Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Romantizmin sembolü olan gül yağı, güzel kokusu ve faydalı özellikleri ile sık sık tercih edilmektedir. “Gül yağının faydaları nelerdir?” sorusuna verilebilecek pek çok yanıt mevcuttur. Öksürük tedavisinde etkili olan yağ aynı zamanda hoş kokusu sayesinde parfüm olarak da kullanıma uygundur. Bağışıklık sistemini destekleyen gül yağı, aromaterapilerin de vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Gül bitkinin özünden elde edilen yağ, kan dolaşımına da etkili olan bitkisel kaynaklı bir mucizedir.

Gül yağının etkili olduğu belli başlı noktalar ise sırasıyla şu şekildedir:

 • Öksürük kesicidir.
 • Kan dolaşımını destekler.
 • Parfüm olarak kullanılabilir.
 • Kremlerin içinde karıştırılabilir.
 • Cildi yenileyici özelliği vardır.

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Gül yağı, buharlı damıtma sistemi ile elde edilen özel bir yağ alternatifidir. 1 litre gül yağını elde edebilmek için 4 ton kadar gül yaprağı kullanılmaktadır. Kolay bir şekilde üretilmeyen, gül yapraklarından meydana gelen yağ oldukça kıymetlidir. Cildin dokusunu yenilemesinin yanı sıra içeriğindeki hoş aromalar sayesinde sakinleştirici bir etkiye de sahiptir.

Gül bitkisinden elde edilen yağ, aynı zamanda saçlar için de besleyici bir alternatiftir. Belirli periyotlarda saça uygulandığında dipten uca bakım yapar. Bu da saçların daha hızlı uzamasını ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Gül Yağı Cilde Sürülür mü?

Gül yağının faydaları nelerdir?” sorusu sorulduğunda verilebilecek pek çok yanıt vardır. Cildi yenileyen yağ, bakım rutinlerinde kullanılabilecek özel bir alternatiftir. Kozmetikten bakıma kadar pek çok sektörde yeri olan yağ, parfüm olarak kullanımının yanı sıra kremlerin içine koyulduğunda besleyici özelliğini ortaya çıkaran bir yapıya sahiptir. Kullananların memnun kaldığı ve uzun yıllar vazgeçemediği bir koku olan gül, yağ formunda şişelenerek satışa sunulmaktadır. Uygun fiyatı ve uzun ömürlü kullanımı ile az miktarlarıyla da büyük ve kalıcı etkiler bırakmaktadır.

Isparta’nın da önemli bir gelir kaynağı olan güller, yağ haline getirilerek satışa sunulmaktadır. Bu sayede Türkiye’nin pek çok bölgesinde ve özellikle aktarlarda gül yağı bulabilmek mümkündür. Kolay erişilebilen bu yağı kullanmak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaşa ve cinsiyete uygun olan yağ, doğal yöntemlerle elde edilmektedir.

Aromaterapide Gül Yağı Kullanımı

Sağlık sektöründe de adından sık sık bahsettiren gül yağı, aromaterapinin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Peki ya aromaterapi seanslarında gül yağının faydaları nelerdir?

 • Kişiyi stresten uzaklaştırır.
 • Hoş kokusu ile rahatlık sağlar.
 • Cilde temas etmesi oldukça sağlıklıdır, yüzeyi besler.
 • Kabızlığa iyi gelir.

Yağ yardımı ile masaj yapılabilmektedir. Cilde temasında herhangi bir sakınca görülmediğinden rahatlıkla masaj yaparken kullanılabilecek bir alternatiftir. Hem besleyici hem de hoş kokuları ile rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

İsteğe bağlı olarak buhurdanlık ya da bir klima, kalorifer gibi noktalara konularak koku elde edilebilmektedir. Uçucu bir etkisi olan gül yağı, sıcaklık ile temasında ortama hoş kokular yaymaktadır. Bu da aromaterapide sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Kişilerin rahatlaması için cilt ile temasına gerek duyulmadan yalnızca ortama bu kokuyu yayabilmek de yeterli olacaktır.

Ağız Bakımında Gül Yağı

Gül yağı hem günlük hayatta hem de özel bir hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Kabızlıktan dolaşım sorununa, kandan saç uçlarına kadar büyük bir etkisi olan yağ, aynı zamanda ağız bakımı için de tercih edilen alternatifler arasında yer almaktadır.

Peki gül yağı ağız bakımında nasıl kullanılır?

Günde bir defa ağzınızı gül yağı ile çalkalayabilir ya da gargara yapabilirsiniz. Bu yağı kullandığınızda elde edeceğiniz etkiler arasında;

 • Ağız kokusunun önlenmesi,
 • Parlak dişler,
 • Plak oluşumunu önleme,
 • Bakteri temizliği gibi pek çok madde yer almaktadır.

Vaat ettiği etkiler sayesinde günlük ağız bakım rutininize gül yağını da gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Düzenli ve uzun süreli kullanımda gül yağının büyük oranda tedavi edici ve onarıcı bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Dişlerin parlaklığı ve ağız kokusunu giderebilme özelliğinin yanı sıra, uyku sırasında oluşan bakterileri de büyük oranda yok etmektedir.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Gül Yağı Kullanılır?

Gül yağının faydaları nelerdir?” sorusuna verilecek yanıtlar arasında çeşitli hastalıkları tedavi edici etkisi de yer almaktadır. Kabızlık problemlerine iyi gelen yağ, az miktarlarda kullanıldığında bile yaşam kalitenizi artırabilmektedir.

Gül yağı, hücre yenileyici bir özelliğe de sahiptir. Her sabah problemli bölgelere uygulama yapıldığında hücreleri yenileyerek, yarayı onarmaktadır. Bu süreçte yağın onarmasını beklediğiniz yere dairesel hareketler ile masaj da yapabilirsiniz. Cilt ile temasında bir sakınca bulunmayan bitkisel kaynaklı yağ, pek çok hastalığı tedavi edebilmektedir.

Dilerseniz İncir Sütünün Faydaları Nelerdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Aynı isimli hastalığı da tedavi edebilen yağ, cildi ve hücreleri yenilemesi ile gül hastalığına büyük oranda iyi gelmektedir. Saf içerikli bir yağ satın alarak, dairesel hareketler ile hastalığın olduğu bölgeye sürülebilmektedir. Düzenli, sürekli ve doğru kullanımda gözle görülür bir etki yaratmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu