Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Melisa Çayı Faydaları

Melisa çayı oldukça rahatlatıcı bir içecek olup aynı zamanda sağlığınız için de kuvvetli bir takviyedir. Birçok rahatsızlığa yardımcı olur ve birkaç dakika içinde kolaylıkla hazırlanabilir. Bununla birlikte melisa çayı zannedildiğinden daha uzun bir tarihe sahiptir. Öyle ki Yunanlılar ve Romalılar melisa bitkisini tıbbi bir ilaç olarak değerlendirmişlerdir. “Melisa” ismi, bal arısı anlamına gelen Yunanca “Melitta” kelimesinden türemiştir. Bugün bile arıcılar arasında çok popülerdir ve genellikle arı yemi olarak da kullanılır. Peki bu kadar köklü bir bitki olan melisa çayı faydaları nelerdir?

Melisa Bitkisi Nedir?

Melisa bitkisi aslen Akdeniz bölgesinden gelmektedir. Ancak bugün tüm dünyada yaygın olarak tüketildiğini görmek de mümkündür. En çok bilinen klasik melisa yaprağı olmak üzere olmak üzere dört yaygın türü vardır. Nane ailesine ait olup 90 santimetreye kadar uzunluğa ulaşır.

Melisa bitkisi hakkında çok az insanın bildiği şey ise ideal koşullar altında bu bitkinin 30 yıla kadar yaşayabilmesidir.

Melisa Çayının Bileşenleri

Melisa bitkisi sadece eşsiz kokusuyla değil, içeriğindeki maddelerle de oldukça faydalı ve güzel bir bitkidir. Melisada yaygın olarak bulunan bileşenlerden bazıları şunlardır:

  • Yağlar,
  • Flavonoidler,
  • Glikozitler,
  • Rosmarinik asit,
  • C vitamini.

Bu bileşenlerin tamamına çok sayıda iyileştirici etki atfedilmektedir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Güzel tadı ve kokusunun yanı sıra, melisa çayının faydalarından bazıları şunlardır:

İçsel huzursuzluk veya gerginlik

Uzmanlara göre melisa çayı tüketmek kalbi rahatlatıcı etkiler göstermektedir. Çalışmalar da daha sonra bu tezi doğrulamaktadır. Şifalı bitkinin sakinleştirici, anksiyolitik ve ruh halini iyileştirici etkisi vardır.

Sınav gerginliği

Melisa çayının sınav öncesi gerginliği aldığı ve konsantre olma yeteneğini de arttırdığı söylenmektedir.

Uyku sorunları

Melisa çayı uyku sorunlarını önemli ölçüde azaltabilir. Yapılan bir araştırmada, melisa çayı içirilen denekler sadece daha kolay uykuya dalmakla kalmamış, aynı zamanda uykularından da daha fazla verim almışlardır.

Uçuklar

Melisa çayı antiviral ve antiinflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca melisa bitkisinin haricen kullanıldığında da uçukların çok daha hızlı iyileştiği gözlemlenmiştir.

Sindirim sorunları

İçerdiği acı maddeler vücudun daha fazla sindirim suyu üretmesini sağlar. Melisa çayı ayrıca bağırsak kasları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Melisa çayı şişkinliği giderebilir ve dolgunluk hissini azaltabilir.

Adet sancıları

Melisa çayı, antispazmodik etkisi sebebiyle adet sancılarına da yardımcı olabilmektedir.

Daha az anksiyete belirtisi ve daha iyi uyku

2010’da yapılan 15 günlük bir çalışmada, hafif ila orta dereceli anksiyete ve uyku bozukluğu olan 20 hastaya melisa özü verildi. Bunlardan 14 hasta anksiyete semptomlarından tamamen kurtulmuştur. 17 hasta uykusuzluklarını yendi. Çalışma, strese bağlı kaygı ve uyku bozukluklarının melisa çayı ile hafifletilebileceğini açıkça ortaya koydu.

Matematik problemleri çözmede ve hafızada iyileşme

Yapılan bir çalışmada, doğruluk kaybı olmadan matematik problemlerinin daha hızlı çözüldüğünü bildirilmektedir. Yalnızca bir bardak melisa çayı içmek, öğrencilerin matematik problemleri çözmede daha başarılı olmasını sağlayabilmektedir.

Başka bir çalışma, melisa çayının 20 üniversite öğrencisinde dikkat ve hafızayı geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma ayrıca hızlı bilgi işleme ve performansın düşük dozla daha başarılı olduğundan da bahsetmektedir. Bu nedenle, bir bardaktan fazla melisa çayı içilmesi önerilmemektedir.

Melisa Çayı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne tür bir melisa bitkisi seçerseniz seçin, onu kolayca kendiniz de evde yetiştirebilirsiniz. Bitkinin bol miktarda hafif ve gevşek, besin açısından zengin toprağa ihtiyacı vardır. Onları balkona veya hatta apartman dairesi içindeki bir saksıya dahi dikebilirsiniz.

Lezzetli bir melisa çayı için hem taze dalları hem de kuru yaprakları kullanabilirsiniz. Taze bitki parçalarından yapılan çayı seçerseniz, kuru ot miktarının iki katı kadar fazlasını kullanmanız gerekecektir. Çay için, melisa çiçek açmadan önce mutlaka hasat etmelisiniz.

Yaprakları kurutmak için, her bir dalı tek tek bir ipe bağlayın ve ışıktan korunan bir odaya asın.

Yaprakları satın almayı tercih ederseniz, organik gevşek çay kullanmak en iyisidir. Bitkinin aktif maddeler içeren tüm kısımları kullanabilirsiniz. Organik melisa bitkisi tatlandırıcı ve diğer katkı maddeleri ve pestisitlerden arındırılmıştır.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayının hazırlanması için en uygun ölçüler ve ipuçları şunlardır:

  • 250 mililitre çay (bir fincan) için iki çay kaşığı kuru melisa bitkisi kullanın.
  • İçerdiği yağlar ve bitkinin yapraklarının yanarak değerini kaybetmemesi için kaynayan suda demlememeye özen gösterin.
  • Çayı yaklaşık on dakika bekleterek demleyin.

Dilerseniz Papatya çayının faydalarına değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda tiroid hormonları alan insanların melisa çayı içmemeleri tavsiye edilmektedir. Eğer böyle hormonlar kullanıyorsanız melisa çayı asla tüketmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu