Teknoloji'ye Dair Haberler

İnovasyon Nedir? İnovasyon Örnekleri

Son dönemlerde inovasyon kelimesine ekonomi, ticaret, pazarlama metinlerinde ve konuşmalarında sıkça rastlıyoruz. İnovasyon kelimesini kısaca yenilik olarak ifade etmek mümkün. Fakat bu kavramın etkileri ve kapsamı çok daha geniş. Daha önce ortaya atılmamış veya herhangi bir geliştirmeye yönelik özgün ve özel düşünce, strateji veya ürünün ticari amaçla boy göstermesidir. Bu manada inovasyonun ekonomik tarafının öne çıktığını söyleyebiliriz. Bir fikrin pazarlanabilir hale gelmesi de inovasyondur. Bu yazımızda “inovasyon nedir?” ve “inovasyon örnekleri nelerdir?” konusunu aydınlatacağız.

İnovasyon Ne Anlama Gelir?

İnovasyonu bir ülke içerisindeki kilometre taşı olarak düşünebiliriz. Ülkedeki bireylerin refahı için inovasyon çok önemlidir. İnovasyon sayesinde yeni ortaya çıkan sektörlerde iş olanakları ortaya çıkabilir. İnovasyon, yeni uygulamalar veya stratejiler geliştirerek var olan eksik ve sorunları en iyi düzeyde gidermektir. Yaratıcı ve ticari yönlerin buluşmasıdır.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon, düzeyine göre; radikal, adımsal ve yıkıcı olmak üzere üçe ayrılır. Yapılış stiline göreyse kapalı, açık ve tersine olarak üçe ayrılır. Ama en önemli sınıflandırması fonksiyonuna göre inovasyonlardır. Alanına ve fonksiyonuna göre inovasyon dörde ayrılır:

  • Pazarlama İnovasyonu: Ürün veya hizmetin satış hacmini arttırmak amacıyla ortaya sürülen inovasyonlardır. Örneğin, bir ürünün yeni tasarımıyla ambalajlanması bir pazarlama inovasyonudur.
  • Ürün İnovasyonu: Daha önce benzeri görülmemiş yeni bir ürünün kullanıma sunulması veya var olan bir ürünün özelliklerinin geliştirilmesidir. Akıllı temizlik robotlarının evin şemasını çıkarabilmesi bir ürün inovasyonudur.
  • Hizmet İnovasyonu: Kurumlar ya da şirketler gibi firmaların müşteriye sundukları hizmeti yenilemesi, değiştirmesi ya da geliştirmesidir. Örnek olarak, kan tahlili sonuçlarının mobil uygulama üzerinden görüntülenebilmesi bir hizmet inovasyonudur.
  • Organizasyonel İnovasyon: Çalışma sistemlerinde uygulanabilir yeni planlamalar öne sürmeye organizasyonel inovasyon adı verilir.

İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

Ülkemizde de gelişmekte olan teknolojiyle beraber etkilerini fark ettiğimiz inovasyon örnekleri vardır. Bu örnekleri inovasyon çeşitlerine göre belirtecek olursak:

  • Özellikle pandemi döneminde eve yemek sipariş etme oranı hızla arttı. Önceden restoranlara giderek yemek yiyorduk. Fakat ürün inovasyonu sayesinde Yemeksepeti, Getir gibi mobil uygulamalardan kolayca sipariş verebiliyoruz.
  • Aynı şekilde e-Devlet, e-Nabız gibi uygulamaları kullanarak hem resmi evraklarımızı görüntüleyebiliyor hem de ilaç rutinimizi, tahlil sonuçlarımızı, hastane randevularımızı takip edebiliyoruz. Tüm bunlar birer hizmet inovasyonu örneğidir.
  • Gereksiz plastik ve kâğıt kullanımının önüne geçmek için ambalajsız kozmetik üreten Lush Cosmetics, bir pazarlama inovasyonu gerçekleştirmiştir.
  • Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren panjurlar bir ürün inovasyonudur.
  • WeWork şirketi, girişimcilere destek olmak için geliştirdiği planlarla organizasyonel inovasyona örnek oluşturur.

İnovasyonun Katkıları Nelerdir?

Büyük veya küçük ölçekli şirketler fark etmeksizin, inovasyon büyük bir gerekliliktir. Devlet yönetiminden ekonomik planlara, üretim sektöründen ithalat-ihracat ağına, eğitimden çalışma sistemine, kısacası her alanda inovasyon olmalıdır. Yeni girişimlere ilham kaynağı olmak, giderek ilerleyen dünyada yer almak ve daha kaliteli bir hayat yaşamak için inovasyona başvururuz. Böylece, gelişmiş ve yenilikçi bir bakış açısına sahip olabiliriz. Kullandığımız ürünlerin işlevselliği artar. İş sektörlerindeki verimlilik yükselir, çağdaş bir dünyada yaşarız.

İnovasyon Öncüleri Kimdir?

Geniş çaplı düşündüğümüzde, bugün telefonlarımızda olan Instagram, Facebook, Twitter gibi uygulamaların yatırımcıları ve girişimcileri birer inovasyon öncüsüdür. Bu kapsamda Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates gibi şahsiyetleri sayabiliriz. Aynı zamanda havacılık ve uzay teknolojisi alanında kurduğu SpaceX ve elektrikli araç olan Tesla girişimleriyle Elon Musk da bir inovasyon öncüsüdür. Dünya çapında serbest zamanlı çalışma siteleri olan Fiverr, UpWork gibi sitelerin kurucuları da birer inovasyon lideridir.

Ülkelerin İnovasyon Sistemleri Nelerdir?

ABD’de bilindiği üzere Silikon Vadisi üzerinde konumlanan büyük bir inovasyon sistemi bulunmakta. Almanya’da kurulan Araştırma ve İnovasyon Merkezleri ile yenilikçi düşünceler hedefleniyor. Hindistan’da inovasyonun önemi fark edildi ve ulusal konsey ile bu doğrultuda hedefler belirleniyor. Güney Kore’de devlet destekli çağdaş yatırımlar ve girişimler öne çıkıyor. Japonya ve Çin ise yüksek nüfusları sayesinde yüksek iş hacmine sahip. Bu avantajlarını devlet tarafından denetlenen büyük iş gruplarına aktararak kullanıyorlar. İsveç ise bilim insanları ve Ar-Ge çalışmaları için harcamalarını düzenlemekte. İrlanda yönetimi ise dış ülkelerdeki süreçleri yakından takip ediyor ve gördüğü mantıksal süreçleri kendi ülkesine uyarlıyor. İnovasyon nedir? sorusunu bu şekilde ele alarak cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu