Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Prezervatif Nedir?

Prezervatif nedir? cinsel yaşamda doğum kontrol ya da farklı hijyenik sebeplerle kullanılan bir korunma yöntemi olarak prezervatif (kondom), erkek bireylerin penisi üzerine ereksiyon halindeyken takılmak suretiyle kullanılır. Prezervatif ince kauçuk malzemeden üretilir. Doğum kontrol amacıyla kullanılan prezervatifin işlevi, vajina içerisine spermlerin ulaşmasını engelleyerek olası hamileliği engellemektir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için de kullanılmaktadır.

Kadınların ilaçlar vasıtasıyla korunma sağlaması da mümkündür. Ancak tamamen vücut dışında kullanılıp atılması ve ayrıca hastalıklara karşı da koruma sağlaması sebebiyle, prezervatiflerin tercih edilmesi daha makul bir seçimdir. Bu yolla hem kimyasal ilaçların kadın üzerindeki yan etkileri engellenmiş hem de çok yönlü bir kullanım sağlanmış olur.

Prezervatif İşlevsel midir?

Doğum kontrolü veya korunaklı bir cinsel ilişki yaşamak için partnerler, prezervatif tercih edebilirler. Kullanımı çok basit olan bu ürün, yan etki bakımından oldukça güvenlidir. Özellikle kullanım koşulları ve son kullanma tarihine dikkat edilirse sorun yaşanmayacaktır. Örneğin son kullanma tarihi geçmiş bir prezervatif, kayganlaştırıcı jel özelliğini yitirmiş olabileceğinden, kadın ya da erkek cildini tahriş edebilir.  Ayrıca bazı araştırmalara göre rahim ağzı kanserini de önleyebilen ürün, kullanma talimatları harfiyen yerine getirilirse %98’e varan koruma sağlayacaktır. Talimatlar esnetilirse bu koruma %80’lere inecektir.

Birçok farklı firma tarafından üretilen prezervatif, yol açacağı sonuç değerlendirilirse, doğru seçilmeli ve uygun şekilde kullanılmalıdır. Hastalıkların bulaşmasıyla ilgili önemli bir nokta gözden kaçırılmamalıdır ki enfeksiyon ve virüslerin farklı bulaşma durumları da söz konusudur. Prezervatifin birinci işlevi doğum kontrolüdür. Dolayısıyla bazı durumlarda kendinizi hastalıklardan korumak için ek önlemler de almanız gerekebilir. Prezervatifin tam koruma sağladığı hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

  • HIV Virüsü
  • AIDS
  • Hepatit
  • Klamidya
  • Bel Soğukluğu

Ayrıca prezervatif kullanılmasına karşın bulaşma riski bulunabilecek hastalıklar ise silifiz, herpes, papilloma gibi hastalıklardır.

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Prezervatif satın alırken dikkatli davranmaya başlamalısınız. Öncelikle prezervatiflerin de son kullanma tarihleri vardır ve geçtiği zaman üründe kullanılan jel ürün kuruyup cildi tahriş ederek ciddi problemler yaratabilir. Ürün satın alırken dikkat edilecek ikinci bir unsur da boyutlardır. Genellikle üç farklı boyda bulunan ürünlerden kendinize uygun olanı seçmek, koruma işlevinin sekteye uğramaması açısından önemlidir. İki farklı bakımdan ele alacak olursak;

  • Penis ölçünüzden küçük bir ürün alırsanız yırtılma tehlikesi yaşayabilirsiniz,
  • Ürün penis boyunuzdan büyükse bu kez de ürünün kayması ya da taşırması gibi dorunlar ortaya çıkabilir.

Prezervatif nedir? ürünü açarken yırtılmalara karşın tırnak, makas gibi kauçuğa zarar verici bir unsurdan kaçınmalısınız. Paketi açtıktan sonra ucunda bir hava boşluğu oluşturup dikkatlice kullanılmalıdır, penis ucunda boşluk bırakılmazsa sperm sızdırma olasılığı artar.

Gebeliğe ve hastalıklara karşı korumada herhangi bir riskle karşılaşmamak için prezervatifin yırtılmaması amacıyla su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Ancak su bazlı kayganlaştırıcı ürünler dışında ürünler kullanmamaya dikkat edin. Özellikle yağ bazlı kayganlaştırıcı ürünler lâtekse zarar vereceğinden riskli bir durum oluşabilir. Ayrıca kadınların kullandığı bazı mantar enfeksiyonu ilaçları da prezervatifin yırtılmasına sebep olabilir. Bu konuyla ilgili ayrıca doktorlardan ya da eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Ereksiyon halindeki penisin baş kısmına takılan ürünü kıvırarak arka kısma doğru ittirmeniz gerekir. İlişki bitiminde yine aynı hareketin tersi uygulanır. İlişki sonrasında prezervatif hemen çıkarılıp atılmalıdır. Prezervatif ikinci kez kullanıma uygun bir ürün değildir.

Prezervatif Kullanmanın Avantajları

Cinsel yolla bulaşma ihtimali bulunan hastalıklara karşı en etkili yöntem olarak önerilen prezervatif, doğum kontrolü için en az yan etki riskini taşır. Örneğin kadınların doğum kontrolü için kullandıkları ilaçlar için doktor görüşü önemlidir ve riskler her zaman öngörülemeyebilir. Ancak prezervatif için alerji dışında bir engel yoktur. Prezervatifi sadece ilişki anında kullanıp sonrasında ihtiyaç duymazsınız.

Doğru Prezervatif Seçimi Nasıl Yapılır?

Prezervatif seçiminde son kullanma tarihinden markaya kadar birçok konuda dikkatli olmak gerekir. Marka konusu öncelikli olmasa da nispeten daha güvenilir markalara yönelmek koruyuculuğu arttıracaktır. Ayrıca son kullanma tarihi ürünün içeriğini dönüştürecek ve tahrişe neden olacak bir sorunla karşılaşmamak adına önemlidir. Son olarak da penis boyunuzun ölçüsüne uygun prezervatif seçmek daha güvenli bir kullanım sağlayacaktır.

Dilerseniz farklı konulardan Sağlık hakkında birçok bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Prezervatif boyları şöyle açıklanabilir:

  • 5 cm genişlik/16 cm uzunluk (küçük)
  • 6.5 cm genişlik/18 cm uzunluk (standart)
  • 7.5 cm genişlik/22 cm uzunluk (büyük)

Prezervatif nedir? ve nasıl kullanılır? sorusunu bu şekilde cevaplamaya çalıştık. Güncel birçok başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu