Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Dukan Birası Nedir?

Dukan birası son zamanların oldukça fazla bir şekilde tüketilen detoks ürünlerinden birisidir. Adını bu içeceği bulan Beslenme Uzmanı Pierre Dukan’dan alan içecek renginden ötürü bira şeklinde isimlendiriliyor. Yoksa içeceğin içerisinde herhangi bir şekilde alkol ya da birayla ilgili bir içerik bulunmamaktadır. Sihirli içecek olarak da bilinen Dukan birası için ülkemizde birçok kullanıcı “Dukan birası nedir?” diye soruyor. Bu yüzden bu yazımızda Dukan birasının fayda ve zararları ile birlikte nasıl hazırlandığına değineceğiz.

Dukan Birasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dukan birası ödem atılması için kullanılmasının yanı sıra başka birçok faydası için de insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu faydalardan her insanın aynı şekilde sonuçlar alacağını beklemek mantık dışı olacaktır. O yüzden ne kadar fayda görebileceğinizi anlamak için ilgili doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmanız en iyisi olacaktır. Dukan birasının sayabileceğimiz faydalarından bazıları şu şekildedir:

 • Öncelikle ödem atmaya yardımcı olduğu için dukan birası insanları rahatsız eden şişkinlik hissinin hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Su içmekte zorlanan ve gün içerisinde su tüketimini fazla yapamayan insanlar için alternatif bir su tüketme yoludur. Bu sayede dukan birası içerek su tüketimi arttırılabilir ve metabolizma hızı da buna bağlı olarak yükselebilir.
 • Dukan birası birçok kullanıcısında bağırsak hareketlerini de hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan maden suyu, insanların ihtiyaç duyduğu mineral takviyesinin alınmasını sağlıyor. Uzman doktorlar da herhangi bir rahatsızlığı olmayan insanların günde 2 adet maden suyu tüketmesinin sağlıklı olduğunu söylüyorlar.
 • İçerdiği besinler sayesinde aynı zamanda tokluk hissi de uyandırmaktadır. Bu da yağ yakımı hızlandırmak için metabolizmayı uyarır. Sonuç olarak zayıflamanıza bu açıdan da bir katkısı bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan limon sayesinde C vitamini takviyesi alırsınız. C vitamini de demir içerikli sebzeler ve yemekler tüketildiğinde vücudunuzun demiri işleyebilmesine yardımcı olur. Bu yüzden dukan birası yemeklerin yanında da içecek olarak tüketilebilir.
 • Ayrıca içerisinde doğal olmayan hiçbir madde bulunmadığı için herhangi bir sağlık sorunu olmayan insanlar için de zararlı bir etkisi yoktur.

Bunlar dışında sağlık sorunları olan insanlarda farklı şekillerde rahatsızlık verici sorunlar olabilir. Örnek olarak tansiyon ve kalp rahatsızlıklarıyla alakalı problemleri olan insanlar dukan birasının içindeki soda ve limondan ötürü ani denge kayıpları yaşayabilir. Bu yüzden kalp doktorunuz ya da diyetisyeniniz kontrolünde tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Dukan Birası Hangi Aralıklarla Tüketilmelidir?

Dukan birası oldukça etkili olabilecek ancak bağışıklık yüzünden etkisini kaybedebilecek bir içecek olduğu için tüketim sıklığı da oldukça önemlidir. Bu yüzden uzmanlar Dukan birasının düzenli olarak tüketilmesi ancak belirli aralıklar ile tüketilmesini önerirler. Bu önerilere göre öncelikli olarak Dukan birasını 15 gün boyunca aralıksız olarak içmeli ve sonrasında 5 gün boyunca içmeyi bırakmalısınız. Sonrasında tekrar tüketim süreci yine 15 gün boyunca devam etmeli ancak bundan sonra 15 gün ara verilmesi gereklidir. Bu süreçten sonra 15 gün tüketme sonrası 15 gün ara verme şeklinde devam etmek gerekiyor. Bu yolla insan vücudunun Dukan birasına karşı herhangi bir bağışık kazanması önlenecektir. Dukan birasının etkisini kaybetmemesi de alacağınız verimi sürekli olarak maksimumda tutacaktır.

Bu noktada belki de bilinmesi en önemli konu, Dukan birasının insana sağlıklı ve ideal ölçülerde bir vücuda sahip olması için gerekli takviyeyi vereceğidir. Bunun dışında hiçbir diyet programı olmadan ya da yeme alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmadan sadece Dukan birası içerek faydalarından tam olarak yararlanmanız mümkün değildir. Bu yüzden en verimli sonuçları almak yediklerinize de dikkat etmekten ve bu yolda bir diyetisyene danışmaktan geçiyor. Uygun bir diyet ve spor programı ile birlikte düzenli Dukan birası tüketimi zayıflama sürecinizdeki en büyük yardımcınız olacaktır.

Dukan Birası Nasıl Hazırlanır?

Son olarak Dukan birası nasıl hazırlanır? konusuna geçiş yapabiliriz. Hazırlaması oldukça kolay olan bu içecek her evde bulunabilecek birkaç malzeme yardımıyla yapılmakta ve kısa süre içinde tüketime uygun hale gelmektedir. Yine de hazırlık işleminden sonra 1 gece boyunca buzdolabında bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle tüketmeden önceki gün içerisinde hazırlamış olmanız daha iyi olacaktır. Öncelikle Dukan birası için gerekli malzemeleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • 750 ml su
 • 2 tatlı kaşığı yeşil çay ya da 2 poşet yeşil çay
 • 2 dilim limon ya da yarım limonun sıkılmış suyu
 • 1 adet maden suyu

Malzemeleri yapacağınız miktara göre oranlayarak azaltıp arttırabilir ve bu sayede daha az ya da daha çok olacak şekilde Dukan birası elde edebilirsiniz.

Dilerseniz Balık yağının faydalarını incelediğimiz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Hazırlama aşamasında elinizde en az 1 litrelik bir hacme sahip sürahi bulunması gereklidir. Bunu da hazırladıktan sonra öncelikli olarak 750 ml suyu kaynatmalısınız. Kaynadıktan sonra bir süre dinlendirmek suyun, kullanacağınız yeşil çay yaprakları ya da poşet çay için uygun demleme sıcaklığına düşmesini sağlar. Bu adımdan sonra yeşil çay yapraklarınızı ya da poşet yeşil çaylarınızı suya atabilir ve demleme işlemine başlayabilirsiniz. Toz yeşil çay kullanıyorsanız bu işlemi bir French press yardımıyla da yapabilir ve demlendikten sonra süzebilirsiniz. Çay demlendikten sonra limon suyunuzu ya da limonlarınızı karışıma atın. Sonra da oda sıcaklığına ulaşan suya maden suyunu ekleyiniz. Bundan sonra bir gece dinlendirdikten sonra soğuk bir şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz. Dukan birası nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu