bulunması zor bir sıvıdır. Çünkü incir sütü elde edebilmek için çok fazla incir toplanması gerekir. Fakat birkaç damla incir sütü bile yerinde kullanımı problemleri tedavi noktasında çok etkilidir. Buradaki bir diğer önemli nokta doğru zamanlamanın yapılmasıdır. Çünkü incir sütü sadece henüz olgunlaşmamış incirlerden elde edilmektedir. Kullanmak isteyen kişilerin bu zamanları kaçırmaması gerekir.

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

Doğanın insanlara vermiş olduğu aynı zamanda alternatif tıbbın mucizesi olarak karşımıza çıkan incir sütünün faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Halk arasında vücutta çıkan siğillere et benlerine iyi geldiği bilinmektedir. Birkaç damla incir sütü siğilin üzerine damlatılarak kullanılır. Bu şekilde siğillerin ve et benlerinin kuruduğu bilinmektedir.
 • İncir sütü düzenli olarak kullanıldığında cilt üzerinde oluşan lekelerin rengini açma özelliğine sahiptir. İncir sütü ile yapılan uzmanların tavsiye ettiği özel kürler ile cilt lekelerine çözüm bulunabilir.
 • Yüksek besin değerine sahiptir. Bu yüzden güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 • Mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılır.
 • Kulak içerisinde oluşan iltihaplanmalara ve bu iltihapların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Ciltte oluşan kaşıntı, egzama gibi problemlerin tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Cilt tonunu eşitler ve ciltteki renk eşitsizliklerine etki eder. Bu sayede cilde ilk günkü gibi doğal bir görünüm kazandırır.
 • Topukta oluşan çatlaklara iyi gelir.
 • Cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve cildin yağlanmasını engeller.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde kullanan kişilerin yaşam kalitesini arttırır.
 • Saçları besler ve saçlara canlılık ve nem kazandırır.
 • Böcek sokması sonrası oluşan ağrıları giderir.
 • Hazımsızlığa iyi gelir, idrar yollarını temizler.
 • Nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki göstermiştir.
 • Bronşit ve balgam söktürme gibi problemlerde etkilidir
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Afrodizyak etkiye sahiptir. Özellikle erkeklerde cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır.

İncir sütünün bilinen faydaları bunlardır. Tabii ki incir sütünü bilinçli ve araştırarak kullanmak gerekir. Fazla kullanımlar olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yüzden incir sütünü kullanmadan evvel bir alternatif tıp uzmanı ya da aktara danışılması en doğrusu olacaktır.

İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

İncir sütünü özellikle cilt üzerinde kullanırken dikkatli olmak gerekir. Asla gelişi güzel kullanılmamalıdır. Kullanım yapılırken şu bilgilere dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle incir sütü damlatma yöntemi ile kullanılmalıdır. Çok fazla kullanmak cildi yorabilir bu yüzden 2-3 damla yeterli olacaktır. İncir sütü döküldükten tedavi edilecek bölgeye masaj yaparak iyice yedirilmelidir. Yakıcı bir etkiye sahip olduğundan göz içine kesinlikle değdirilmemelidir.

İncir sütünden nemlendirici bir etki elde etmek isteyen kişiler, incir sütünü kullanırken içerisine 1 kaşık bal ekleyebilirler. Yine 1 kase yoğurdun içerisine birkaç damla incir sütü damlatılıp cilt lekeleri için harika bir maske hazırlanabilir. Malzemeler karıştıktan sonra parmak uçları ile hafif ve nazik bir masaj yapılarak cilt yüzeyine uygulama yapılır. Maske kuruyana kadar bekletilmelidir. Daha sonra ılık su ile durulanıp cilt bakım işlemi bitirilir.

Dilerseniz Noddle Yemenin Zararlarını sıraladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

İncir Sütü Yan Etkileri Nelerdir?

Cilt ve sağlığımız için faydalarını saydığımız incir sütünün, yanlış bir kullanımda faydalarının yanında yan etkileri de bulunmaktadır. İlk olarak daha çok faydasının gözlemlendiği ciltteki bazı yan etkileri akıllara gelir. Bunlardan en önemlisi incir sütünün aşırı kullanımının ciltte alerjik reaksiyonlar göstermesidir. Daha olgunlaşmamış meyveden elde edilen incir sütü bazı kişilerde ağız yaralarına sebep olabilmektedir. Ağız ve dudak kısmında kullanılan incir sütü yanma hissiyatına sebep olabilmektedir. Bu yüzden incir sütünü kullanırken bilinçli davranıp, aşırıya kaçmadan ölçülü bir şekilde kullanmak yaşanabilecek olumsuz sonuçların önüne geçmede oldukça etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu