Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Tavuk Nasıl Marine Edilir?

Tavuk etini pişirdikten sonra daha yumuşak kalması ve lezzetini tam anlamıyla vermesi için marine edilmesi gerekiyor. “Marine etmek nedir? Tavuk nasıl merak edilir?” gibi sorularınıza sizler için cevap veriyoruz. Marine edilmiş tavuk lezzetini tadanların vazgeçemediği tavuk marine etme yöntemlerini sizler için derledik. “Tavuk nasıl marine edilir?” konu başlığımızı gelin hep birlikte okuyalım.

Tavuk, günlük hayatta en sık tüketilen besin maddelerinden biridir. Protein ağırlıklı besinlerden olan balık, et ve tavuk üçlüsünden en çok tercih edilen tavuk eti birçok şekilde tüketiliyor. Küçükten büyüğe herkesin sevdiği ve uygun fiyatlı bu protein kaynağını sofralarımızda farklı kombinasyonlar ile görmek de mümkün. Bununla birlikte tavuk etin pişirmenin birçok yolu mevcut. Haşlama, ızgara ya da kızartma canınız hangisini isterse pratik hazırlanışlarıyla hepsi hazır.

Yemeklerde Marine İşlemi Nedir?

Et türü yemekleri hazırlamadan önce etlerin daha iyi pişmesi ve lezzetlenmesi adına yağlar, baharatlar ve asidik özellikteki limon ya da sirke gibi karışımlarla etin dinlendirilmeye bırakılması gerekir. Dinlenerek sosa bulanan etler, daha iyi pişecek ve lezzetini daha iyi verecektir.

Marine işlemlerinde özellikle zeytin yağının tercih edilmesi öneriliyor. Zeytin yağı, sarımsak, baharatlar ve sirke ya da limon suyu ile yapılan karışımlar marine işlemi için sık kullanılanlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte dana eti ve tavuk etinin farklı marine işlemleri de mevcuttur. Marine işleminin püf noktalarından biri de etin hazırlanan son ile dinlendirilmeye bırakılarak pişirmeden önce 2-24 saat arasında bekletilmesidir.

Tavuk Eti Marinesi Nasıl Yapılır?

Tavuk eti tüketimi içerdiği bol protein miktarı açısından bizler için oldukça faydalı. Pişirmesi kolay ve lezzeti çoğunluk tarafından sevilen bu lezzeti daha da yoğun hissetmek için ufak tefek dokunuşlar yeterli. “Tavuk nasıl marine edilir?” sorusunun en zahmetsiz ve en pratik halini sizlerle paylaşıyoruz.

Tavuk eti tüketilmeden önce yapılacak marine işleminin lezzetini nasıl ortaya çıkardığını sizlerde deneyimledikten sonra fark edeceksiniz. Marine edilerek dinlenmiş tavuk etinizi ister tavada ister fırında pişirebilirsiniz. Tavuk eti marine edilme yöntemlerinin en bilineni tavuğu yoğurt ile buluşturmaktır. Özellikle tavuğun göğüs kısmıyla yapılan marine işlemleri tadları damakta bırakır.

Tavuk etinizi parçalara ayırdıktan sonra yoğurt, zeytinyağı, biberiye ve karabiber gibi yağlar ile bir kabın içinde dinlenmeye bırakın. Tavuk etinin yumuşamasını sağlayan yoğurt yerine kefir gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Baharatların lezzetiyle harmanlanan yoğurt ve tavuk eti ekstra sulu ve yumuşak kıvamıyla sofralarınızdaki yerine hazır.

Tavuk Marine Ederken Bilmeniz Gerekenler

Tavuk marinesinin en pratik halini sizler ile paylaştık bu lezzetli tarihin damağınızda unutulmaması içinse ufak dipnotlar belirtelim istiyoruz:

 • Tavuğunuzu marine ettiğiniz baharatları sizler belirlersiniz. Fakat biberiye, kimyon ve adaçayı gibi günlük hayatta çok tercih etmediğimiz baharat seçeneklerine şans verin.
 • Marine yönteminde kullanacağınız kefir, süt ve yoğurdun tazeliğinden emin olun.
 • marine edilmiş tavuk lezzetini yaşamak için tavuğu en az iki saat marine olmuş halde bekletin.
 • marine sosunda kullanacağınız zeytin yağı etin daha lezzetli olmasına yarayacaktır.
 • Marine sosunuzda sirke ve limon gibi asidik özelliği yüksek olan birimler varsa marine süresini uzun tutmamalısınız.
 • Sarımsağın yemeklere verdiği lezzeti keşfettiğinizde vazgeçemeyeceksiniz. Marine sosunuza sarımsak eklemeyi unutmayın.

Bu püf noktaları dikkate alarak hazırlayacağınız marine sosları tavuğunuza eşsiz bir lezzet katacak.

Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Çok tüketilen besinlerden olan tavuğun birçok tüketim şekli olduğuna değinmiştik. Peki tavuk etiyle yaptığımız yemeklerin üzerine düşünüyor muyuz, yoksa ezber tariflere mi yöneliyoruz? Seçeneğiniz ne olursa olsun tavuk pişirirken şu noktalara özen göstermeyi unutmayın:

 • Öncelikle tavuğunuzun son kullanma tarihini kontrol ederek satın alın.
 • Mümkünse taze tavuk tüketimine özen gösterin.
 • Satın alacağınız tavuğun derisini kontrol edin. Açık renkli deriler tercih edilmelidir.
 • Mikro organizma üretebilme hızı yüksek olan tavuk etini doğrama işlemler için tahta yüzeyler doğru tercihler değildir.
 • Tavuk etlerini pişirmeden önce aynı kalınlıkta olmasına dikkat edin. Böylelikle eşit şekilde pişer.
 • Yemek yapacaksınız tavuğunuz yağsız olmalıdır.

Dilerseniz Diyet Yemeklerini İncelediğimiz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Tavuk severler için birçok farklı seçeneğin olduğu tavuk pişirme yöntemleri pratik ve lezzetlidir. İster marine ile yumuşacık ister ızgara ile çıtır çıtır tavukları afiyetle yiyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu