Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Midye Zehirlenmesi Belirtileri

Midye zehirlenmesi belirtileri hakkındaki detayları bulabileceğiniz içeriğimizde, aynı zamanda bu durum karşısında dikkat etmeniz gerekenler için fikir sahibi olabilirsiniz. Bilindiği üzere midye, yemek kültürümüzde uzun zamandır yerini koruyan ve sevilen bir besindir. Özellikle seyyar satıcılar tarafından satılan bu ürün, genelde akşam saatlerinde tüketilmektedir. Ayrıca midyenin seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. Bunun sebebi midyenin aslında denizin dibindeki atıklardan beslenen bir canlı olmasıdır.

Midye tüketmeyen kişiler olsa da müdavimleri de azımsanmayacak kadar fazladır. Fakat ne kadar severseniz sevin midye konusunda dikkatli olmanız gereken hususlar vardır. Çünkü tüketim sonrası midye zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Peki, midye zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Midye Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Midye zehirlenmesi yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilmek için yaygın olan belirtileri gösterme durumunuza bakabilirsiniz. Midye zehirlenmesi belirtileri arasında;

  • Kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Mide bulantısı,
  • Kramp,
  • İshal yer almaktadır.

Belirtiler, midye zehirlenmesi yaşayan kişilerde, tüketimin hemen ardından gözlenebilir. Eğer midye tükettikten sonra yukarıdaki belirtileri yoğun olarak gösteriyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Midye zehirlenmesi belirtileri gördüğünüz halde herhangi bir yardım almazsanız, semptomlar dahada ciddileşebilir. Örneğin; nefes darlığı, vücutta alerjik reaksiyonlar, vücudun belirli bölgelerinde hissizlik, uzuvlarda uyuşma gibi daha ciddi durumlar baş gösterebilir.

Uzun süre müdahalede bulunulmamış hastalarda, nadir de olsa geçici felç durumu yaşanabileceği için herhangi bir şüpheniz varsa bir doktora görünmeniz gerekir.

Midye Zehirlenmesi Neden Yaşanır?

Midye zehirlenmesi yaşanmasının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bayat olması, güneşte fazla beklemesi veya bünyenizin hassaslığı midye zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca midyenin direkt olarak kendisi de zehirlenmeye yol açabilir. Çünkü midyeler dip canlılarıdır. Denizin dibinde yaşayan diğer canlılardan beslenirler. Halk dilinde “dip balığı yenmez“ diye bir söz vardır, bu sözün aslında bilimsel olarak da kanıtıları bulunmaktadır.

Dip balıkları, insan vücudu için zararlı olan çeşitli oksidanlar içermektedir. Midyeler bu balıklardan beslendiği için oksidanı direkt olarak yapısına alır. Özetle, midyeler bizler için zararlı maddeler içeren balıklarla beslenirler. Midye yediğimizde, belirtilen oksidanlar bizim vücudumuza geçiş yapar. Kimine hiç zarar vermeyen bu oksidanların, etkisi kişinin bünyesine göre farklılık gösterir. Örneğin, kalabalık bir grupla midye yediğiniz halde tek bir kişi rahatsız olabilir.

Midye Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Midye müdavimleri için zehirlenmenin önüne geçilebilecek birkaç taktik bulunmaktadır. Bu taktiklerin ilki midyeyi güvenli yerlerden yemektir. Mümkünse seyyar yerlerden değil, dükkan tipi satıcılardan alınması gerekir. Çünkü dükkan tipi satıcılar belirli sağlık kurallarına uymak zorunda oldukları için daha dikkatli davranırlar. Seyyar satıcıların ise böyle bir sorumluluğu bulunmadığı için daha rahat davranabilirler.

Japo Papağanı Özellikleri ve Bakımına değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edin.

Diğer bir taktik de aşırı tüketimden kaçınmaktır. Çünkü vücut belirli bir miktarda olan oksidanla savaşarak çeşitli yollarla onu vücuttan atabilmektedir. Fakat aşırı tüketiminde fazla oksidan miktarı ile vücud savaşamayabilir. Aşırıya kaçmadan midye tüketerek sonrasında oluşabilecek olumsuz durumlardan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu