Rastgele Konular Hakkında BilgilerSağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba nedir?” sorusuna verilebilecek yanıtların başında, Baldırıkara ya da mabet ağacı olarak bilinmesi gelir. Aynı zamanda sıklıkla Çin ve Japonya gibi ülkelerde rastlanan bir ağaç çeşididir. Bu ağaç, 270 yıl öncesine dayanan bir bitki grubunda hayatta kalan tek üyedir. Oldukça nadir ve özel olan bu ağacın insanlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana var olduğu bilinmektedir.

Dinazorlar ile aynı zamanda yaşadığı söylenilen Ginkgo, damarlı ve yelpaze şeklinde yapraklara sahiptir. 20 ila 50 metre arasında boyu bulunan bitkinin oldukça iri olduğu da söylenebilir. Uçucu yağ elde etmek için kullanılan ağacın ayrıca alternatif tıpta da rolü oldukça büyüktür. Ginkgo Biloba, içerdiği antioksidan ve antienflamatuar içerikleri ile birçok faydaya sahiptir.

Ginkgo Biloba Nedir?

Eski bir bitki grubunun neslini devam ettiren tek canlı olarak bilinmesi ve aslında bir ağaç çeşidi olması, “Ginkgo Biloba nedir?” merakının giderilmesi noktasında oldukça yardımcıdır. Dünya üzerinde yaşayan en yaşlı türlerden olan bitki, yaklaşık 1000 yıla kadar yaşayabiliyor. Kore, Çin ve Japonya başta olmak üzere Asya bitki örtüsünde yetişen Ginkgo Biloba, Avrupa ve Amerika’da da yetiştirilmiştir.

Çince ismi “Ginkgo” olan ağaç Türkçe’de çeşitli isimlere sahiptir. Mabet Ağacı, Kız Saçı, Fil Kulağı, Gümüş Kayısı ve Çin Yelpaze Çamı adlarıyla bilinen bitki, bu adları sahip olduğu görüntüsüyle almıştır. Şaşırtıcı görünümü kadar faydalarıyla da öne çıkan bu ağacın faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ginkgo Biloba’nın Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan bugüne ulaşabilen Ginkgo Biloba, sağlığa olan faydaları sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Yapraklarında yüksek oranda A vitamini ve glikozitler bulunan bitkinin yararları şunlardır:

  • Enerji verir.
  • Depresyon gibi rahatsızlıklarda kaygı giderici olarak kullanılır.
  • Öksürük ve balgam için tercih edilir.
  • Beyin fonksiyonlarının gelişimini destekler.
  • Göz sağlığını korur.
  • Cinsel işlev bozukluklarına iyi gelir.
  • Bağışıklığı güçlendirir.

Ginkgo Biloba’nın faydaları, yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Neredeyse vücudun her bölümü ve tüm organlar için yarar sağlayan bu bitki, özellikle beyin sağlığına olan katkıları için tercih edilir. Ek olarak adet dönemlerinde görülen şişkinlik ve ağrı gibi semptomların azalmasına da yardımcıdır.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

Güçlü antioksidan özelliği ile öne çıkan Ginkgo Biloba, birkaç farklı şekilde kullanılabilmektedir. Ağacın esas faydaları yapraklarında olduğu için sıklıkla bu bitkiden faydalanılır. Yapraklar birkaç işlemden geçirilir ve içeriğindeki koruyucu maddeler korunarak kapsül ya da tablet haline getirilir. Aynı zamanda yaprakları kurutulur ve çay olarak da tüketilebilir.

Ginkgo Biloba, ilaç sektöründe yoğun şekilde kullanılır. Takviye edici gıdaların üretiminde tercih edilen bitki, aynı zamanda kozmetik alanında da kendine yer bulur. Cilt bakım ürünlerinin yapımında bu bitkinin rolü oldukça büyüktür. Güneşe karşı koruyucu maddeler içermesi sebebiyle bu ağaç, güneş kremi yapımında da sıklıkla tercih edilmektedir.

İett Şoför Maaşlarını listelediğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Yan Etkileri Nelerdir?

Ginkgo Biloba nedir?” sorusuyla birlikte faydalarının yanı sıra yan etkilerinin bilinmesi de oldukça önemlidir. Bu doğrultuda bitkiyi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Tamamıyla bitkisel olsa bile fazla kullanıldığı takdirde faydadan çok zararını görebilirsiniz. Bitkiyi kullanırken aşırı dozda almamaya dikkat etmeniz gerekir.

Ginkgo Biloba’nın asıl faydaları yapraklarındadır. Eğer bu bitkinin tohumlarını tüketirseniz bilinç kaybı ve nöbet geçirme gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ek olarak bu bitkiyi hamilelerin ve emziren annelerin kullanması da önerilmemektedir. Kan sulandırıcı etkisi bulunan bitkiyi cerrahi işlemlerden en az 2 hafta önce kullanmayı bırakmak, tehlikeli bir sonuçla karşılaşmamak açısından oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu