Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

İskambil Falı Nedir? Nasıl Bakılır?

İskambil falı, bundan yüzyıllar öncesinde ortaya çıkmış, en eski kehanet yöntemlerinden biridir. Öyle ki, günümüzde de hala birçok kişi, iskambil falı baktırmayı sever. Kartlarla bakılan fal, insanların oldukça ilgisiniz çekmektedir. Peki, iskambil falı nedir? Nasıl Bakılır? Gelin, iskambil falıyla alakalı bütün ayrıntılara hep birlikte bakalım.

İskambil Falı Nedir?

İskambil Falı, 14. yüzyılda Avrupa’da oyun kartlarının ortaya çıkmasıyla başlayan bir fal türüdür. Okuma türü tarot falı ile hemen hemen benzerlik gösterir. Ayrıca bu kartlar, ateş, su, toprak ve hava olarak dört elementle bağlantılıdır. Her bir element için 13 kart vardır. Ayrıca 13 kameri de ayı temsil etmektedir. Bunun yanında, iskambil kartları toplam 52 tanedir. Bu sayıda yılın 52 haftasını simgeler.

Maça kartlarının elementi, havayı yansıtmaktadır. Ayrıca dedikodu, rekabet, sırlar ve hayal kırıklıkları temsil etmektedir. Sinek kartları, ateş elementine aittir. Tutku ve başarı faktörlerini göstermektedir. Kupa kartları ise su elementidir. Aşkı, dostluğu ve mutluluğu yansıtır. Karo kartları da toprak elementini temsil eder. Kariyer ve maddi durumların yansıtıldığı kartlardır.

İskambil Falı Nasıl Bakılır?

İskambil falına bakılmaya başlamadan önce kartların karıştırılması gereklidir. Ardından kartlar belirli bir sıraya göre dizilir. Tabii, karıştırıldığından dolayı dizilmesinde de şans figürü etkilidir. Fal bakılırken belli kartlar ters dizilir. Bazıları da belli kurallara göre açılmaya başlar. Diziliş sırasında kağıtların tamamı açılırsa diziliş tamamlanır. Ancak kağıtlar açılmazsa ve fal tamamlanmazsa fal da kitlenir. Gelin, şimdi de iskambil falı türlerine bakalım.

İskambil Aşk Falı

Aşk falında karıştırılan kartlar, falına bakılacak kişi tarafından kesilir. Kim için fal bakılıyorsa onun ismindeki harf kadar kartlar bölünür. Örneğin 5 harfli biri için, kağıtlar 5 desteye ayrılır. Ardından kağıtlar, 4 desteye ve sırasıyla tek desteye haline gelir. Yani, isimde bulunan harf sayısına göre kağıt yine tek desteye dönüşür.

Yapılan işlemden sonra kartlar, bir üsten ve bir de alttan olmak üzere ikişer şekilde alınır. Burada aynı sayı olanlar ayrılır. Bu işlem, üç kez tekrarlanır ve aynı olan kartlar bir kenara alınır. Ayrılan çift kağıtların altına da rasgele birer kağıt ters şekilde dizilir. Fal sırasında kapalı olan kartlar da açılmaya başlar. Çıkan sayıların anlamlarına göre yorum yapılır. İskambil aşk falında çıkan sayıların anlamları da aşağıdaki gibidir:

 • AS, sevgiyi ifade eder.
 • 2 kıskançlıktır.
 • 3 cinselliktir.
 • 4 zamandır.
 • 5 kavgadır.
 • 6 haber anlamı taşır.
 • 7 tekliftir.
 • 8 özlemi yansıtır.
 • 9 ayrılık olarak yorumlanır.
 • 10 sorunları yansıtır.
 • Vale, erkektir
 • Kız, kadını temsil eder.
 • Papaz, aşkı yansıtmaktadır.

Kartların üzerindeki sayıların anlamları, sadece aşk falı için geçerlidir. Çift olarak çıkan kağıtların altındaki kartların açılmasıyla yorumlanır. Yorumlama sırasında kağıtların üzerindeki simgeler ve sayılar önemlidir.

İskambil Dilek Falı

Dilek falında karıştırılan deste kesilir ve 6 kart ters şekilde konur. Yedinci kağıdın ise düz açılması gerekir. Ardından kağıtların altına 5 tane ters bir tane de düz kart açılır. Bu işlem tek kart kalana kadar devam eder. Tek kart da düz olarak konulduktan sonra kağıtlar büyük olandan küçüğe doğru sıralanır. Açık olan kartın sayısı, bir üstün altına gelecek şekilde dizilir.

Yani, bu işlem için açık kartlarda sayının olması gerekir. Aynı zamanda bu diziliş için renkler de önemlidir. Kartlar, bir kırmızı, bir siyah olmak üzere dizilmelidir. Ardından elde kalan kağıtlar da açılır. Açılan kağıtların en üstünde olan kartın bir üstü bulunuyorsa kartlar, kullanılır. Fal, bu işlemlerden geçerek devam eder. Tüm kağıtlar açılırsa fal tamamlanacak ve istenen dilek olacaktır.

İskambil Rus Falı

Rus falı, biraz dilek falına benzer. Ancak bu falın belirli kuralları değişiklik gösterir. Kağıtlar, piramit biçiminde dizilir ve üstüne tek kart konur. Altında ise iki tane kart vardır. Bu işlem, 7 defa devam eder. Yedinci sırada ise kartlar açık şekilde dizilir. Ardından aynı sayı olan kartlar, çift şekilde açılır. Yerdeki kartlarda da aynı sayı çıkana kadar açılır. Aynı zamanda bu sırada aynı sayıdaki kartlar, toplanır. Eğer tüm kartlar açılırsa Rus falı tamamlanmış olur.

Dilerseniz Rüyada Deprem Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Farklı türleriyle iskambil falları oldukça dikkat çeker. Bütün kartların farklı farklı anlamı vardır. Böylece uzman bir kişi tarafından falın yorumu yapılır. Aynı zamanda bakılan falla birlikte kişiye gerekli uyarılarda da bulunmak mümkündür. İskambil falıyla geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğe ait gerekli yorumlar yapılır. Bakılan falın türüne bağlı olarak kişi, kendi hayatını şekillendirebilir. İskambil Falı Nedir? Nasıl Bakılır? başlıklı içeriğimiz bu şekildeydi, güncel birçok içerik için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu