Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Milhan Ne Demek?

Milhan kelimesi, nadir duyulan ve az bilinen kelimelerden biridir. Milhan’ın anlamı Çölde yaşayan hükümdardır. Bu kelime, Ümm-ü Haram Binti Milhan’ın ismine dayanmaktadır. Bazı kaynaklara göre Hz. Peygamber’in süt annesi olan Ümmü Haram, bir sahabidir. Türkler tarafından “Hala Sultan” olarak bilinir. Kıbrıs’ta Hala Sultan Tekkesi adıyla kabri bulunmaktadır. Medine’de doğan Ümmü Haram, Hicret’in kesin olmamakla birlikte 29. Senesinde Kıbrıs’ta şehit edilmiş ve bu sebeple de oraya defnedilmiştir. Hala Sultan’ın Kabri Kıbrıs’ta sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Yazımızın devamında “Milhan ne demek?” sorusunun cevabını tüm detaylarıyla açıklamaya çalıştık.

Milhan Kelimesi İsim Olarak Kullanılır Mı?

Milhan, az karşılaşılsa da isim olarak kullanılan bir isimdir. Hem kız çocukları hem de erkek çocukları için kullanılabilen Milhan kelimesi, Ümmü Haram’ın isminden geldiği için yeni doğan bebeklere isim olarak seçilebilir. Çölde yaşayan hükümdar ya da Çöl hükümdarı anlamlarına gelen Milhan ismi, kız çocuklarına ya da erkek çocuklarına verilebilecek dini tarihe dayanan bir isimdir.

Cesur bir sahabenin isminden gelen Milhan, çocuklar için kullanılması uygun olmakla birlikte cesareti ve fedakarlığı temsil eder. Doğan çocuklara rahatlıkla halihazırda kullanımda olan Milhan ismi verilebilir.

Milhan Erkek İsmi Mi?

Milhan kelimesi, aslen bir kadın sahabeye dayanmaktadır. Diğer yandan, günümüzde hem erkek hem de kız çocuklarına Milhan ismi verilmektedir. Bu sebeple, doğan erkek bebeklere bu ismi vermek uygun olur. Cesur bir çöl sahabesi kökenine dayanan Milhan, anlamı itibariyle de erkek çocuklarının kullanımına uygundur. Aynı zamanda kız çocukları için de kullanılabilen isim, bu özelliği ile unisex bir kullanıma sahiptir. Arapça kökenli olan Milhan ismin dair kişilik analizi özellikleri olduğu söylenen kelimeler şunlardır:

 • Uyumlu
 • Misafirperver
 • İnatçı
 • Cesur
 • Gözü pek

Milhan İsmi Türkiye’de Kaç Kişide Var?

Milhan kelimesi, yaygın olmasa da isim olarak kullanılır ve farklı yazılış türleri mevcuttur. Milhan kelimesinin bir diğer yazılış türü Melhan’dır. Farklı duyuluş ve söyleniş tarzlarından ötürü Milhan kelimesi, Melhan olarak da kullanılmış ve nüfus müdürlüğü kayıtlarına da geçmiştir. Milhan ismi, 2009 yılı T.C. Nüfus Müdürlüğü kayıtlarına göre Türkiye’de 235 kadın birey tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca, Milhan kelimesinin bir diğer yazılış türü olan Melhan ismi de Türkiye’de 10 kadın birey tarafından kullanılmaktadır. Mevcut kayıtlara göre ismi kullanan kadınların aksine Türkiye’de Melhan ismine sahip erkek bulunmamaktadır ve yalnızca 10 erkek birey Milhan ismini kullanmaktadır.

Türkiye’nin en büyük isim sözlüğü olan Nişanyan’a göre Milhan ismindeki kadınların çoğunluğu Sakaryalıdır. Sakarya ilini Trabzon, Adıyaman ve İstanbul takip etmektedir. Erkeklerde ise ismin illere göre kullanım yoğunluğu Diyarbakır’da mevcuttur. Diğer isim-il sıralaması şu şekildedir:

 • Düzce: 5
 • Zonguldak: 5
 • Samsun: 5
 • Kocaeli: 3
 • Gümüşhane:3
 • Balıkesir:2

Erkeklerde ise Diyarbakır’ı Muğla, Kırklareli ve İstanbul takip etmedir. Dolayısıyla, Türkiye’nin birçok ilinde hem kadın hem de erkek bireyler Milhan ismini taşımaktadır. 18 yaşından büyük kişileri kapsayan bu liste, 2009 senesinden itibaren değişiklik göstermiş olabilir. Bu sebeple, mevcut listeyi ismi kullananların minimum sayısı olarak düşünebilirsiniz.

Milhan İsminin Kökeni

Farklı kaynaklara göre Farsça olan kelimenin geldiği kökenin ismin sahibi olan Ümmü Haram sebebi ile Arapça olduğuna inanılıyor. Dini açıdan değer arz eden ve güzel anlama sahip olan Milhan kelimesi, Arapça مِلحان, yani Ar Milhan anlamına gelmektedir. Arapça karşılığından ötürü Melhan olarak telaffuz edilen kelime, farklı dillerde isim olarak kullanılabilmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de Milhan ismiyle anılan bir kişi, Arabistan’da ve diğer Arap ülkelerinde büyük olasılıkla Melhan ismiyle anılabilir.

İsmin kaderi ve kişiliği tanımladığına inananlar için Milhan ismine sahip bir kişi, cesur ve gözü pek bir karakter yapısına sahiptir. Ayrıca saf kalbe sahip olan bu kişiler, fedakâr yapıdadırlar. Başkalarının önceliklerini ve ihtiyaçlarını kendi istek ve arzularının önlerine koyarlar ve onurlu bir yaşam sürerler. Bu sebeple bencillikten uzak bir kişilik yapısına sahiptirler.

Dilerseniz son yayınladığımız içeriğimiz olan Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? başlığını ziyaret edebilirsiniz.

Milhan Kuran’da Geçiyor Mu?

Milhan kelimesi, dini tarihte isminden söz ettiren Ümmü Haram’ın ismine dayanmaktadır. Bu sebeple Kuran’da geçtiği rivayet edilen isim, ayrıca birçok dini kaynakta da yer almaktadır ve ismi Müslümanlık ve İslam’a davet dönemleri ile birlikte anılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu