Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimleri olağan ve çok endişe olmanızı gerektirmeyen hastalıklarınız için başvurabileceğiniz doktorlardır. Sağlığınız için atanan bu memurlar, bedeninizle ile ilgili aklınıza takılan sorunların cevaplarınızı alabileceğiniz kişilerdir. Bulunduğunuz konuma göre otomatik olarak atanan bu memurlar size en yakın sağlık ocağında bulunmaktadır. Eğer sağlığınız ile ilgili bir endişeniz var ise ilk ziyaret etmeniz gerek kurumlar, bu sağlık ocaklarıdır. Her ne kadar sağlık ocakları çok yararlı kurumlar olsa da size atanan aile hekimini farklı sebeplerden ötürü beğenmeyebilirsiniz. Aile hekiminizi beğenmemişsinizdir, ikametgâh değişikliği yapacaksınızdır, doktorunuzun yeterince donanımlı olmadığını düşünüyorsunuzdur veya tamamen farklı kişisel bir sebebiniz vardır. Böyle nedenlerin ardından aklınıza “Aile hekimi nasıl değiştirilir? “ sorusu gelebilir.

Aile Hekiminizi Değiştirmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar sahip oldukları hakları bilmelidir. Aile hekiminizi değiştirmek de bu haklardan biridir. Her ne kadar böyle bir hakka sahip olsanız da bazı durumlardan dolayı bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Şu durumlara dikkat etmeye özen gösteriniz:

 • Seçtiğiniz doktora 4000’den daha az hastanın kayıtlı olması gereklidir. Eğer doktor 4000’den fazla hastaya bakıyorsa bu durumda o doktora kayıt yaptırmanız mümkün değildir.
 • Son 3 ay içinde başka geçiş yapmış olmamalısınız. Bu haktan, zorunlu haller hariç, sadece 3 ayda bir yararlanabilirsiniz. O yüzden seçeceğiniz doktordan emin olunuz.
 • İşlemi belli bir zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz. Her ayın 5’i ile 21’i arasında geçiş yapılabilir. Eğer bu aralık dışında başvurursanız isteğiniz diğer ayın 5’inde saat 23.59’da gerçekleşecektir.
 • Seçeceğiniz tabloda 3500 hasta altı hekimler yeşil, 3500 ile 4000 arası sarı, 4000 üstü hekimler kırmızı ile gösterilecektir.

Seçeceğiniz doktor uygun değil ise o doktoru seçmeniz için ilgili kuruma dilekçe yazmanız gereklidir. Bunun dışında diğer koşullar sizin için uygun ise “Aile hekimi nasıl değiştirilir?” sorusunu cevaplayabiliriz.

Aile Hekimi Değiştirmek için İzlenmesi Gereken Adımlar

Teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde artık bir kuruma gidip uzun sıralar ardından formlar doldurarak uğraşmanız gerekmiyor. Bu gelişmelerin sağladığı avantajlar sağlık sektörünün pek çok kolunda da karşımıza çıkabiliyor. Bugün aile hekiminizi şu adımları izleyerek kolayca değiştirebilirsiniz:

 1. Eğer aile hekiminizi bilmiyorsanız e- devlet uygulamasına gidip “Aile hekimi bilgisi sorgulama” hizmetini kullanarak öğrenebilirsiniz.
 2. Sizin için seçilen aile hekimini beğenmediyseniz ve bu konuda emin olduysanız diğer adıma geçebilirsiniz.
 3. Öncelikle e-devlet uygulamasına veya tarayıcınız aracılığıyla turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra e-devlet üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız.
 4. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan ana menüde yukarıda bulunan arama bölmesine “Aile hekimi değiştirme” yazarak çıkan hizmete tıklayınız.
 5. Daha sonra sizi yönlendireceği e-nabız linkine gidiniz. Seçeceğiniz doktoru belirleyiniz. Karşınıza seçebileceğiniz hekimlerin olduğu bir liste ve doldurmanız gereken birkaç bölüm çıkacaktır.
 6. Bulunduğunuz il, ilçe, değişiklik nedenini ve sağlık merkezini seçiniz. Kırmızı renkli hekimlerin hasta kapasitesi dolu olduğu için karşınıza çıkan tablodan sarı ve yeşil renkli olan doktor seçeneklerinden istediğinizi seçiniz.
 7. Sonrasında aile hekimi değiştir butonuna tıklayınız. Online olarak işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Bu sınırlar haricinde bir dilekçe veya form doldurmanız gerekli değildir.
 8. Eğer işleminizi online olarak gerçekleştirmek istemiyorsanız 182’yi arayarak MHRS hizmetlerinden bu isteğinizi bu şekilde de gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemin gerçekleşme tarihine kadar işlemi iptal edebilirsiniz. Eğer isteğiniz onaylanırsa ve doktor değişirse durum iptal edilemez. Tekrar değişim hakkı için 3 ay beklemeniz gerekir. Bunun dışında yaz tatili, seyahat veya farklı bir sebepten dolayı geçici olarak gittiğiniz il veya ilçede bulunan aile hekiminden “misafir hasta” sıfatıyla hizmet alabilirsiniz.

Dilerseniz Sağlık Hakkında Merak Edilenleri sıraladığımız kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Aile Hekimini Şikâyet Etme

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde size karşı işlenmiş suçları farklı şekillerde ihbar edebilirsiniz. Aile hekiminizin size karşı suç işlediğini veya prosedüre göre davranmadığına inanıyorsanız bu durumu farklı şekillerde şikâyet edebilirsiniz. Eğer aile hekiminizi değiştirmek sizin için yeterli değil ise şikâyette bulunmanın yolları şunlardır:

 • Sağlık bakanlığı şikâyet hattı olan 184 numarasını arayarak ihbarda bulunabilirisiniz.
 • Cumhurbaşkanlığı iletişim hattını (Cimer) kullanarak şikâyette bulunabilirsiniz.
 • Bir dilekçe aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Dilekçenin kendi adınıza olması ve altında sizin imzanız ve karşı tarafın bilgileri bulunmalıdır.

Bu yazıda “Aile hekimi nasıl değiştirilir?” sorusunu yanıtladık. İnsanlar farklı sebeplerden ötürü aile hekimini değiştirmek isteyebiliyor ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için çoğu zaman sonuca ulaşamıyorlar. Ancak birkaç basit adımla kolay ve hızlı bir şekilde aile hekiminizi değiştirebilir, uygunluğa göre kendi tercihinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu