Rastgele Konular Hakkında BilgilerYaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

İETT Şoför Maaşları

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüs, metrobüs, tramvay gibi şehir içi toplu taşıma araçları ile vatandaşa hizmet vermektedir. İstanbul’da yaşayan halka, güvenli aynı zamanda hızlı ulaşım imkanı sunan İETT şoförlerinin, maaşları da en çok merak edilen konulardan biridir. Güncellenen asgari ücret ile birlikte şoför maaşlarının da yükseleceği düşünülmektedir. İETT şoför maaşları hakkında merak ettiklerinizi, içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Güncellenen Şoför Maaşları

Asgari ücretin artışından sonra İETT şoför maaşlarının da ne kadar artacağı merak konusu olmuştur. İETT’de şoförler taşeron ve kadrolu olmak üzere ikiye ayrılır. Taşeron olarak çalışan şoförlerin şuan aldıkları maaş 14.000-19.000 arasında değişir. Kadrolu olarak çalışanlar ise 15.000-20.000 arası bir maaş alıyor. Deneyime ve performansa bağlı bu ücretler değişmektedir.

Bayram mesaileri gibi fazladan çalışan şoförler bire bir oranında ek ücret alır. Tramvay şoförü olan vatmanların maaşlarında da artış olacağı düşünülüyor. Değişen fiyatlar sonrası şoför maaşlarının ne kadar artış yaşayacağını, yetkililerin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

İETT Şoför Mesai Saatleri

Resmi olarak 6400 aracı ve 10 bin 400 personeli bulunan İETT, günlük 55 bini aşan seferleri ile şoför ve araç sayılarını çoğaltmaya devam ediyor. İETT otobüs şoförlerinin haftalık çalışma sürelerini 45 saatten 40’a düşürmüştür. Bu durumla şoförler günlük 8 saat mesai yapmaktadır. Mesai saatleri sabah ve akşam vardiyası olarak ikiye ayrılır. Sabah vardiyaları 05:00-13:00, 06:00-14:00, 09:00-17:00 arasındadır. Akşam vardiyaları ise 14:00-22:00, 15:00-23:00 saatleri arasında olur.

Fazladan mesai yapıldığında şoförlere ek ücretler verilerek mağdur edilmemeye çalışılır. Şoförlerin yıllık izinleri 14 günden 22’ye çıkmıştır.  Evlilik, cenaze, doğum gibi özel günlerde de izin hakkı tanınmıştır. Aynı zamanda performansa bağlı ödüller, hasarsız sürüş yapan şoförlere primler, sosyal yardım paketleri gibi birçok imkan tanınmıştır.

Pozitivizm Nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz bir diğer içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

İETT Otobüs Şoförü Olmak İçin Gerekenler

Değişen fiyatlar ile birlikte birçok otobüs şoförü İETT’de çalışmak istiyor. Türkiye’nin en yoğun nüfusuna sahip olan İstanbul’da yoğun trafiğin olması güvenilir bir şekilde araç kullanmasını zorlaştırıyor. Vatandaşlara güvenli, hızlı, kaliteli şehir içi ulaşım hizmeti sunan İETT otobüs şoförü olabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar vardır. Bu koşullar şunlardır:

  • Psikoteknik belgesine sahip olan
  • İstanbul yollarına ve trafiğine hakim olan
  • Son 3 yıl içerisinde alkollü bir şekilde araç kullanma cezası almayan
  • En az 1 yıllık E veya D sınıfı ehliyeti olan
  • Tercihen lise mezunu
  • SRC 2 belgesi olan

Güler yüzüyle birlikte bu şartları yerine getiren adaylar öncelikli olacaktır. Otobüs şoförü olmak için yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak sürücü kurslarına girip ehliyet alabilmek için 18 yaş üstü olmak gerekir.  Bu şartları sağlayan şoförler sonrasında sürüş testine giriyorlar. 100 puan üzerinden en az 75 puan alan şoförler, 30 saatlik seminer sonrası hizmet vermeye başlıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu