Teknoloji'ye Dair Haberler

NFT Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinin popülerliğinin giderek artması ile beraber yeni bir çağa girildiğini söylemek mümkün. Bu varlıklara en son olarak eklenen NFT, son zamanlarda ise en popüler dijital varlıklardan biri olmuş durumda. Açılımı Non-Fungible Tokens olan NFT hakkında pek çok kişi “NFT nasıl yapılır” sorusunu soruyor. Sanat, müzik, spor ve daha birçok alandaki görüntülere sahip olan NFT’ler, milyon dolarlar ile alınıp satılabiliyor.

NFT ile ilgili bilgi edinmek isteyenler için bu konu ilk başta kafa karışıklığı yaratabiliyor. Ancak, dijital dünyanın kullanıcılara sunduğu imkanları düşündüğümüzde, NFT yapma işleminin basit bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle, NFT yapmak için, kripto para piyasasında bazı kaynaklara sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra, bir GIF ya da sanat eseri yaratıp NFTlerinizi satmak için bir blok zinciri seçmeniz gerekecek.

Blok zincirlerinin sahip olduğu coin birimi, cüzdan hizmetleri ya da pazar yerleri farklı olacağından güvenli bir blok zinciri seçmeniz gerekecektir. Daha sonra ise cüzdanınızı bağlamak ve bir NFTye dönüştürmek için OpenSEA gibi bir platforma üye olmalısınız.

NFT Coin Nasıl Alınır?

NFT satın alma tabiri de oldukça popüler bir tabir olarak karşımıza çıkıyor. Sevdiğiniz sanatçıları desteklemenin harika bir yolu olan NFT coini almak, hayran olduğunuz kişileri desteklemenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca, bir NFT satın alarak satın aldığınız sanat eserinin çevrimiçi yayınlama gibi temel haklarını da elde etmiş olursunuz. NFT satın alarak kâr amacı gütmeyen kurumlara da destek olabilirsiniz. Peki, NFT coin nasıl satın alınır? Bu sorunun cevabı için aşağıda yer alan maddeleri takip edebilirsiniz:

  • Tüm kripto para piyasalarında olduğu gibi NFT coin alabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir.
  • Dijital cüzdanınızda yer alan para birimi, NFT kabul eden platformların kabul ettiği para birimleri ile aynı olmalıdır.
  • Günümüzde birçok NFT, Ethereum dijital ağının para birimi olan ETH ile satın alınmaktadır.
  • NFTleri satmak için teklif verilebilen bir açık arttırma sitesine girmelisiniz.
  • OpenSEA ya da SuperRare gibi platformlar, sahip olduğunuz NFTyi satın almak için belirli fiyatlar teklif eder.

Yaklaşık 2,5 milyar dolar değerine sahip olan NFT pazarına girmek için yukarıda yer alan adımları izleyebilirsiniz.

NFT’lerin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

NFTler’in fiyatının nasıl belirlendiği ise merak edilen bir başka konu. Bu konu için basitçe anlatmak gerekirse, üç unsur NFT fiyatında önemli rol oynuyor. Bu unsurlar ise nadirlik, kullanım alanları ve somutluk olarak açıklanıyor. Bir NFT eseri satın almak isteyen kullanıcı, eserin orijinal versiyonuna sahip olduğunun kanıtı olan bir dijital jetona da sahip olur. Bu sayede, eşsiz olan bu eser sonsuza kadar onu satın alan kullanıcının olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, ünlü ressam Johannes Vermeer tarafından çizilen İnci Küpeli Kız tablosunun pek çok kopyası bulunmaktadır. Ancak bu resmin orijinalinin sadece tek bir sahibi olacaktır. Bu esere sahip olan kullanıcı, eserin sonraki satışından da pay alabilir.

NFT Art Ne Demek?

NFT piyasası ile yeni ilgilenmeye başlayan bir kişinin pek çok kez tanıklık ettiği bir terim olan NFT Art, resim, fotoğraf, ses vb. dijital verilerin bir blok zincire yazılarak sertifikalandırılmasına verilen isimdir. Günümüzde, bu dijital varlıkların popülerliğinin artması ile dijital sanat eserlerinin de önemi artmaya başladı. Bilgisayarlarda veya çeşitli bulut ortamlarında saklanabilen bu dijital varlıklar, kolay bir şekilde istenildiği kadar kopyalanabilmekte ve çeşitli platformlarda paylaşılabilmektedir.

NFT Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

NFT satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları bilmek oldukça yararlı olacaktır. Bu noktada, ilk olarak satın almak istediğiniz NFT’yi hangi pazardan almanız gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonra hangi tip kripto para ile alışveriş yapmak istediğinize ve satın aldığınız eseri nasıl bir dijital cüzdanda saklayacağınıza karar vermelisiniz.

Dilerseniz Blockchain Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bazı pazar platformları, ödeme tamamlarken gereken enerjiyi sağlamak için benzin adlı bir ekstra masraf istemektedir. Buna ek olarak, NFT eserleri için en çok kullanılan para birimi olan ETH için oluşan diğer ekstra masraflara da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Tüm bu işlemlerin bilincinde olarak gereken tüm masrafları önceden ön görebilirsiniz. NFT nasıl yapılır? sorusunu cevapladığımız içeriğimiz bu şekildeydi, güncel birçok başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu