Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

Son dönemlerde artan altın fiyatları ise altın sahteciliğini arttırdı. Başka madenlerden ve karışımlardan oluşturularak piyasaya gerçek altınmış gibi sürülen bu ürünleri satın alarak mağdur olanların sayısı da fazla. Bu yüzden de insanlar artık aldıkları altınların gerçek olup olmadığını test etmek istiyor. Arama motorlarına koşan kişilerin ilk arattığı şey gerçek altın nasıl anlaşılır sorusu. “Gerçek altın nasıl anlaşılır, altının sahtesi nasıl belli olur?” gibi soruları sizler için cevapladık.

Altın yüzyıllardır en değerli madenlerin başında geliyor. Doğada ham halde bulunan ve işlenerek satın alınmaya hazır hale getirilen altınlar farklı kullanım alanlarına sahip. Çoğu takı ve mücevher olarak vitrinlerimizi süslese de birikim amacıyla da satılan altınların sayıları bir hayli fazla.

Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte altın üretiminin profesyonelleştiği ve gerçeğinden ayırt edilemeyecek düzeye gelmesi gerçek altının tespit edilebilirliğini düşürmüştür. Yatırım amaçlı ve kullanıma dayalı altın alışverişlerinde sahte altın ile karşılaşmamak isteyen kişiler seçimlerini dikkatli gerçekleştirmelidir. Gerçek altını altın ile içli dışlı olmayan ya da bunu meslek olarak yapmayan kişilerin sahte altından ayırt etmesi mümkün değildir diyebiliriz.

Altınınızın sahte olup olmadığını kontrol ettirmek için mutlaka bir kuyumcu ya da sarrafa danışmalısınız. Yıllardır altınların içinde olan ve altının tüm hallerini gören bu kişiler için altının sahte olup olmadığını anlamak kolay olacaktır. Elinize geçen altınları bu kişilere gösterecek zaman ve imkanınız yoksa da şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Altının ağırlığı önemli bir kriterdir. Takı formatında ya da değil altınınızın ağırlığını elinizle tartabilirsiniz.
  • Altınlarda ayar bilgisi, imalatçı firma gibi bilgiler bulunabilir.
  • Gerçek altın ile sahte altın arasında fiyat farkı fazladır. Günümüzde bu fark pek açılmasa da kampanya ve indirim gibi pazarlama taktikleri ile sahte altın alabilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Altın alırken dikkatli davranmalı, güvenilir noktalardan alışveriş yapmalı ve gerekirse birkaç farklı satıcıdan fikir ve fiyat almalısınız.

Gerçek Altın Anlama Yöntemleri

Satın aldığınız ya da satacağınız altın hakkında şüpheleriniz olabilir. Sizlere hediye gelen altınların gerçekliğinden şüphe duyuyor da olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda yapılacak birkaç basit test içinize su serpebilir. Kesin sonuçlar vermese ve mutlaka uzmana danışmanız gerekse de “Gerçek altın nasıl anlaşılır?” sorusunun evde kullanabileceğiniz testlerinden bazıları şunlardır:

  • Altınınızın sesi çıkıyor mu? Gerçek altın cam ya da farklı yüzeylere yavaşça bırakıldığında tok bir ses çıkarır. Ağırlığından dolayı yere düşen altın tok bir ses çıkarmaktadır. Sahte altında ise tiz bir ses duymanız mümkündür.
  • Gerçek altın mıknatısa gelmez. Altınınıza yaklaştırdığınız mıknatısta bir çekim gerçekleşiyorsa altınınızın sahne olma ihtimali fazladır.
  • Altınınıza dikkatle bakın. Yüzeyinde kullanılan bütün renk tonları eşit dağılımda mı? Gerçek altının tüm renkleri eşit ve parlaklığı fark edilebilirdir.
  • Gerçek altını anlamak için yapılan testlerden en kolayı ise su testidir. Altınınızı suya attıktan sonra dibe çöktüğünü gözlemlerseniz içiniz ferah olabilir. Fakat belirli bir süre sonra çökme yaşayan ya da yaşamayan altın gerçek değildir.
  • Seramik testi de kullanılan diğer bir yöntemdir. Seramik bir yüzeye altınınız ile çizgi çekin. Altının çekildiği yerdeki renk altın renginde olmalıdır. Farklı bileşenlerin ağırlıkta olduğu sahte altınlar farklı renklerde iz bırakır.

Gerçek altını evde anlamak mümkün mü sorusunun denenebilir en basit yöntemlerini sizler için bir araya getirdik. Tüm bu testleri deneyimlemiş ve emin olamamışsanız kesinlikle bir uzmana danışmalısınız.

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altının gerçekliği ve sahteliğini nasıl test edeceğimiz hakkındaki dipnotlarımızı derledik. Altın alırken dikkat edilmesi gerekenleri ise herkesin bilmesine rağmen hatırlatmakta fayda var. Altın alışverişi güven temelinde gerçekleşir. Marketten süt alıyormuş gibi altın almaya gidemeyiz. Kimse birikim amaçlı ya da hediye olarak alacağı altının hayal kırıklığı yaratmasını istemez.

Güvenilir ve bilinir kuyumculardan alışveriş yapmak en önemli kriterdir. Yakınlardan temin edeceğiniz altınların da güvenilirliğini test etmeniz gerekir. Borç olarak aldığınız altınları da kuyumcuya göstermeyi unutmamalısınız. Altın fiyatlarının tutarlı ve birkaç farklı noktada aynı bantta olduğuna dikkat etmelisiniz.

Dilerseniz Zekat Kimlere Verilir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Altın, yüzyıllardır kadınların gösteriş erkeklerin ise güven ve güç gösterisi olarak kullandıkları maden bir olmuştur. Hayatımıza kattığı şatafat ve toplumsal olarak bizleri ön plana çıkarması ile altını sevmeyen yok denecek kadar azdır. Altın alışverişlerinizde bilmenizde fayda olduğunu düşündüğümüz tüm noktaları tekrar derleyerek sizlere sunduk. Gerçek altın nasıl anlaşılır? sorusunu cevapladığımız içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu