Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Pick Me Ne Demek? Hangi Anlamda Kullanılır?

Güncel çağ yanından bir sürü yenilik ile birlikte gelmektedir. Sosyal medya ve internet ağları vb. gibi oluşumlar artık kendi dillerini de oluşturabiliyor. Bu dil kimi zaman övgü sıfatları kimi zamanda yerici sıfatları içerisinde barındırmaktadır. Son zamanların en çok kullanılan sıfatlardan olan pick me, kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. “Pick me ne demek? Hangi anlamda kullanılır?” son zamanlarda birçok kullanıcının bilmediği ve cevabını aradığı sorulardandır.

Pick me, Türkçe çevirisiyle “Beni seç” anlamına gelir. Ancak sosyal medya içerisinde farklı anlamları da bulunmaktadır. Özellikle Reddit, Twitter, Instagram, TikTok ve Facebook olarak yorumlarda, paylaşımların içerisinde kullanılmaktadır. Bu sıfatın internet içerisinde kullanılan anlamı normal anlamından biraz farklıdır. Erkek ya da kadın kişisinin onayını almak adına bir kişi hemcinsini aşağılayan, gizliden gizliye kadın ya da erkek düşmanlığı eylemi göstererek kendisini üstün birisi gibi göstermeye çalışmaktır. Bu şekilde özellik gösteren kişiler internet içerisinde “pick me girl” ya da “pick me boy” olarak isimlendirilir.

Pick Me Sıfatının Kullanılmasında Oluşan Sakınca

Sosyal medya içerisinde kullanılan sıfatlar çoğu zaman bir yergi ya da aşağılama içermektedir. Bu şekilde gelişen ve süreklilik hale gelen sıfatlar insanlar için zarar verici olabilmektedir. İnternet çoğu zaman insanların işlerini kolayca halledebileceği bir ortam olsa bile kimi zaman insanların psikolojisini ve sağlığını tehdit eden unsurlarında bulunduğu yerdir. Öylece alelade bir cümle hiç umulmayan bir soruna yol açabilmektedir. “Pick me ne demek, hangi anlamda kullanılır?” sorusunun cevabı bu yüzden önemli bir nokta teşkil etmektedir.

Dalga geçilmesi ve aşağılamak için kullanılan pick me ifadesi, genellikle insanların birbirini küçümsemesine yol açar. Bu aşağılama insanın kimi zaman canını sıkabilir ve mental sağlığına zarar verebilir. İnsanlar bir sıfat üretirken ya da kullanırken herhangi bir kişiye zarar verme ihtimalini düşünerek dikkatli davranmalıdır. Pick me sıfatı direkt olarak insanı aşağılamak adına kullanılmasa bile konunun bazı noktalarda insanları rahatsız edebileceğini kabul etmek gerekir. Kullanmak ve şaka yollu bile söylemek düşünmeyeceğiniz sakıncaları ortaya getirebilir.

Bana Pick Me Diyorlar

“Pick me ne demek, hangi anlamda kullanılır?” sorularının cevaplarını araştıran kişiler genellikle sosyal medya içerisinde kendisine ya da bir başkasına pick me sıfatının kullanılması sonrasında araştırma yapmaktadır. İnternet içerisinde bir kullanıcı yorumlarda ya da sesli bir şekilde bu kelimeyi kullanıyorsa, kullandığı kişinin birilerini etkilemek adına başkalarını aşağıladığını düşünmektedir. Sosyal medya içerisinde bu sözün kullanım yerleri değişmektedir. Bu sıfata;

  • Gönderiler içerisinde bulunan yorumlarda,
  • Direkt olarak paylaşılan tweetler ve altına yazılan cevaplarda,
  • Video içeriği oluştururken rastlanabilir.

Sosyal medya içerisinde bu sıfatı kullananların ilk söylemek istediği şey, daha fazla kullanıcıya erişmek adına ya da etkileşim kazanmak için insanları aşağılanmasıdır. Değişik anlamlara gelen bu söz, kimi zaman karşı cinsi etkilemek adına hemcinsinizi yermek kimi zaman ise hayvan sevgisini abartarak kendini öne çıkartma gibi eğilimler gösterebilir.

Pick Me Kelimesinin Sık Kullanılması

Pick me ne? ifadesine dair araştırmalar, kelimenin sık kullanılmasından ötürü bir hayli artmış durumdadır. İngilizce anlamından farklı olarak kullanılan bu kelime son dönem sosyal medyasının kullanıcıları tarafından oluşturulmuştur. Bu söz aslında bir eylemler bütününü anlatmaya çabalar. Pick me boy ya da pick me girl ifadeleri kişiler için eylemler bütününü anlatmak için kullanılmaktadır. Yani sözün özü pick me kelimesini kullanmak için karşıdaki kişinin bir özelliğine bakmak yerine birçok özelliğini irdelemek gerekir. Özelliklerin tümünü barındırdığına kanaat getirildiği an kullanılmaktadır. Bir kimse bu sözcüğün sosyal medyada oluşan anlamına karşılamak için birden fazla etkinlik göstermek zorundadır. Bütünden kasıt aslında budur.

Dilerseniz Rastgele Konulara değindiğimiz kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kelimenin günümüzde bu kadar sık kullanmasını elbette sosyal medya platformları ve kullanıcıları sağlamıştır. Ezici, yerici ve aşağılayıcı bu kelime sık kullanılsa bile bir grup insan tarafından farkındalık oluşturulmaya ve eylemlere dur denilmeye çalışılmaktadır. Çünkü insanların etkilerini gözetmeden sosyal medya içerisinde oluşturdukları anonim karakterler sayesinde istediklerini yapabilme özgürlüğü, birçok insanın hayatında büyük etkiler yaratabilmektedir. Bu bilgiye sahip kişilerde böyle platformlar içerisinde aşağılayıcı ve yerici cümlelerin kullanılmasını zararlı bulmasından dolayı dur demek istemektedir. Pick me ne demek? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu