Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo kişinin; cinsiyetine, boyuna ve yaşına göre sahip olması gereken en sağlıklı kilo anlamına gelir. İdeal kiloya sahip bireylerin fiziki olarak en sağlıklı ölçülerde olacakları öngörülmektedir. Vücut ağırlığının idealden %20 fazla olması diyabet, hiperlipidemi, kalp hastalığı, tansiyon ve benzeri pek çok rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlar. Bilim insanları kişilerin boylarına göre kilo ağırlık aralıklarının korunması gerektiğinin özellikle altını çizerler. Çok zayıf ya da çok şişman olmak genellikle sağlık sorunlarına yol açabileceğinden normal kiloyu hedeflemek ve korumak önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için normal kabul edilen aralıklarda bir kiloyu korumak, bunun için de ideal kilo hesaplama yöntemlerini kullanmak gerekir.

İdeal Kilo Kaç Olmalı?

İdeal kilo hesaplamada en çok tercih edilen ölçek Vücut Kitle İndeksi’dir (VKİ). Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü ise Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m2.) olarak hesaplanmaktadır. Bu ölçeğe göre erkeklerin ideal kilo vücut kitle indeksi 20-25, kadınların ideal kilo vücut kitle indeksi 19-24 aralığındadır. 50 yaş üzeri kişiler için bu değerlere 2 birim eklenerek normal ölçüler bulunur.

Vücut Kitle İndeksi Tablosu

 • VKİ 18,5: Zayıf
 • VKİ 18,5 – 24,9: Normal Kilolu
 • VKİ 25 – 29,9: Fazla Kilolu
 • VKİ 30 – 34,9: 1. Derece Obezite
 • VKİ 35 – 40: 2. Derece Obezite
 • VKİ > 40: 3. Derece Obezite / Morbid Obezite
 • VKİ > 50: Süper Obezite
 • VKİ > 60: Süper Süper Obezite

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Her bir bireyin beden yapısı farklıdır. Bu yüzden sadece kilo odaklı düşünerek kişilerin normal kiloda olup olmadığını yorumlamak doğru olmaz. Bu nedenle boy ve yaş gibi faktörler de göz önüne alınmalıdır.

Boy ve kilo bazında vücut kitle indeksi hesaplamayı örneklendirirsek; Elif Hanım 80 kilo ve boyu da 170 cm olsun. Elif Hanım’ın vücut kitle indeksi 80 / (1,7)2=27,68’dir. Vücut kitle indeksi tablosuna göre Elif Hanım ‘’fazla kilolu’’ olarak tanımlanmaktadır. Çocukların ideal kilosu ise yetişkinlerden farklı olarak çocuk gelişim uzmanları tarafından hazırlanan Persentil Tablosu’ndan takip edilir.

Boya Göre İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Sağlıklı bir yaşam tercihi sebebiyle boyumuza göre olabileceğimiz en fazla ve en az kiloyu hesaplamak için normal standardı hedef almalıyız. Yani olabileceğimiz en az kilo vücut kitle indeksinin sonucu 18,5, en yüksek kilo vücut kitle indeksimizin sonucu 25 olmalıdır.

Yine Elif Hanım örneğinden yola çıkarak olması gereken en fazla kilo 25 x (1,7)2 = 72,25’tir. Yani Elif Hanım 170 cm boyuyla en fazla 72,25 kilo olmalı, standart bir yapıda olması için bu kilonun üzerine çıkmaması önerilmektedir. En zayıf kilosu ise 19 x (1,7)2 = 54,91’dir. Yani Elif Hanım 54,91 kilonun altına düşerse sağlıksız olma riski artmaktadır. Uzmanlar Elif Hanım’ın 54,91 ila 72,25 kilo arasında olmasını sağlıklı olarak kabul eder ve bu kilo aralığında olmasını tavsiye ederler. İdeal kiloda olan bireylerin bağışıklık sisteminin diğerlerine göre daha güçlü olduğu da bilinmektedir.

İdeal Kilo Hesaplamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kişinin VKİ oranı normal aralıklarda da olsa yağ oranı yüksek ya da tam tersi olabilir. Vücut Kitle İndeksi sağlıklı kilo aralığı konusunda önemli bir ölçek olsa da bazı durumlarda tek başına değerlendirilmemesi gerekir. Özellikle bel çevresinde yağ kitlesi oluşması VKİ değerlerinde fazla kilolu olmaktan daha tehlikeli bir durum olabilir.

Bel çevresinin erkeklerde 94, kadınlarda ise 80 cm üzerinde olması sağlık açısından risk oluşmasına sebep olur. Erkekte 102, kadında 88 cm üzeri bel ise şişmanlık olarak değerlendirilir. Bel çevresindeki 6 cm’lik bir genişleme kalp hastalığı riskini %24 artırmaktadır.

Dilerseniz Diyet yemeklerine göz attığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

Hızlı kilo alıp vermek metabolizmayı olumsuz etkileyeceğinden hedeflenen sağlıklı kiloya ulaşmak için uzman desteği almak faydalı olacaktır. Bilim insanlarına göre fazla kiloların sadece 1 kilogramından kurtulmak insan ömrünün uzamasına katkıda bulunmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenme, spor ve aktif bir yaşam biçimi ile ideal kiloyu uzun yıllar korumak hedeflenmelidir. İnsan ömrü boyunca farklı kilolarda olabilir, fakat sağlıklı sınırlar içinde kalmayı hedefleyerek buna dikkat etmesi önemlidir. Yaşa göre boy kilo dengesine dikkat etmelidir. Yaşa göre vücut kitle indeksi şu aralıklarda olmalıdır:

 • 19 – 24 Yaş: VKİ 19-24.
 • 25 – 34 Yaş: VKİ 20-25.
 • 35 – 44 Yaş: VKİ 21-26.
 • 45 – 54 Yaş: VKİ 22-27.
 • 55 – 64 Yaş: VKİ 23-28.
 • 65 Yaş ve üzeri: VKİ 24-29.

Genç yaşlarda görülen yüksek metabolizma hızı sebebiyle kilo alıp vermek kolay olsa da ilerleyen yaşlarda kilo vermek zorlaşmaktadır. Bu sebeple özellikle ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir beslenme, uyku ve aktivite rutini oluşturmak gerekmektedir. İdeal kilo nasıl hesaplanır? sorusunu cevapladığımız içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu