Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Günümüz koşturmacasında maalesef ki ek takviye vitamin ve ek gıda seçeneklerinden faydalanmadan vücut direncimizi korumak epey zor. Son dönemlerde birçok parkanın televizyon reklamları ve sosyal medyada reklamını yaptığı ek takviye ise balık yağı. Başta çocuklarla ilişkisi olmak üzere mutlaka duyduğumuz balık yağının faydalarını çok merak ediyoruz. Bu yazımızda biz de “Balık yağının faydaları nelerdir, içerdiği yağ ve vitamin oranları ne durumdadır ve vücudumuza etkileri nelerdir?” sizler için derledik.

Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı içerdiği omega 3 ile faydalarını küçücük kapsül şeklinin içinde gizleyen bir destek bombasıdır. Hepimizin yıllardır duyduğu omega 3 ve balık yağı ilişkisine bakmadan önce balık yağını nasıl kullanabiliriz onu konuşalım. Balık yağı takviyesi başta somon, ringa ve ton balığı gibi çeşitli balıklardan elde edilen bir yağdır. Günlük hayatınızda vejetaryen olabilirsiniz ya da balık tüketmeyi tercih etmediğiniz bir et türü olabilir. Bu tip durumlarda balıkların besin değerlerinden vücudunuzun nasiplenmesi için balık yağı kullanımı alternatif bir besin takviyesidir.

Çocuklar ve yetişkinlerde kullanımı sağlanan balık yağı eczanelerde güvenli olarak satılmaktadır. Haftada 2 -3 kez kullanımı önerilen balık yağının faydaları ise oldukça fazla. Vücudunuzdaki diğer bileşenler ile bir araya gelerek sizleri hastalıklara karşı koruyan balık yağına hayatınızda yer açın. Güvenilir markalardan ve doktor tavsiyesi ile yapacağınız balık yağı alışverişlerinizin düzenli kullanımı ile faydalarını kendinizde fark edebilirsiniz.

Başta balık yağı olmak üzere bugün birçok vitamin kapsül ve hap halinde eczanelerde bulunmakta. Balık yağı ise doktor tavsiyesi ve gözetimi altında kullanılan takviye gıdalar arasında en çok tercih edilenler arasında.

Omega 3 Eksikliğinin Belirtileri

Balık yağının omega 3 açısından oldukça zengin olduğunu öğrendik. Peki ya nedir bu omega 3? vücudumuzdan eksilmesi halinde bunu nasıl fark edebilir ve balık yağı kullanımına başlayabiliriz diye sorarsanız ise omega 3 eksiklik belirtileri şu şekildedir.

 • Tırnak, saç dipleri ve cilt ile doğrudan bağlantılı olan omega 3 vitamin değeri direkt bu bölgeleri etkilemektedir.
 • Cildinizde kuruluk ve dökülme
 • Tırnaklarınızın kolay kırılması ve saç diplerinizde döküntüler olması
 • Görme duyunuzda yaşanılan sorunlar
 • Eklemlerde ve kemiklerde duyulan rahatsızlıklar
 • Kaygı ve stres seviyenizde artış
 • Bağışıklık sisteminde bozulmalar ve çok çabuk hasta olma gibi birçok etkisi olan omega 3 eksikliği kontrol altında tutulmalıdır.

Omega 3, vücutta depolanmayan bir bileşen yani vücudunuzda her zaman bulunmuyor. Bu yüzden dışardan takviye edilmesi gerekiyor ve bunun en güzel yolu balık yağı.

Balık Yağının Faydaları ve Vücuda Etkileri

Balık yağı eşittir omega üç zenginliği formülünü öğrendik. Peki balık yağının vücudumuza etkileri nelerdir ve hangi noktalarda ihtiyaç duyulabilir, hemen öğrenelim:

 • Balık yağı çocuklarda özellikle yetişme ve büyüme dönemlerini desteklemektedir.
 • Bilişsel gelişimlerini destekleyen balık yağı vücutları içinde anneler ve babaların oluşturduğu koruyucu kalkana destek olmaktadır.
 • Unutkanlık yoğun tempomuzda mücadele etmemiz gereken etmenlerden biri balık yağı takviyesi ise bu durumda oldukça yardımcıdır
 • Tırnaklarınızdaki vitamin eksikliklerini de gidermeye yardım eden balık yağı güçlü tırnaklar için tercih edilmeli.
 • Yağlı yemekler kilo artışına sebebiyet verdiği gibi iç organ yağlanmasını da beraberinde getirir. Balık yağı ile gelen omega 3 desteği başta karaciğer olmak üzere iç organlarınızın yağlanmasının önüne geçer.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarınız ilerleyip sizleri bir sürü ilaca bağlı kılmadan önce doğru balık yağı takviyesi ile olası hastalıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar ise balık yağı kullanan bireylerin kaygı seviyesinin azaldığını gösterir. Kaygı durumunuz düzeldiğinizde ise kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz.
 • Telefon ve bilgisayar ekranının yaydığı ışıklarına neredeyse her saniye maruz kalıyoruz. Biz farkına varmasak da gözlerimiz bu durumda biraz inciniyor ve ilerleyen dönemlerde sorun çıkarabiliyor. Bu tip durumlara geç kalmamak için balık yağı takviyesine erkenden başlayın.

Dilerseniz Sarı kantaron yağı faydalarına değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Balık yağı kolejen gibi ek gıdalar oldukça popüler ve kullanımı oldukça artan ek gıda takviyeleridir. Popülerleşmesi ve birçok markanın bunların üretimine başlaması güvenilir marka bulunurluğunu zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı sağlık bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeli ve pahalı da olsa özel markaların ürettiği güvenceli ürünleri tercih etmelisiniz. Balık yağı düzenli kullanım ve kontrol takipli kullanım süreçlerinde oldukça faydalı bir takviyedir. Balık yağı takviyeli, vücudunuzun kuş kadar hafif ve sağlıklı günlere uyanmanız dileğiyle. Balık yağının faydaları nelerdir? sorusunu cevapladığımız içeriğimiz genel olarak böyleydi, güncel birçok başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu