Teknoloji'ye Dair Haberler

Flood Nedir?

Flood, forum ya da sohbet odaları gibi oluşumlarca kullanılan internet sitelerinde aşırı mesaj iletimi yapılmasıdır. Peki kelimenin tam anlamıyla flood nedir? Kelime manası olarak inceleyecek olursak şu anlamlara gelmektedir:

  • Akın etmek
  • Basmak
  • İstila etmek

Forum ya da web sayfasında flood yapan kullanıcılar sık sık mesaj yollayarak diğer kullanıcıların mesaj iletme haklarını ellerinden almış olurlar. Örnek verecek olursak, bir forumda flood yapan kullanıcı sık sık kendine ait konuyu güncelmiş gibi göstererek en üst sıralarda yer alabilmektedir. Bu gibi durumlarda diğer kullanıcılar önemli verilere erişemez bunun yanında flood mesajlarını okuyarak zaman kaybetmek zorunda olurlar. Web sitesi bakış açısıyla fazladan ve gereksiz mesajların gönderilmesi veri tabanı boyutunun genişlemesine sebep olur. Bu sebepten ötürü forumlar ya da sohbet odaları gibi çok sayıda kullanıcıya hizmet veren sitelerde flood yapan kullanıcılar sevilen karakterler arasında yer almaz.

Flood Nasıl Yapılır?

Forum gibi açık pano sistemler arasında üst üste yollanan iki mesaj bir kullanıcının flood girişimi şeklinde kabul görür. Şu sıralarda çoğu sistem flood saldırılarını önlemek amacıyla son gönderilen mesajın ardından gönderilen mesajı otomatik olarak eşleştirebilme yeteneğine sahiptir. Böyle bir sistemin olmaması halinde kullanıcı tarafından yapılan ısrarcı gönderimlerin spam olarak algılanıp forum kuralları uyarınca ceza uygulanacaktır. Flood sebebi ile ceza almamak için 2 kez son gönderinizin üzerine yazmanız lazım olduğu durumlarda gönderinizi düzenleyerek mesajınızın düzenlenmiş olduğuna ilişkin not düşmeyi unutmayın. Bu şekilde işleyişe engel olmamakla birlikte spammer etiketi yememiş olacaksınız.

Flood Türleri

Birçok flood türü bulunmaktadır. Bu türler; bağlantı, CTCP, DCC, ICMP, Davet, Mesaj, Takma Ad, Flood sonrası şeklindedir. Bu türleri açıklayacak olursak:

Bağlantı Flood

Bir kanala oldukça hızlı bağlantı sağlamak ve bağlantıyı kesmek ve bu sebeple dis/connect mesajları ile spam yapmak.

CTCP Flood

CTCP hemen hemen her istemcide uygulandığından, çoğu kullanıcı CTCP isteklerine yanıt verir. Fazla istek gönderildiği takdirde, birkaç cevabın ardından IRC sunucusuyla bağlantıları kesilir. En yaygın kullanılan tür CTCP PING’dir, ancak bazı istemciler diğer CTCP yanıtlarını da uygular.

DCC Flood

Bu tür, aynı anda birçok DCC isteğinin başlatılmasından oluşur. Teorik olarak, kullanıcıların bağlantısını kesmek için de kullanılabilir, çünkü hedef istemci DCC oturumu sırasında hangi bağlantı noktasının kullanılması gerektiği hakkında bilgi gönderir.

ICMP Flood

ICMP flood, tipik olarak PING taşması olarak adlandırılır. Bu saldırı, kullanıcının internet bağlantısını, bağlantının kapasitesini aşan miktarda ICMP verisiyle aşırı yükleyerek, potansiyel olarak IRC ağıyla bağlantının kesilmesine neden olur. Saldırı süresince, kullanıcının internet bağlantısı engellenir. Teknik olarak konuşursak, bu bir IRC seli değildir, çünkü saldırının kendisi IRC ağını hiç geçmez, ancak ham internet bağlantısı ve onun IP protokolü (ICMP’nin bir alt kümesidir) dışında herhangi bir şeyden tamamen bağımsız çalışır. Buna rağmen, asıl IP adresi (kullanıcının bağlantısının adresi) sıklıkla kurbanın IRC ağı üzerindeki kullanıcı bilgilerine (Örneğin /whois veya /dns komutu aracılığıyla) bakılarak elde edilir.

Davet Flood

Belirli bir kanala rahatsız edici sayıda davet gönderme olarak tanımlanmaktadır.

Flood Sonrası

Bu, IRC floodunun en basit türüdür. Çok sayıda gönderi veya tekrarlayan metin içeren çok uzun bir gönderi göndermeyi içerir. Bu tür sel, örneğin bir kısa kelimeyi tekrar tekrar kopyalayıp yapıştırarak elde edilebilir.

Mesaj Flood

Kullanıcıya, çoğunlukla klon adı verilen farklı bağlantılardan çok sayıda özel mesaj göndermek (aşağıya bakın). Bazı istemciler özel görüşmeleri başka bir pencereye ayırdığından, her yeni mesaj, mesaj alınan her yeni kullanıcı için yeni bir pencere açabilir. Bu, birden çok addan mesaj göndererek, hedef istemcinin birçok yeni pencere açmasına ve potansiyel olarak kullanıcıyı kutulara boğmasına neden olarak kullanılabilir. Bazen tüm pencereleri kapatmanın en kolay yolu, bilinmeyen takma adları onlardan mesaj almadan önce ‘doğrulamak’ için komut dosyaları (istemci uzantıları) bulunmasına rağmen, IRC istemcisini yeniden başlatmaktır.

Notice Flood

Mesaja benzer, ancak “notice” komutunu kullanır.

Takma Ad Flood

Kullanıcı adını olabildiğince hızlı değiştirerek, kanaldaki konuşmayı bozmaktadır.

Twitter’da Flood Yapmak

Twitter’da flood yapmak karakter sınırlaması engeline takılan tweetleri başka bir tweet ile tamamlama işine denir. Güncelleme olmadan önce teker teker tweet’e tıklayarak cevap ver bölümünden kendi attığınız tweet’e yanıt vererek yapmaktaydınız ki mu metot hala geçerlidir. Ancak mevcut güncelleme ile bunu daha basite indirgeyerek uygulayabilirsiniz

Twitter’da Flood Nasıl Yapılır?

Twitter’da flood aşağıdaki adımların ardından yapılabilmektedir:

  • İlk olarak Twitter hesabınıza giriş yapın
  • Tweet oluştur butonuna basınız.
  • Açılan pencerenin sağ alt kısmında bulunan ‘’+’’ butonuna basınız.
  • Ardında karşınıza ‘’Yeni tweet dizisi oluştur’’ ekranı gelecek, bu ekran içerisinde tweet dizilerini ekleyebilirsiniz
  • Ne kadar tweet atmak isterseniz ‘’+’’ butonuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Instagram’da Yapılan Flood

Çok fazla beğeni yapmak, fazla sayıda gönderi paylaşmak, aşırı takip isteği atmak ve çok sayıda yorum yapmak gibi hareketler Instagram’da uygulanan flood çeşitlerine birer örnektir.

Dilerseniz Snapchat hesap silmeyi anlattığımız içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Whatsapp’ta Yapılan Flood

İstatistiklerinize göz atıldığı zaman, normal bir kullanıcıya göre tanımadığınız kullanıcılara aşırı mesaj gönderimi yapmaktaysanız, flood yaptığınız ihtimali meydana gelir.

Normal kullanım sayıları, doğal bir yolla ortaya çıkmaz. Reel bir kullanıcı WhatsApp aracılığıyla ne kadar mesaj yollarsa bunların ortalaması alınır. Bu yöntem ile flood şüphesi barındıran hesapları belirlemek oldukça kolay bir iştir. Hali hazırda hiçbir platform nedensiz yere flood cezası uygulamaz. Flood nedir? sorusunu bu şekilde sizlere cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu