Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Demiseksüel Ne Demek?

İnsanlar, cinsel tercihleri açısından farklı kişilerden hoşlanabilir. Bu fark kimi zaman fiziksel özelliklerden kimi zaman ise duygusal bağlardan kaynaklı olabilmektedir. Bir tür cinsel yönelim olarak demiseksüellik, daha çok duygusal bağlar ile ilişkilidir. Demiseksüel insanlar, yalnızca duygusal bir bağ kurdukları takdirde cinsel çekim hissederler. Farklı cinsel kimliklere de sahip olabilen (eşcinsel, panseksüel, heteroseksüel, biseksüel gibi) demiseksüellerin nadiren cinsel çekim hissettikleri de söylenebilir. Bu yazımız ile “Demiseksüel ne demek? Demiseksüel bireylerin ilişkideki davranışları nasıldır?” gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Demiseksüellik Nedir?

Demiseksüellik, “semiseksüel” ve “Gri-A” olarak da tanımlanabilir. Cinsel çekim açısından aseksüellik ve seksüellik arasında olan demiseksüellik, ara sıra cinsel çekim yaşanması durumunu ifade etmektedir. Bu çekimin yaşanması için demiseksüel bireylerin karşısındaki kişiyle duygusal bir bağ oluşturmuş olması gerekmektedir. Yani ilk kez tanıştıkları kişilere karşı bir şey hissetmezler. Zamanla aralarında güçlü bir bağ oluşması ve karşılıklı olarak birbirlerine değer vermeleri gerekir. Ancak bu aşamaya gelinen bir ilişkide demiseksüel bireyler cinsel çekim hissetmeye başlarlar.

Demiseksüeller için karşılarındaki kişinin fiziksel özellikleri önemli değildir. Çünkü onlar ikinci çekim düzeyinde bir ilişki tanımı içerisinde yer almaktadırlar. İkinci çekim de partnerinle kurulan duygusal bağı ve yakınlığı ifade etmektedir. Bu sebeple demiseksüel bir birey duygusal bir bağ yakalayana kadar partnerine karşı bir çekim hissetmeyecektir. Aseksüellikten farkı burada ortaya çıkmaktadır. Aseksüel bireyler hiçbir cinsel çekim hissetmezler. Fakat demiseksüeller duygusal bağ kurulmasının ardından nadiren de olsa cinsellik yaşayabilirler. Fakat bu bağdan emin olmaz ve duygusal paylaşımın gücünü hissedemezlerse seks ihtiyacı duymayacaklardır.

  • Gri-A olarak tanımlandığını belirttiğimiz demiseksüellik bu ifadeyi tam olarak karşılamamaktadır.
  • Yalnızca nadiren cinsel çekim hissetme konusunda aynı noktada buluşmaktadırlar.
  • Gri-A terimi esasen aseksüellik çerçevesi içerisindeki pek çok cinsel kimliği kapsamaktadır.
  • Demiseksüel bireyler burada duygusal bağ kurma ihtiyaçları sebebiyle diğerlerinden ayrışmaktadırlar ve nadiren yaşadıkları cinsel çekim için romantik duygulara ihtiyaç duyarlar.
  • Bu duygusal bağın tanımı da kişiden kişiye değişebilmektedir.

Demiseksüeller için dürtüsel olarak yaşanan cinsel çekim öncelikli değildir. Partnerinle paylaştığın duygular, birbirine verdiğin değer ve anlaşılma hissi her zaman daha öncelikli olmaktadır. Eğer böyle bir ilişki frekansı yakalanabilirse cinsel olarak dürtüleri harekete geçen demiseksüeller bir ilişki yaşamaya başlayabilirler. Ayrıca bu ilişkiler için geleneksel kalıplar olan evlilik öncesi cinsellik, bekaret gibi kişisel görüşlere olan inançları da yoktur.

Demiseksüel Bireylerin İlişkileri

Demiseksüel bir birey ile ilişki yaşamak için belirli bir süre beklemek gerekmektedir.  Bu süre kişiden kişiye değişebilen ve aranızda kurulan bağın kuvvetine göre belirlenen bir zaman dilimini kapsamaktadır. Eğer demiseksüel biriyle ilişki yaşamak istiyorsanız biraz sabırlı olmalı ve onunla aranızda kurduğunuz duygusal yakınlığı hissettirebilmelisiniz. Bu bağ illaki aşk olarak tanımlanmak zorunda değildir. Her ilişkinin deneyimleri farklı olabilmektedir.

Demiseksüeller için partnerlerinin cinsel kimlikleri de önemli değildir. Biseksüel, heteroseksüel veya herhangi bir cinsel yönelimi olan bireyle de ilişki yaşayabilirler. Gri-A olarak tanımlanması demiseksüellerin aseksüel bir cinsel yönelimleri olduğunu göstermez. Aksine cinsellikle ilgili bir çekinceleri yoktur ve partneriyle duygusal bağ kurabilmiş olan demiseksüellerin cinsel isteklilikleri olmakta ve ilişkiden zevk almaktadırlar. Nadiren cinsel dürtüleri harekete geçiyor demek düşük cinsel istek anlamına gelmemektedir. Fakat burada cinsel ilişkinin sıklığı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Eğer siz de uzun süredir tanıdığınız ve bir yakınlık kurduğunuz kişiler ile cinsel bir birliktelik yaşamayı tercih ediyorsanız, bu sizin mutlaka demiseksüel olduğunuz anlamını taşımamaktadır. Demiseksüellik bir tercih değildir, cinsel yönelimdir ve bir rahatsızlık veya düzeltilmesi gereken bir durum asla olamaz.  Bu durum bazen günlük bir aktivite için bile karşısındakiyle duygusal bir bağ kurmayı gerektirmektedir. Eğer bir demiseksüel ile ilişki yaşıyorsanız, sizinle arasındaki bağın kuvvetine inandığında çok sadık bir partner olduklarını bilmelisiniz.

Dilerseniz Aseksüel ne demek? sorusunu cevapladığımız içeriğimize de ulaşabilirsiniz.

Demiseksüellik Bayrağı

Bireylerin cinsel yönelim ve cinsel kimliklerini ifade eden ve farklı şekillerde olan bayrakları vardır. Bu bayraklar ile aynı cinsel çekimi hissedenlerin kendilerini yalnız hissetmemesi ve kendisi gibi başkalarının da olduğunu bilmesi sağlanmaktadır. Böylece aynı cinsel kimliğe sahip olanların topluluk halinde bir araya geldikleri görülmektedir. Demiseksüelliği ifade eden bayrak da dört renk içermektedir. Siyah bir üçgen ile aseksüellik, beyaz ile seksüellik, mor ile topluluk ve gri ile de aseksüellik ve demiseksüellik tanımlanmaktadır. Bu bayrak ile demiseksüellerin tek bir grup içerisinde tanımlanmaları mümkün olmaktadır. Demiseksüel ne demek? sorusunu böylelikle cevaplamış oldukç

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu