Dünya’dan HaberlerRastgele Konular Hakkında BilgilerSağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Almanya’da Tır Şoförü Maaşları

Günümüzde yurt dışı iş olanakları arasında en iyi ülkelerden biri, Almanya’dır. Bu ülkeye gitmek isteyenlerin tercih ettiği meslek kollarından biri ise tır şoförlüğüdür. Almanya’da tır şoförü maaşları, oldukça yüksektir. Duyulan ihtiyaç, ödenen ücretlerin fazla olması noktasında en önemli etkendir. Ayrıca gerek Alman vatandaşlarının gerekse yurt dışı çalışmaya gelenlerin bu mesleği yapabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi şarttır.

En iyi iş imkânlarından birine sahip olan tır şoförü olma şartlarını yerine getirenler, Almanya’da faaliyet gösteren lojistik ve nakliye firmalarında hemen işe başlayabilir. Normal standartlarda ve 2023 yılı itibari ile Almanya’da tır şoförü maaşları en düşük 2.500, en yüksek ise 3.500 euro’dur. Bu maaşlar gidilen mesafeye, kullanılan tırın özelliklerine ve işin niteliğine göre kendi içerisinde farklılık gösteren tutarlardır.

Almanya’da Tır Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

İş kollarının tamamında olduğu gibi bir mesleği yapabilmek için o işle ilgili gerekli donanıma ve bilgiye sahip olmak gerekir. Tır şoförlüğü cazip bir meslek olsa da profesyonellik gerektiren en önemli işlerden biridir. Almanya’da genel olarak alınan maaşlar iyidir. Ancak eleman seçiminde çok disiplinli olan bir ülke olduğunu bilmelisiniz. Çalışma koşullarını karşılayan ve gerekli kıstasları yerine getiren herkes, Almanya’da işe girebilir.

Ehliyet İşlemleri

Ülkede ehliyet alma yaşı 17 olduğundan çok genç yaşlarda bu mesleğe atılma şansı vardır. Almanya’da tır şoförü olmak isteyenler doğal olarak öncelikle ehliyet almalıdır. Ehliyet almak içinse istenen şartlar şu şekilde sıralanır:

  • Sağlık muayenesini sorunsuz geçmek
  • Bir sürücü kursuna kayıt yaptırmak
  • İlk yardım kursunu başarıyla tamamlamak

Ehliyet aldıktan sonra tır şoförü adaylarının daha ileri seviyede teorik ve pratik sınavlardan geçmesi lazım. C1, C1E, CE, C, D1E, D1, DE seviyelerinde EEA ya da EU ibareli sürücü belgelerine sahip olarak tır şoförü pozisyonunda çalışmaya başlamak mümkündür. Genel olarak tır şoförlerinin ehliyetleri 95 belgesi olarak tanımlanır. İşe başladıktan sonra Almanya’da tır şoförü maaşları, çalışılan iş yerine göre de farklılık gösterebilir.

Almanya dışından çalışmaya gelenler, ülkeye giriş yapmalarının üzerinden altı ay geçtikten sonra sahip oldukları sürücü belgelerini, bölgenin ehliyetine dönüştürebilme hakkına sahiptir. Bu dönüştürme sürecindeyse belirlenmiş olan pratik ve teorik sınavlardan başarıyla geçilmelidir.

Almanya’da Tır Şoförü Seçenekleri

Tır şoförlüğü zorlu bir meslek dalı olsa da Almanya’da diğer iş kollarına kıyasla maaş açısından oldukça yüksek ve tatmin edicidir. Ülke sınırları içerisinde bu mesleği yapan kişilerin kullandıkları araçlara göre ücretlerinde de değişiklikler olur. Bu bağlamda tır şoförü seçenekleri genel olarak şunlardır:

  • Vinçli tır
  • Lojistik araçlar
  • Minivan

Almanya’da tır şoförü maaşları görüldüğü üzere kullanılan aracın büyüklüğü doğrultusunda farklılık gösterir. Aynı zamanda kısa yol tır şoförü olan sürücüler, uzun yol yapanlara göre her zaman daha az maaş alır.

Vinçli Tır Şoförü Maaşları

Almanya genelinde tır şoförü olarak çalışan sürücüler arasında en yüksek ücreti, vinçli tır kullananlar alır. Şoförlerin bu aşamada en büyük avantajı, gündelik olarak çalışmalarıdır. Buna göre günde en fazla 8 saat çalışıp akşamları evde olma şansları vardır. İşin tek dezavantajıysa günlük olarak çalıştıklarından diğer sürücülere nazaran daha az yemek parası almalarıdır.

Lojistik Araç Şoförü Maaşları

Lojistik araç şoförleri, genel olarak gıda sektöründe taşımacılık yapar. Bu iş dalında hafta sonları izin yapma fırsatı bulurlar. Mesai yapmaları durumunda ise çalışma ücretleri 12 Euro ile 15 euro arasındadır. Hafta sonu mesai yapmaları hiçbir zaman zorunlu olmayıp tamamen isteğe bağlıdır.

Minivan Şoförü Maaşları

Minivanları, tır şoförü olan ya da olmayan herkes kullanabilir. Bu açıdan herkesin yapabileceği bir iş koludur. Bu alanda şoförler, taşıdıkları malzemelerin ton ağırlığına göre ücret alır. Minivan araçlarla en az 7,5 ton en fazla 12 ton taşınması mümkündür.

Passengers 2 Ne Zaman Çıkıyor? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Almanya’da Tır Şoförlerinin Yıllık İzin Süresi Nedir?

Çalışan firmalara göre Almanya’da tır şoförlerinin yıllık izin süreleri, firmaların kurallarına göre değişir. Yasal olarak tır şoförlerinin hepsi hafta sonu izinli olarak kabul edilir. Yine yasal çerçevede yıllık izin süresi en az 6 hafta olmak zorundadır. Bazı Alman firmaları bu süreyi daha kısa şekilde yıl içine dağıtır. Yıllık izne çıkan şoförlerinin maaşlarında hiçbir şekilde kesinti olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu