Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik çağı gelen her kişinin başvurma koşullarını araştırdığı askerlik tecil işlemi hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Çoğunlukla okul ve iş hayatı için tecil ettirilen askerlik tecil işleminin detaylarını sizle için anlattık. Peki askerlik nasıl tecil ettirilir ve tecil için gerekenler nelerdir? Askerliği tecil ettirme şartları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim.

Askerlik ülkemizde erkek bireylerin 20 yaşını geçtikten sonra tamamlaması gereken yasal bir süredir. Her birey 20 yaşını geçtikten sonra direkt askere gidemiyor ya da sosyal yaşantısı sebebiyle gitmesini ertelemek zorunda kalabiliyor. Bu tarz durumlarda yapılması gereken işlem ise askerlik dönemini ertelemektir. Askerliğin tecili olarak adlandırılan bu işlemi yapmak için belirli süreçlerin tamamlanması gerekir.

Askerlik Neden Tecil Ettirilir?

Tecil kelimesi her ne kadar askerlik ile bir arada kalıplaşmış gibi görünse de kökeninde ertelenmiş bir durumu ifade etmek için kullanabileceğimiz bir kelimedir.  Askerlik tecili ise oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Peki askerlik neden tecil ettirilir? Askerlik tecili için özel şartlar gerekli midir? Askerlik tecilinin gerektiği başlıca durum öğrencilik halidir. Üniversite eğitim süreciyle aynı döneme denk gelen askere çağırılma sonucunda kişiler askerlik tecil hakkını kullanmaktadır.

Öğrenci olarak askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız bilmelisiniz ki liseden sonra başladığınız üniversite sizin adınıza tecil işlemini gerçekleştirmektedir. Bunların yanında;

  • Liseden hemen sonra başladığınız üniversite sizleri tecilli göstermektedir. Üniversite biter bitmez teciliniz bozulmaktadır.
  • Üniversite okumaya devam eden kişiler için tecil sınırı ise 29’dur.
  • Akademik olarak üniversite hayatınıza devam etmek istiyorsanız askerlik tecil ettirme yaş sınırı daha da yükselmektedir. Yüksek lisans ve doktora için tecil yaşı 35’tir.

Eğitim durumları haricinde askerlik tecili çok fazla tercih edilmemektedir. Kronik rahatsızlığı olan bireyler heyet raporlarının ardından askerliğe elverişli değildir raporu ile askerlik görevinden muaf tutulmaktadır.

Askerlik Tecili İşlemleri Nelerdir?

Askerlik tecili konuyla alakalı bilgisi olmayan kişilerin gözünü korkutan bir işlemdir. Halbuki askerlik tecili günümüzde oldukça kolaydır ve çok zamanınızı almaz. Okul, iş ve farklı sebeplerden askerliğe dair istediğiniz tecil için ilk yapmanız gereken E-devlet üzerinden başvuru da bulunmaktır.

Askere gitme zamanınız gelmiş fakat okulunuz devam ediyor olabilir. Sebebiniz ne olursa olsun asker tecil işlemini erteleyip ya da yok sayıp asker kaçağı gözükmek hoş bir durum değildir. Askerlik bildiriminiz geldikten hemen sonra askerliğinizin tecil işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar olabilir:

  • Askerlik tecil başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.
  • E-devlet sisteminden “Millî Savunma Bakanlığı Asal Yoklama” sayfasından gerçekleştirilebilmektedir.
  • Sizlere en yakın askerlik şubesine giderek de askerlik tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Askerlik tecil işlemi için gereken ve temin sürecini hızlandıran bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar:

  • Mezuniyet diploması ve nüfus cüzdanı fotokopisi dörder adet olarak düzenlenmelidir.
  • Güncel olan altı adet vesikalık fotoğraf
  • Ehliyetinizin olması halinde de iki adet ehliyet fotokopisi ile en yakın askerlik şubesine giderek tecil işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Askerlik Tecili Nasıl Kaldırılır?

Askerlik tescilinizi gerçekleştirdikten sonra teciliniz boyunca askerliğe çağırılma gibi bir durum yaşamazsınız. Tecil süreniz boyunca gerçekleştirmek istediğiniz planlarınız erkenden sonlanabilir. Kişisel kararlarınız doğrultusunda tecilinizi bozdurabilirsiniz.

Online ortama taşınan resmi işlemlerden biri de askerlik tecil bozdurma. E-devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için herhangi bir askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur. E-devlette bulunan sekmeler ile askerlik süreciniz ile ilgili birçok işlemi tamamlayabilirsiniz. Tecilinizi bozdurduktan sonra en yakın sağlık kurumuna giderek sağlık raporu alınmalıdır. Sağlık raporunuz hekiminiz tarafından askerlik şubesine iletilir. Askerlik şubesi tarafından askerlik teciliniz kaldırılır.

Askerlik Tecil İşlemleri Ücretli Midir?

Askerlik tecil ettirme ve tecil bozdurma işlemlerinden bahsettik. Fakat süreçler ile ilgili konuşulan yanlış bilgilendirmeler kafa karışıklığına yol açmaktadır. Askerlik tecil işlemlerinin ücretli olup olmadığı ise merak edilen konulardandır.

Sizler için rastgele konulara değindiğimiz kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik sürecinize dair yapacağınız kişisel harcamalar hariç hiçbir işlem ücretli değildir. Online olarak tamamlanabilir olduğunu anlattığımız tecil işlemleri için herhangi bir kurum ya da kişi ücret talep etmemektedir. Resmi işlemler olarak ilerleyen askerlik tecil ettirme işlemlerinde ücret talebi bulunmamaktadır. Askerlik tecil işlemleri karşılığında hiçbir zaman ücret talep edilmemiştir. Bu işlemler için sizlerden ücret talep eden herhangi bir birime güvenmemeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu