Dünya’dan Haberler

Dünyanın En Pahalı Arabası

Arabalar… İlk icat edildiği yıllarda sadece teknolojik bir ulaşım aracından ibaretti. Bir nevi metal ve tekerlek ile modifiye edilmiş atlardan ibarettiler. Fakat zaman geçti, arabalar yenilendi, gelişti ve günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldiler. Böylece basit bir taşıt aracından daha fazlasına dönüştüler. Çoğumuz için ailesinin bir parçası oldu. Hal böyle olunca arabalar, koleksiyonların ve açık arttırmaların tahtına oturdular. Hatta gün geldi ve bir araba için servet bile döküldüğü oldu. Dünyanın en pahalı arabasını mı merak ediyorsunuz? O halde cevabını vermek bizim görevimiz. 1962 Model Ferrari 250 GTO ile tanışın.

Dünyadaki En Pahalı Araba, Ferrari 250 GTO

1962 model Ferrari 250 GTO arabaları özel olarak üretilmiş yarış araçlarıdır. Bu araçlardan bir tanesine ne kadar ücret ödendi dersiniz peki? Tamı tamına 48,4 milyon dolar! 2018 yılında gerçekleştirilen ve Monterey, California’da yıllık düzenlenen RM Sotheby koleksiyoncu otomobil fuarında satış onaylandı. Ödenen ücret, bir dünya rekoruydu. Çünkü daha önceki rekoru elinde tutan ve 2014’te 38 milyon dolara satılmış bir Ferrari 250 GTO Berlinetta modelini geride bırakmıştı.

Satışı gerçekleştirilmiş ve özel olarak üretilmiş 250 GTO, 3413 GT şasi numarasına sahip. Ayrıca onu daha da önemli kılan şey ise Ferrari tarafından üretilen üçüncü araç olması. Fiyatının bu kadar yüksek olmasında farklı etkenler de var. 48,4 milyon dolarlık rekor ücrete sahip araç;

  • 1962 Targa Florio yarışında dünya şampiyonu olan Formula 1 pilotu Phil Hill tarafından kullanıldı.
  • Serüveni burada sona ermedi. İlerleyen iki yıl boyunca Gianni Bulgari’nin ellerinde dizginlendi.
  • Ferrari’nin özel çocuğu, 2000’li yıllarda Microsoft’ta yazılım lideri olan Dr. Greg Whitten’a eşlik etti. Whitten, aracı kullanarak birçok kez yarışlara katıldı.

Auto Classics’e konuşan Dr. Whitten “250 GTO ile yollarımız burada ayrılıyor.  Ancak, bu harika otomobilin yeni sahibi tarafından nasıl beğenildiğini görmek beni heyecanlandırıyor. Bunu ifade etmek için kullanılan kutsal kâse ile eş tutulması olayını merak ediyorlar. Acaba kutsal kâseyi tutmak ile aynı his olup olmadığını soranlar oluyor. Ama dostlarım, onları temin ederim ki direksiyona geçtiklerinde her birinin doğru olduğunu anlayacaklar.”

1962 Model Ferrari 250 GTO

250 GTO, 1962 yılında günlük kullanımının yanında yarış zevkini tatmak isteyenlere yönelik tasarlanmıştı. O dönem revaçta olan yarış arabalarındaki rekabetin zirve noktasına oturan bir donanımla üretildi. Ocak 1962 yılında kamuoyuna sunularak o günden beri insanların gönlünü fethetmeye devam ediyor. Sahip olduğu V12 motoru sayesinde 280 KM maks hıza ulaşabiliyor. 1962 yılını değerlendirin. O zaman sahip olduğumuz teknoloji, donanım vb. O yıllarda üretilmiş ve 280 KM/S maks hıza sahip bir araba, ne kadar harika değil mi?

Aracın üçüncü sahibi olan Whitten, bir röportajında aracın eski arabalar ile düzenlenen yarışlarda kullanmak için aldığını belirtiyor. Hatta bir keresinde saatte 255 kilometre hıza bile ulaşmış. Mükemmel bir deneyim olsa gerek.

Whitten’in Ferrai 250 GTO’nun kapasitesi hakkında söyledikleri de ayrıca heyecan verici. Yaptığı bir açıklamada “Harika, fazlasıyla güzel ve harika. Fakat onunla yarışmadan arabayı asla gerçekten kullanmış sayılmazsınız.” diyor.

1962 Model Ferrari 250 GTO, üretilmiş üçüncü GTO Ferrari’ydi. Ayrıca orijinal parçalarının çoğunu hala koruyor. Aynı zamanda hala bir antika değeri görüyor.

Fakat şunu da eklemek isteriz ki kırılan bu rekor sadece resmiyette kaldığı söyleniyor. İddialara göre, aynı yıl gizlice düzenlenen bir açık arttırma ile bu rekorun kırıldığı konuşuluyor. Başka bir model GTO 250, Weathertech patronuna 2018 yılında 80 milyon dolarlık bir ücret karşılığında satılmış. Verilen ücret orijinal ve resmi rekorun neredeyse 2 katına tekabül ediyor. Beklentiler, GTO 250 modelinin ilerleyen yıllarda 100 milyon dolar sınırını aşacağı yönünde. Böyle bir şey gerçekleşir mi gerçekleşmez mi emin değiliz. Fakat arabaların sahip olduğu donanım ve onlara duyulan hayranlık göz önüne alındığında gerçekleşemez diyemeyiz. Her şeyi zaman gösterecek.

Peki ya, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten 1962 Model Ferrari 250 GTO dünyanın en pahalı arabası olma niteliğini hak ediyor mu? Aynı paraya sahip olsaydınız, siz hangi arabayı tercih ederdiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu