Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Kozalak Şurubu Nedir?

Kozalak çoğunlukla süs amaçlı kullanılan ve başka bir kullanım olduğu bilinmeyen bir üründür. Kabuklu yapısı, mineral ve vitamin bakımından yetersiz gibi görünmesinde bir etkendir. Ancak, tıpkı meyveler ve sebzelerden oluşturulan marmelatlar gibi, kozalak da krep üstüne dökülebilecek bir tatlı ya da tedavi edici bir ilaç olarak kullanılabilir. Bu yazımızda, faydaları ancak son zamanlarda anlaşılmış kozalak şurubunun tarifini ve “Kozalak şurubu nedir?” sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalak şurubu, kozalak reçelinden ayrıdır. Bu sebeple tat açısından tatlı olarak tatmin edici değildir. Ancak, özellikle üst solunum yollarına iyi gelmektedir. Eczaneden satın almak yerine evde kendi doğal bitkisel karışımınızı hazırlamak için hazırsanız, tarifi paylaşıyoruz:

Kozalak Şurubu Malzemeleri

Tariften tarife değişiklik gösterse de genel olarak kullanılan malzemeler şunlardır:

 • Geniş bir tencere
 • 5 adet kozalak
 • Tatlandırma amaçlı bal ya da pekmez
 • Su

Yapım Süreci

İşe öncelikle kozalakların temizliğini sağlamak ile başlanmalıdır. Kozalakların, doğadan topladığı toprak vb. maddelerden arındırıldığından emin olunduktan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Kozalakları tencerenin içerisine yerleştirin.
 • Üstünü geçecek kadar su ekleyin.
 • İçerisinde su ve kozalak bulunan tencereyi hava alacak şekilde 24 saat boyunca muhafaza edin.
 • Su içerisinde bekleyen kozalakları ocağın üstüne alın. Bu süreçte tencere ya da su değiştirmenize gerek yoktur.
 • Yarım saat boyunca su içerisindeki kozalakları kaynatın. Kaynayıncaya kadar yüksek ateş ve ardından orta ateşi tercih etmeniz uygun olacaktır. Kapatmaya yakın, ocağı kısık ateşe alabilirsiniz.
 • Tüketeceğiniz zaman, ılık haldeki kozalak şurubunuzun içerisine bal ya da pekmez ilave edebilirsiniz.
 • Tatlandırıcı olarak tercih ettiğiniz balı, şurup çok sıcakken eklemeyin. Kaynatılan ya da sıcak şekilde tüketilen balın zararları mevcuttur.

Kozalak Şurubu Nerelerde Kullanılır?

Kozalak şurubunu sağlık amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle solunum yollarını etkileyen şurubu, günde bir çay bardağından fazla tüketmeniz önerilmez. Bunun sebebi, içeriğindeki antioksidan yararlı maddelerin fazlasının, vücut tarafından emiliminin yüksek olmasıdır. Bronşları tedavi eden kozalak şurubunu, hasta olduğunuz ya da üşüteceğinizi düşündüğünüz zamanlarda kullanabilirsiniz. Sürekli tüketmek yerine, ihtiyaç duyduğunuzda birkaç gün az miktarda tüketmeniz yararlı olacaktır. Hazırladığınız şurubu muhafaza ederken, hava almayan bir kavanozun içerisine yerleştirebilir, buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kozalak Şurubu Faydaları Nelerdir?

Solunum yollarını açan ve ciğerlere iyi gelen kozalak şurubu, gribal enfeksiyonlarda ya da sinüzit gibi rahatsızlıklarda kullanılabilmektedir. Kozalak şurubunun genel olarak faydaları şunlardır:

 • Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarda, antioksidan özelliklerinden ötürü iyileşmeyi hızlandırır.
 • Astımın etkilerini hafifletirken, aynı zamanda astım krizi sıklığını da azaltır.
 • Kronik öksürük gibi ciğere ulaşmış enfeksiyonları iyileştirmede etkilidir.
 • Boğaz ağrısı, uzun süreli öksürüklerden ya da bakteriyel sebeplerden kaynaklanabilir. Kozalak şurubu boğazı yumuşatarak ses çatlamalarını ve yutkunma zorluğunu önlerken, alanı dezenfekte ederek bakterilerin üremesini engeller.
 • Cilt lekelerine iyi gelmektedir. Uzun süreli kullanımlarda etki göstermektedir. Bu sebeple, kozalak reçelini tercih etmek, daha uygun bir tüketim yoludur.
 • Hastalık sürecinde bağışıklık düştüğü için, vücudun vitamin ve mineral depoları daha hızlı şekilde boşalmaktadır. Kozalak şurubu, ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri zengin içeriği sayesinde karşılar.
 • Akciğer kanserine karşı koruyucudur.
 • Ağız dezenfektesini sağlar.
 • Saçlara iyi gelir.

Kozalak Şurubu Nasıl Kullanılır?

Kozalak şurubunun kullanım şekli, kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Farklı alanlarda kullanım yollarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Saçları güçlendirmek amacıyla kozalak şurubu kullanımı

Haftada iki defa kullanılması yeterli olan kozalak şurubunu, duş öncesi saç diplerine uygulayın. Kozalak şurubu kullandığınızda, saç dibine etki eden şampuan gibi bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının. Saç diplerine uyguladığınız şurubu 20 dakika boyunca bekletin ve hiç şurup kalmayacak şekilde saçınızı durulayın. Herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız hemen bol su ile durulayın ve etkisi geçmezse hastaneye başvurun.

Boğaz ağrıları için kullanımı

Günde tok karna bir tatlı kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır. Şurubun ılık şekilde tüketimi uygundur. Ayrıca bitki çaylarının içerisine az miktarda eklenerek tüketilebilir.

Dilerseniz Çörek Otunun Faydalarına değindiğimiz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Solunum enfeksiyonları için kullanımı

Günde maksimum bir çay bardağı kadar tüketimi uygundur. Ilık şekilde içerisine doğal karışımlar ya da tatlandırıcılar eklenerek tüketilebilir.

Sonuç olarak, ilaç amaçlı kullanımlar için uygun olan kozalak şurubunu, uygun miktarlarda tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Herhangi bir alerjik sorun ile karşılaşmamak ya da ciddi bir deri hastalığı ya da kronik hastalığınız varsa doktorunuza başvurmak, sağlığınız açısından önem taşır. Dilerseniz Kozalak şurubu nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu