Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron yağının faydaları, sarı kantaron; yaklaşık yarım metreye kadar büyüyen, çiçek vermesi 2 yıl süren bir bitki türüdür. Bu bitki, ovadan 1500 metre rakıma kadar açık ormanlarda, çayır ve kuru otlaklarda, çamur ve ıslak kumlarda, gölgeli patikalarda, çimenlik yerlerde, taşlı meralarda, kuru çayırlarda, bozkırlarda, çalılıklarda yetişmektedir. Her türlü toprak türünde yetişebilir. Ama genellikle kireçli topraklarda ve özellikle mevsimsel olarak nemli, kumlu çöküntülerde daha çok rastlanır. Sarımsı ve lifli bir kök yapısına sahiptir. Ülkemizde ise en çok Ege bölgesinde yetişmektedir.

Sarı Kantaron Yağı

Özellikle yara ve yanık gibi cilt tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılır. Ancak aynı zamanda, romatizma tedavileri, güneş yanığı dahil olmak üzere çeşitli yaraların enfeksiyonlarını önlemek için de kullanılabilir olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, 7’den 70’e her insan için faydalı olan sarı kantaron yağının bir şifa kaynağı olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Evde bile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sarı kantaron yağını evinizin bir köşesinde mutlaka bulundurmalısınız. Böylelikle ihtiyaç duyulduğu zaman hayatınızı kolaylaştıracak ve yaşam kalitenizi arttıracak mucizeleri yaratmasına izin verebilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağının Yapılışı (Ev Yapımı)

Eğer bahçeden toplayacaksanız, mümkünse güneşli bir günü seçin ve sarı kantaron toplayın. Ardından sarı kantaron bitkisinin çiçeklerini hafifçe ezin. Ezdiğiniz çiçekleri bir kavanozun içine koyun ve üzerine biraz zeytinyağı ilave edilir. Kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımın ağzını sıkıca kapatılarak güneşte tutulması gerekmektedir. Ardından, kavanozun kapağı açıp karıştırmalı, sonrasında tülbenti çıkararak kavanozun ağzı sıkıca yeniden kapatmalıdır.  Kavanozu sıkıca kapattığınızdan emin olduktan sonra yaklaşık bir ay kadar güneşte bekletmelisiniz. Bu sürenin sonunda kapak açılır ve bir tülbent (veya süzecek) yardımıyla yağ süzülür. Artık yağı soğuk bir ortama almalı ve tercihen koyu renkli bir şişede muhafaza etmelisiniz.

Eğer ki yanık tedavisi için niyetiyle sarı kantaron yağı hazırlıyorsanız zeytinyağı yerine keten tohumu kullanabilirsiniz. Hazırlanan yağ uygun koşullarda muhafaza edilirse etkinliğini 2-3 yıl kaybetmeden koruyacaktır.

Dilerseniz Salatalığın faydalarını incelediğimiz içeriğimize de erişebilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Aşağıda sizler için sarı kantaron yağının faydalarını listeledik:

 • Özellikle yara ve yanık tedavisi için birebirdir.
 • Romatizma ağrıları veya kas ağrıları çekenler ağrıyan bölgeye ovularak uyguladığında ağrıya iyi gelir.
 • Sarı kantaron yağının damar daraltıcı etkisi vardır ve bu özelliği sayesinde kanamaları durdurmak için kullanılabilir.
 • Gençleştirme özelliği sayesinde cildin pürüzsüz ve güzel görünmesine yardımcı olarak cilde dahili olarak uygulanabilmektedir.
 • Yüz veya vücudun herhangi bir yerinde yara, çizik ve benzeri nedenlerle oluşan izlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Vücut üzerindeki gözlemlediğiniz siyah noktalara da faydalıdır.
 • Basur için faydası bulunmaktadır. Her gün bir çay bardağı suya 4-5 damla damlatılarak gerekli bölgeye uygulanabilir.
 • Depresyon gibi olumsuz duygu durumlarından kaynaklı endişe, mutsuzluk, kaygı ve umutsuzluk gibi ruhsal duyguların iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenler ve bu sebeple varis oluşumunu belirgin şekilde azaltır.
 • Ayaklarınızın hiçbir şekilde ısınmıyorsa ve bundan şikâyet ediyorsanız, tabanlarınıza sürdüğünüzde ayaklarınızın üşümemesini sağlar.
 • Burkulmalara iyi gelir ve dahası ağrıları giderdiği bilinmektedir.
 • Güneşten zarar görmüş ve güneş lekesi kalmış ciltlerde, bu tarz lekeleri gidermek için kullanılabilir.
 • Ayrıca cilt için genel bir bakım kürü olarak da kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde yara enfeksiyonlarını önler.
 • Çıbanların baş düşmanıdır ve çibanların kolayca iyileşmesine yardımcı olur.
 • Siyatik ağrılarına, kas ağrılarına, sırt ağrılarına, bel ağrılarına yumuşak bir şekilde masaj yaparak uygulandığında ağrıları dindirir.
 • Sarı kantaron yağı bebekler için de güvenle kullanılabilir.
 • Bebeklerde görülen intertrigo sorununun giderilmesine yardımcı olur.
 • Bebeğinizin yaşadığı karın ağrısının geçmesi için karın bölgesine masaj yapılarak ovulduğunda bebeğiniz rahatlayacaktır.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Sürülür?

Sarı kantaron yağı yukarıda bahsettiğimiz tüm faydaları için masaj yapılarak uygulanmalıdır. Sarı kantaron yağının içilmemesi tavsiye edilir. Sarı kantaron tüketerek kullanmak istiyorsanız günde bir tatlı kaşığından fazla içmemelisiniz. İçilmesi durumunda kaşıntıyı azalttığı söylenmektedir. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki onca faydasına rağmen aşırı kullanım halinde, her şeyde olduğu gibi sarı kantaron yağının da yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz. Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir? sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu