Teknoloji'ye Dair Haberler

NFT Nedir?

Her şeyin dijital ortamlara doğru adım adım ilerlediği günümüzde her geçen gün farklı yeniliklerle karşılaşıyoruz. Sanat dijital dünyaya yavaş yavaş entegre olmaya devam ederken kripto para piyasaları üzerinden bu süreç büyük hız kazandı. Dijital ortamda sanat eserlerinin satışı ve sergilenmesi üzerine kurulan yeni platformlar, NFT dünyasını adım adım oluşturmaya devam ediyor. Sanatın dijital yüzü olarak görülmeye başlayan NFT, dijital ortamda kripto para birimleri üzerinden satılan sanatsal görselleri içeriyor. “NFT nedir?” sorusuna yanıt arayacağımız bu yazımızda size bu yeni sanat anlayışının detaylarını aktaracağız. Bu yeni sanat dünyasının doğru anlaşılması için öncelikle NFT’yi yakından tanıyalım…

NFT’nin Açılımı

Kripto para dünyasının geliştirdiği en yeni ve en iddialı atılımlarından biri olan NFT’nin açılımı, “Non-fungible token” olarak geçiyor. Terimin Türkçe karşılığı ise “değiştirilemez jetonlar”. NFT, Blockchain teknolojisi üzerinden sanat eserlerinin dijitalleştirilmesini sağlıyor. Dijital ortamlarda dolaşıma giren NFT kodlu sanat eserleri, milyon dolarlar karşılığında satılıyor ve bu özelliğiyle büyük yatırımcıların dikkatini çekiyor.

NFT, temelde sanat eserlerinin dijital ortamlarda doğrudan yatırım unsuru olarak sunulduğu bir sistem olarak açıklanabilir. Ancak tam bir yatırım unsuru olmaktan ziyade koleksiyonerlerin yüksek değerdeki sanatsal eserleri elinde bulundurmak için yaptıkları bir yatırım türü olarak görülebilir. NFT eserlerinin en önemli özelliği ise kelime anlamı itibariyle de anlaşılacağı gibi “değiştirilemez jetonlar” yani biricik ve tek olan eserler olarak piyasada bulunuyor. Dolayısı ile bu eserler için en yüksek teklifi sunan yatırımcılar, eseri satın alarak eserin tek sahibi olma hakkını kazanıyor. Burada özellikle belirtmek gerekir ki; bu sanat eserlerini satın alan kişiler hak sahibi olsa da eserlerin yaratıcısı olan sanatçılar bütün satışlardan telif haklarını elde ediyor. Bu doğrultuda piyasaya arz edilen eserler, satın alan kişiler tarafından daha yüksek fiyatlara satılabiliyor.

NFT Eserlerde Sahiplik Sistemi Nasıl İşliyor?

NFT eserler, yerel ya da dünya çapında birçok sanatçının eserlerini kripto sistemleri üzerinde yayınlayıp satışa çıkarması ile dolaşıma çıkıyor. Belirli bir tarihe kadar bu eserler için yatırımcıların teklif vermesi bekleniyor. Belirlenen tarihe gelindiğinde sanat eserine en yüksek teklifi veren yatırımcı eserin o andan itibaren tek sahibi oluyor. Bu noktada değişmeyen tek şey eserin yaratıcısı olan sanatçının telifi ve isim hakkı. Yapılan her satıştan eser sahibi telif hakkını ve eserin satışını yapan yatırımcı ise teklif edilen paranın telif hakkının çıkarılmasından sonra kalan büyük kısmını alıyor.

İstediği kadar eseri elinde bulunduran yatırımcı yine istediği zaman satış için bir tarih veriyor ve teklifleri bekliyor. Eserin satışı değeri artış gösterdikçe bu şekilde koleksiyonerlerin dijital cüzdanlarında dolaşıyor.

Dünya Genelinde NFT Yatırımcısı Olan Ünlüler

Kripto para piyasalarında son birkaç yıl içinde hızlı bir yükselişe geçen NFT, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı ve birçok yatırımcı kazandı. NFT eserlere yatırım yapan ünlü isimler bu yeni sanat ve yatırım aracı üzerinden hem prestij hem de para kazanmanın bir üst boyutuna ulaşmış oldular. Geleceğin şekillendiricisi ve dijital evrenin öncü değeri olma yolunda hızla ilerleyen bu yatırım aracı ünlü isimlerin hem marka değerini hem de paralarını dijital ortamlar üzerinden bir üst seviyeye taşıyor. NFT dünyasına giriş yapan ve büyük yatırımlarla adını duyuran ünlü isimleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Elon Musk: Daha önce de adını NFT piyasasında duyuran Musk, piyasada adından en çok bahsettiren ve piyasalara en çok etki eden isim olarak öne çıkıyor.
  • Ellen Degeneres: Bir televizyon programında elde çizdiği kedi figürünü NFT olarak satışa sunan ünlü komedyen Ellen Degeneres, eserden 33.495 dolar gelir elde etti.
  • Snoop Dogg: Ünlü rapçi Snoop Dogg, NFT konusunda oldukça heyecanlı isimlerden biri olarak dikkat çekiyor. Dogg, hesabından kendi eserlerini yatırımcılara sunuyor.
  • Paris Hilton: Sanatın demokratikleşmesi konusunda heyecanlandığını belirten Hilton, NFT piyasalarında büyük kazanç elde eden yatırımcılardan biri olarak dikkat çekiyor.
  • Eminem: Dünyaca ünlü rapçi Eminem de kendi ürettiği eserlerle ve koleksiyonlarıyla NFT dünyasında yerini alanlardan biri oldu.

Opensea NFT Dünyası

NFT ile beraber adını duyuran bu yeni platform, NFT eserilerin oluşturulan sanal mağazalar üzerinden satışa sunulduğu bir alan olarak son günlerde gittikçe popülerlik kazanıyor. Bu yeni sanat ve yatırım dünyasının koleksiyonerleri ve sanatçıları, Opensea üzerinden birbirleriyle etkileşime giriyor, sanat eserlerini yayınlayıp satıyor ve koleksiyonlarını paylaşıyor. Opensea üzerinden NFT dünyasına katılan bazı Türk isimler de var. Opensea’da eserleri ile yer alan yerel sanatçılarımızı da aşağıdaki gibi sırlayabiliriz:

  • Cem Yılmaz: Bu isimlerin başında Cem Yılmaz geliyor. Geçtiğimiz günlerde hem kendi eserleri hem de koleksiyon olarak elinde bulundurduğu NFT eserler üzerinden yaklaşık 3 milyon TL gelir elde eden Yılmaz, Twitter üzerinden NFT yatırımlarını duyuruyor.
  • Nurgül Yeşilçay: Opensea üzerinde farklı bir girişimle Nurgül Yeşilçay da yerini aldı. Yeni nesil bir foto dizi yayınıyla NFT dünyasına giren Yeşilçay’ın girişiminin sonuçlarını ilerleyen günlerde görebileceğiz.
  • Burçak Güner Gölgeli: Kasım 19 itibari ile Opensea’da eserlerini satışa sunacak olan Burçak Güner Gölgeli de ilerleyen dönemlerde adından sıkça söz ettirecek yerel bir ressamımızdır.

Dilerseniz Metaverse projesi nedir? sorusuna cevap verdiğimiz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

NFT dünyasını daha yakından takip edebilmek için Opensea adlı platformu takip etmekte yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu