Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Osmanlı Padişahları Ve Hayatları

Osmanlı İmparatorluğu, 624 yıl süren varlığının büyük bir kısmında dünyanın en büyük imparatorluğu olmayı başarabilmiştir. Osmanlı padişahları hem fiziksel hem de entelektüel olarak üstün eğitimli olup, her biri imparatorluğun gidişatını farklı şekillerde etkilemiş bulunmaktadır. Osman Bey’den Kanuni’ye, her birinin farklı hikayeleri bulunmaktadır, hepsi de birbirinden etkileyicidir. Bu padişahlardan en meşhurlarını bazı ilginç yönlerini sizlerle paylaşacağız.

1. Murat Hüdavendigar

Osmanlı padişahı 1.Murat, Osmanlı İmparatorluğu’nun üçüncü padişahı olup, 29 Haziran 1326 yılında doğmuştur. Orhan Gazi ve Nilüfer Hatun’un oğludur. Batı kaynaklarında doğruluğun sembolü ve başarılı bir avcı olarak geçerdi. Kendisine özel kütüphanesi olan ilk padişahtır. Hüdavendigar olarak bilinir.

Padişahın en önemli savaşı olan Kosova Savaşı 1.Murat döneminde yaşanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun top kullandığı ilk savaştır ve başarıyla kazanılmıştır. Osmanlı padişahi 1.Murat, Kosova Savaşı’nda sahada suikaste uğrayarak öldürülmüştür. Padişah, bu sebeple de sahada, savaş esnasında öldürülen ilk ve tek padişahtır.

2. Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Devleti’nin 7. padişahı olmasının yanı sıra, ilk İmparatoru olma özelliğine sahiptir. En çok nam salmış ve en meşhur olan padişahtır. Askeri icatlarıyla ve İstanbul’u fethetmiş olmasıyla bilinmektedir.

Fatih Sultan Mehmet, ilgi alanları çok geniş olan bir padişahtı. En cazibeli olanları beraber inceleyelim.

  • Haritacılığa tutku derecesinde ilgi duyardı. Sadece bir bölgenin haritasını çıkarmak için sefer yaptığı oluyordu.
  • Aynı zamanda şiirlerle ve güzel sanatlara yoğun ilgi göstermiş, şairliği olan ilk Osmanlı padişahıdır. Şiirlerinde Avni ismini kullanmıştır.
  • Fatih Sultan Mehmet çiçeklere ve bahçe işlerine yoğun ilgi beslerdi. Bir dönem sarayının bahçıvanlığıyla da ilgilenmiştir.
  • Farsça ve Arapça dillerinin yanı sıra, Latince ve Yunanca da biliyordu.

3. Kanuni Sultan Süleyman

Nam-ı diğer Kanuni, Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük ve en uzun süre tahtta kalan padişahı olma özelliğine sahiptir. Yaşadığı çağda batılılar tarafından “Muhteşem Süleyman” veya “Büyük Türk” gibi isimlerle anılırdı.

Macar Krallığı’nın sonunun gelmesindeki en büyük etkendir. Belgrad’ı ve Rodos’u fethetmiştir. Ardından Budin’e zorlanmadan girmeyi başarmıştır. En çok bilinen olayı da ilk Viyana kuşatmasıdır. 1529 yılındaki ilk Viyana kuşatmasını kötü hava koşulları ve şehrin tutulamayacağını düşündüğü için durdurmuştur. Osmanlı Devleti’ne Akdeniz’in hakimiyetini kazandıran Preveze Deniz Zaferi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleşmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, divan edebiyatının en çok gazel yazan şairi olma özelliğini taşımaktadır. Çağındaki en şık giyinen kişilerden birisi olması ile ün salmıştır ve mücevherlere büyük ilgi beslemesi ile bilinmektedir.

4. Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim, nam-ı diğer Hadimü’l-Hürameyn, tüm dünyada en çok bilinen padişahlardan birisidir. “Türk İskender” olarak da bilinirdi.

Yavuz Sultan Selim, Filistin, Suriye ve Lübnan’ı Osmanlı topraklarına kazandıran padişahtır. 4 Şubat’ta büyük bir tören ve askeri varlık ile Kahire’ye giriş yapmış ve Mısır’ın tahtını da ele geçirmiştir. Böylece Hilafet Osmanlı soyuna geçirilmiştir. Yavuz “Mekke ve Medine Hünkarı” gibi unvanları reddetmiş, bunun yerine kendisine hünkarı yerine “Hizmetkarı” denilmesini istemiştir.

Yavuz Sultan Selim, çok kısıtlı gece uykusu çekmesiyle ve imkanı olduğu her anı okuyarak ve yazarak geçirmiştir. Okumayı o kadar çok severdi ki, gözleri bozulmuştu ve ardından okumak için mercimek kullanmaya başlamıştı. Kuyumculuğa yoğun ilgi besliyordu. Büyük bir kutsal emanetler koleksiyoncusuydu ve hatta Topkapı Sarayı’ndaki çini koleksiyonunun mühim bir kısmı kendisine aittir.

5. Osman Gazi

Osman Gazi, bir milenyuma yakın hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerini atan padişahtır. Adını devletine ve soyuna vermiş olan ilk padişahtır. Osman Gazi, kendi döneminde, babasından 4600 kilometre olarak aldığı toprakları 16.000’e kadar çıkarmıştır ve her şeyin temellerini atmıştır.

Osman Gazi ile ilgili en ilginç özelliklerden birisi, kollarının çok uzun olmasıdır. Öyle ki, ayakta durduğunda, kollarını saldığı takdirde elleri dizlerini geçiyordu.

Dilerseniz romen rakamlarını incelediğimiz içeriğimize de bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz.

Osman Gazi, her yıl Hıdrellez gününde bir günlüğüne evini hücuma ve yağmalanmaya açardı. Eski bir Türk kabile geleneğine göre, Hıdrellez günlerinde aşiret reisinin evi yağmaya açılır ve yağmalanırdı. Osman Gazi bu geleneği sürdüren tek padişah olmuştur. Osman Gazi aynı zamanda bir giydiğini bir daha giymezdi ve çok cömert bir insandı. Birisinin giydiği kıyafeti beğendiğini fark etse, hiç beklemeden kendisine yeni bir kıyafet getirtir, beğenilen kıyafeti de çıkarırdı ve beğenen kişiye hediye ederdi. Osman Gazi, aynı zamanda hayli yetenek ve kabiliyet sahibi bir silahşör olarak bilinmektedir. Osmanlı padişahlarına ve hayatlarına değindiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu