Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Gözaltı morlukları pek çok insanın şikayetçi olduğu bir problemdir. Bu problemden her ne kadar görsel olarak rahatsız olsak da tek etkisinin görsel olmadığını söyleyebiliriz. Şimdi hemen her insanda az ya da çok bulunan “Gözaltı morlukları nasıl geçer?” sorusuna cevap arayacağız.

Gözaltı Morluklarının Nedeni

Gözaltı morluklarına bakarak bunların yanlış bir yaşam tarzından mı yoksa kalıtsallıktan mı kaynaklandığını bilemeyiz. Bazen de gözaltı morluklarının psikosomatik bir sorunla ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tam sebebi bilmek için tıbbi teşhise ihtiyaç vardır.

Genellikle gözlerin altındaki koyu halkalar çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar. Bunlardan bazıları:

 • Stres,
 • Yetersiz su tüketimi,
 • Yetersiz veya yanlış beslenme,
 • Tansiyon, böbrek yetmezliği gibi bir rahatsızlık,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Alerjik nedenler,
 • Kalıtım,
 • Psikolojik sebepler,
 • Demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık.

Bu sorunlardan hangisinin sizin gözaltı morluklarınızla ilişkili olduğunu bilmek istiyorsanız kendinizi gözlemlemelisiniz. Morluklar en çok ne zaman ortaya çıkıyor ve hangi durumda azalıyor? Bunu takip etmek ana sebebi anlamanıza yardımcı olabilir. Böylece de gözaltı morluklarına kesin olarak çözüm getirebilirsiniz.

Gözaltı Morluklarını Gidermek için Başvurabileceğiniz Doğal Yöntemler

Gözaltı morluklarınızın temel nedeni ne olursa olsun bazı yöntemlerle geçici olarak özüm sağlayabilirsiniz. Ancak tıpkı akne tedavisinde olduğu gibi kesin çözüm için “içeriden” yöntemleri denemelisiniz.

Uyarımızı yaptıktan sonra ilk olarak, koyu halkalar için kullanabileceğiniz tüm doğal ilaçlardan bahsedelim. Aşağıda listelenen çareler tamamen doğaldır ve her evde bulunması kolay malzemeleri içerirler. Bu yöntemler:

 • Soğuk kompres yöntemi,
 • Salatalık maskesi,
 • Yeşil çay ile tedavi,
 • Nane maskesi gibi çeşitli basit ve doğal yöntemlerdir.

Merak edenler için bu yöntemlere daha yakından bakalım.

Soğuk Kompres Yöntemi

Soğuk kompres yöntemi, en ünlü doğal ilaçlardan biridir. Buz torbaları gibi soğuk kompresler, kan damarlarınızı da daraltacakları için gözaltı morluklarını hafifletebilirler. Alternatif olarak, dondurucuya nemli bir havlu koyabilir ve ilk sonuçları almak için en az bir hafta boyunca günde 3 ila 4 kez kullanabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

Salatalık, iyileştirici özelliklerinin yanı sıra göz altındaki gözenekleri daraltarak göz rahatlatıcı olarak da kullanılabilir. Yüzünüzün bu bölgesinde kullanmak için bir salatalığı dondurucuya koyun ve en az 40 dakika soğumaya bırakın. Daha sonra 1,5 cm kalınlığında dilimler halinde kesin, uzanın ve salatalık dilimlerini tüm göz çevresine uygulayın.

Yeşil Çay ile Tedavi

Hepimizin bildiği gibi, yeşil çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Yeşil çay, göz altı torbalarının ve göz altı morluklarının görünümünü azaltabilen antioksidanlar açısından da zengindir. Tek yapmanız gereken bir bardak suyu kaynatıp iki poşet çayı 2/3 dakika bu suda demlemek. Torbalar soğuyunca sudan çıkararak 10-15 dakika gözlerinizin üzerinde tutun. Göz altındaki koyu halkaların ve torbaların önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz. Bu, yeşil çayın içerdiği kafein sayesinde mümkündür.

Nane Maskesi

Nane, antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sıkılaştırıcı özellikleri, göz altındaki koyu halkalar ve torbalarla savaşmaya yardımcı olabilir. Nane ayrıca tüm vücudunuz için iyi olan yatıştırıcı bir kokuya sahiptir. Nane yapraklarını ezebilir ve macunu 15-20 dakika koyu halkaların üzerine uygulayabilirsiniz. Koyu halkalar için daha etkili bir çözüm için birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Gözaltı Morlukları için Başvurabileceğiniz Diğer Çözümler

Doğal yöntemlerin yanı sıra gözaltı morluklarınızı gidermek için farklı yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Elbette bu yöntemlerin evde ulaşabileceğiniz bir demet nane kadar hızlı ve basit çözümler sunmadığını söyleyelim. Bu çözümler dermokozmetik ürünlerden de yardım alabileceğiniz veya plastik cerrahiye başvurmanızı gerektiren çözümlerdir. Bu yöntemleri sizler için sıraladık.

Hyaluronik Asit

%100 saf hyaluronik asit kullanımı, gözaltı morluklarınız için kozmetik kremlere alternatif olabilir. Ancak kalitesiz ürünlerden kaçınmalısınız. Gözaltı derimiz son derece ince ve hassas olduğu için bu bölgeye uygun üretilmiş ürünlerin kullanılması gerekir.

Ayrıca hyaluronik asit gözaltı dolgularında da kullanılan bir malzemedir. Bazıları için ne kadar maliyetli olursa olsun, çoğu kişi göz çevresi dolgularının faydalı olduğuna inanıyor. Çünkü etki etmesi belli bir süre alan diğer yüz tedavilerinin aksine, hyaluronik asit dolgularının faydaları enjeksiyondan hemen sonra görülür.

Lipofilling

Lipofilling yöntemi gözaltı morlukları için bir dermokozmetik çözümü değil plastik cerrahi çözümüdür. Lipofilling, genellikle karın bölgesinden alınan yağın, göz çevresine enjeksiyonundan başka bir şey değildir. Göz altındaki torbaları için uygulanan başka bir estetik yöntemi olan blefaroplasti ile karıştırılmamalıdır.

Gözaltı morlukları nasıl geçer?, çıkarılan yağ sentezlenir ve sadece katı kısım kullanılır. Hyaluronik asit dolgusunun aksine, lipofilling küçük bir müdahale olarak kabul edilir ve bu nedenle kısa sürede uygulanıp sonuç verebilir.

Dilerseniz Siyah Nokta Temizleme Yöntemlerine değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Lipofilling işleminin ardından ve yağ enjeksiyonundan sonra küçük lekelerin oluşma riski vardır. Bu lekelerin nedeni enjekte edilen yağın oranıyla ilgilidir. Sonuç hemen fark edilir olsa da nihai görünüm ancak 3 ay sonra fark edilir olacaktır. Hyarulonik asit enjeksiyonundan daha güçlü etkilere sahip olduğu da söylenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu