Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Noddle Yemenin Zararları

Son yıllarda artan atıştırmalık kültürünün en yeni ve çok tercih edilen seçeneklerinden biri noddle. Uzak Doğu mutfağının popüler eriştesini sevenleri ise bilim insanları kötü bir haber ile üzüntüye boğdu. Noddle yemenin zararları aramaları artarken hayranları noddledan kopamasa da araştırmalar zararlarını ortaya koymaktan geri kalmadı. Biz de pratikliği ile çok satanlar arasında bulunan bu makarna çeşidine dair merak edilenleri, sizin için hazırladık.

Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte kültürlerarası etkileşim hiç olmadığı kadar arttı. Seyahatlerin etkileri ise yemek başta olmak üzere birçok tüketim eşyasına yansıdı. Kısa bir süre önce Uzak Doğu yemeklerini sadece televizyonlarda görürken şimdi bulunduğumuz konumlarda açılan restoranlar ve market raflarında bu yemek çeşitlerine ulaşmamız mümkün. Noddle da bu yolla hayatımıza giren ve pek çok insanın favorisi haline gelen bir yiyecek oldu. Peki, son günlerde herkesin merak ettiği sorunun cevabı nedir? Gerçekten noddle yemenin zararları var mıdır? Gelin, beraber bir göz atalım.

Noddle Nedir?

Coğrafi konumlar yeme içme kültürüne büyük etki eden faktörlerin başında gelmektedir. Yani bizdeki erişte; Uzak Doğuda noddle, İtalya’da ise spagetti haline gelebilir. Zaman geçtikçe ortak sofralarda buluşma şansına erişen bu lezzetler ise sevenlerinin midelerini afiyetle doyurmalarına imkan sunar. Noddle anavatanı olan Uzak Doğu yemeklerine herkes çekinerek ama meraklı gözlerle mutlaka bir bakış atmıştır. Pratik ve uygun fiyatlar ile market raflarına gelen noddlelar ise bu merakı gidermemize yardımcı oldular.

Makarnadan daha ince yapıda ve hammaddesi çoğunlukla pirinç unu olan noddle oldukça lezzetli pratik bir atıştırmalık lezzet. Bildiğimiz makarna soslarından ziyade daha az yoğunlukta ve baharat aroması fazla olarak hazırlanan bu karışık sıcak suyla buluştuktan birkaç dakika sonra yemeye hazır hale geliyor. Akşam yemeği hazırlamaya üşenenler, atıştırmalıklardan vazgeçemeyenler ve meraklılarının sevdiği lezzet noddle maalesef ki göründüğü kadar masum bir lezzet değil. Gıda araştırmacılarının radarına takılarak laboratuvar ortamında ve yapılan testler ile araştırılan noddle sağlığımıza yararları açısından sınıfta kaldı.

Noddle Tüketiminin Zararları

Zamanımızın kısıtlı olması ve hayat akışımızın yoğunluğu bizlere her alanda en pratik noktaları bulmaya itiyor. Yemek yemek bazen saatlerce süren keyifli dakikaları içerse de çoğunlukla açlık hissini gidermek için atıştırmalıklar hazırladığımız anlardan ibaret. “Noddle zararlı mı? Noddle tüketmenin zaraları nelerdir?” sorusunu yanıtlamadan önce noodle içeriğinden bahsedelim:

  • Noddle raf ömrü uzun bir ürün yani içerisinde uzun günler dayanmasını sağlayan çok fazla katkı maddesi mevcut.
  • İçerisindekiler başlığının altı bir hayli dolu olan noddle doğal olmayan birçok yağ ve bileşenleri içererek sağlıklı besin kategorisinden uzaklaşıyor.
  • Baharatlı çeşnileri barındıran noddle da çoğunlukla baharatın kendisi değil tozları ya da tatlandırıcısı kullanıyor.

Paketli gıda kategorisinde zararlı kısma geçerek merak uyandıran noodle içindekiler ve kullanımı ile inceleme altın alındı. Bilim insanların yaptığı araştırmaların odak sorusu ise “Noddle kısırlık yapar mı?” sorusuydu. Noddle araştırmasının incelediği sorular ve yanıtlara bakalım.

Noddle Zararları Araştırmasının Sonuçları

Noddle incelemeleri ana yurdu olan Güney Kore’de başlandı. Bilim insanları 11 bin kişi üzerinde belirli bir araştırma kriteri geliştirerek bu süreci tamamladı. Sonuç tablosu ise beklenilenden daha fazla gerçeği gün yüzüne çıkardı. İçerisindekilerin uzun raf ömrü gibi olumlu katkıları bulunsa da paketi açtığınız an sağlığınızı riske ediyorsunuz demek anlamına geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda noddle tüketiminin;

  • Kadınlar başta olmak üzere düzenli tüketen kişilerde diyabeti tetiklediği ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırladığı ortaya çıktı.
  • İçerisinde bulunan yüksek tuz kan basıncınızı yükselterek inme ve kalp krizi riskini arttırıyor.
  • Noddle içerisinde bulunan petrol yan ürünü olarak tanımlanan tersiyer bütil hidrokinon en zararlı bileşenleri arasındadır.
  • Bir araya geldiğinde lezzet olarak sizleri tatmin eden noddle bileşenleri vücudunuza aynı etki yaratmamaktadır. Sindirim sisteminizi etkileyen baharat ve kimyasallar fazla tüketimde kalıcı hasarlara yol açar.
  • Kısırlık konusundaki rivayetlere kesin bir bilgi ile cevap verilmese de her maddenin fazla tüketiminde olduğu gibi noddle da fiziksel ve psikolojik sağlığımızı etkilemektedir.

Dilerseniz Çinko içeren besinleri sıraladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Organik olan besin maddelerine dönmeye başladığımız şu günlerde bahçeden sebze meyveye ulaşmamız giderek artsa da pratiklik çoğu zaman doğallık arayışının önüne geçiyor. Uzun yıllardır uzmanların söylediği gibi paketli gıdalar ise kendi ömürlerinin aksine bizlerin ömürlerini kısaltıyor. Gerek noddle gerekse diğer tüm işlenerek önümüze sunulan tüm gıdalar ile ilişkimizi dengede tutmaya özen göstermeliyiz. Noddle yemek zararlı mı? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu